•                  
سه شنبه , ۲۵ مرداد , ۱۴۰۱
سه‌شنبه, آگوست 16

اخراج شقایق شوقی دانشجوی بهائی از دانشگاه / سند

0
540

بهائیان ایرانشقایق شوقی، شهروند بهایی و دانشجوی مقطع کارشناسی رشته شیمی کاربری دانشگاه صنعتی اصفهان به دلیل بهایی بودن از ثبت‌نام و ادامه تحصیل در این مقطع محروم شد.

به گزارش حقوق بشر در ایران، شقایق شوقی شهروند بهایی و دانشجوی مقطع کارشناسی رشته شیمی کاربری دانشگاه صنعتی اصفهان به دلیل بهایی بودن از ثبت‌نام و ادامه تحصیل در این مقطع محروم شد. یک منبع مطلع به گزارشگر حقوق بشر در ایران گفت: “شقایق شوقی شهروند بهایی ساکن اصفهان در سال ۹۴ مانند تعداد اندکی از دانشجویان بهایی دیگر امکان حضور در دانشگاه را پیدا کرد ولی پس از ۳ سال با ممانعت در ثبت نام در دانشگاه روبرو و از ادامه تحصیل محروم شد”. با وجود محرومیت شهروندان بهایی از تحصیل در دانشگاه‌ها، برخی از ای ن شهروندان گاها موفق به ورود به دانشگاه شده و پس از مدتی به بهانه‌های مختلف توسط مسئولین از ادامه تحصیل محروم می‌مانند. هرانا پیشتر نیز در گزارش‌هایی خبر از اخراج دانشجویان بهایی در شهرهای مختلف کشور داده است. حقوق بشر در ایران , طی هفته‌های اخیر طی چند گزارش از اخراج چهار دانشجوی بهایی دیگر به نام‌های “شقایق ذبیحی امریی” (دانشجوی مقطع کاردانی پیوسته رشته نقشه کشی معماری دانشگاه غیرانتفاعی رسام کرج) “نیکان شیدان شیدی” (دانشجوی ترم سه مقطع کاردانی رشته قالب‌سازی دانشکده فنی انقلاب تهران)، “میثاق اغصانی” (دانشجوی مقطع کارشناسی دانشگاه پیام‌نور ارومیه) و “آناهیتا حر” (دانشجوی مقطع کاردانی پیوسته دانشگاه غیرانتفاعی رسام کرج) خبر داده بود. طی هفته‌های گذشته و پس از اعلام نتایج کنکور سراسری ۹۷ نیز بسیاری از دانشجویان بهایی قبل از ورود به دانشگاه به بهانه نقص پرونده از ادامه تحصیل محروم ماندند. حقوق بشر در ایران در گزارش‌های مختلفی اسامی تعدادی از این دانشجویان و اسناد ممانعت از ادامه تحصیل آنان را منتشر کرده است.

علیرغم نص صریح قانون، طبق مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی ایران، بهائیان علاوه بر محرومیت از اشتغال در اماکن دولتی، از تحصیلات دانشگاهی نیز محروم هستند.
هر ساله گزارشات زیادی از محروم شدن شهروندان بهایی از ادامه تحصیل در دانشگاه‌های ایران منتشر می‌شود. این موضوع حتی افرادی را که در آستانه فارغ‌التحصیلی هستند را نیز در بر می‌گیرد.

گزارشگران حقوق بشر سازمان ملل در امور ایران در طی عمر حکومت ایران بارها به بهایی ستیزی و به خصوص محروم کردن دانشجویان بهایی از حق تحصیل اعتراض کرده‌اند و آن را مصداق بارزی از بی‌توجهی دولت ایران به معاهدات حقوق بشری دانسته‌اند.

لازم به یادآوری است شهروندان بهایی در ایران از آزادی‌های مرتبط به باورهای دینی محروم هستند، این محرومیت سیستماتیک در حالی است که طبق ماده ۱۸ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۸ میثاق بین‌المللی حقوق مدنی و سیاسی هر شخصی حق دارد از آزادی دین و تغییر دین با اعتقاد و همچنین آزادی اظهار آن به طور فردی یا جمعی و به طور علنی یا در خفا برخوردار باشد.
گفتنی است بر اساس منابع غیررسمی در ایران بیش از سیصد هزار نفر بهایی وجود دارد اما قانون اساسی ایران تنها ادیان اسلام، مسیحیت، یهودیت و زرتشتی‌گری را به رسمیت شناخته و مذهب بهاییان را به رسمیت نمی‌شناسد، به همین دلیل طی سالیان گذشته همواره حقوق بهائیان در ایران به صورت سیستماتیک نقض شده است.

shaghayegh-shoghi-sanad0shaghayegh-shoghi-sanad01-1024x642

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: