دوشنبه , ۲۹ اسفند , ۱۴۰۱
سه‌شنبه, مارس 21

اخراج یک دانشجوی بهایی دیگر، این بار در شیراز

0
333

1%d9%86%d8%a7%d8%b2%d9%86%db%8c%d9%86-%d9%86%db%8c%da%a9%d9%88%d8%b3%d8%b1%d8%b4%d8%aa-765x510اخراج دانشجویان بهائی از دانشگاه‌های ایران هم‎چنان ادامه دارد. در روزهای گذشته، «نازنین نیکوسرشت»، دانشجوی بهایی ترم اول دانشکده ادبیات و علوم انسانی دانشگاه شیراز پس از دو ماه و نیم تحصیل در رشته زبان و ادبیات انگلیسی، اخراج شد و از ادامه‌ تحصیل بازماند. به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از ایران وایر، او در همین رابطه گفت: «روز چهارشنبه هشتم دی ماه، پس از پایان کلاس برای اطلاع از وضعیت تحصیلی‌ خود به سایت دانشگاه وارد و متوجه شدم لیست انتخاب واحد‌هایم صفر شده است. در ابتدای ترم واحدهای من مشخص شده بود و به کلاس می‌رفتم. احتمال دادم مشکلی پیش آمده و برای رفع آن به مسوول آموزش دانشکده مراجعه کردم که ایشان گفت دلیل حذف لیست واحد‌هایم، نامه‌ای است که سه روز پیش از مدیریت امور آموزشی دانشگاه به دپارتمان ادبیات و علوم انسانی رسیده است که از تحصیل شما در دانشگاه جلوگیری شود.» بر اساس این نامه که به امضای دکتر «محمدعلی مسندی شیراز»، مدیریت امور آموزشی دانشگاه شیراز رسیده است، مدیرکل هیات مرکزی گزینش دانشجو دستور داده است که از ادامه تحصیل نازنین نیکو سرشت جلوگیری شود.

این دانشجوی بهایی برای پی گیری موضوع، به مسوولان دانشگاه مراجعه کرده است: «گفتند هیات گزینش استاد و دانشجو در نامه‌ مورخ ۲۲ آذر۹۵، به ریاست دانشگاه شیراز ابلاغ کرده است که باید شش نفر از دانشجویان این دانشگاه اخراج شوند که یکی از آن‌ها، نازنین نیکو سرشت است. در نامه نوشته شده که از تحصیل این دانشجویان به دلیل نداشتن صلاحیت عمومی ممانعت شود… آقای «منوچهری» گفت که ما فقط مجری هستیم و برای پی گیری، به هیات گزینش استاد و دانشجو در تهران مراجعه کنید. کپی نامه را هم به ما نداد و گفت چون نامِ پنج نفر دیگر هم در آن ذکر شده، اجازه ندارد که نامه را در اختیار ما بگذارد.»

نازنین نیکوسرشت یکی از ۱۲۹ شهروند بهایی است که شهریور ماه سال جاری با گزینه «نقص پرونده» هنگام ثبت نام مواجه شد. او در پاسخ به این پرسش که چه گونه با وجود نقص در پرونده، توانسته است در دانشگاه ثبت نام و شروع به تحصیل کند، گفت: «با آنکه با عنوان نقص پرونده که در صفحه‌ام، در سایت سازمان سنجش آموزش کشور از تحصیل در دانشگاه محروم شده بودم ولی بسیار مشتاق بودم که نتیجه آزمون و دانشگاهی که مرا پذیرفته است را بدانم. چندین دفعه به سازمان سنجش مراجعه کردم که پاسخ ندادند. به همین دلیل، به اولین گزینه‌ای که انتخاب کرده بودم، یعنی دانشگاه شیراز مراجعه کردم و متوجه شدم نام من در لیست دانشجویان ورودی جدید دانشگاه است. با خوشحالی مانند سایر پذیرفته‌شدگان کنکور، در رشته زبان و ادبیات انگلیسی ثبت نام کردم و پس از انتخاب واحد، با اخذ کارت و شماره دانشجویی، از اواخر مهرماه به همراه سایر دانشجویان شروع به تحصیل کردم تا آنکه هشتم دی ماه متوجه حذف واحد‌هایم شدم.»

صفحه‌ پذیرفته‌شدگان بهایی در سایت سازمان سنجش آموزش کشور با تصویر «نقص پرونده» نمایش داده می‌شود و نتیجه به افراد اعلام نمی‌شود ولی اسامی این افراد به دانشگاه‌های مربوطه فرستاده شده است: «با این روش، سازمان سنجش با پنهان کاری در صفحه پذیرفته شدگان بهایی و عدم نشان دادن نتیجه آزمون، از ثبت نام و تحصیل بهاییان جلوگیری می‌کند. از طرف دیگر، می‌تواند ادعا کند شهروندان بهایی مانند سایرین، در دانشگاه‌ها و موسسات عالی پذیرفته می‌شوند و اسامی پذیرفته شدگان بهایی هم در دفا‌تر دانشگاه‌ها موجود است تا از ادامه تحصیل آن‌ها جلوگیری شود.»

نازنین می‌گوید: «اما امسال دانشگاه پیام نور به پذیرفته شدگانش مسیج داد تا برای ثبت نام مراجعه کنند. این مسیج برای بهاییان داوطلب این دانشگاه که با نقص پرونده برخورد کرده بودند هم فرستاده شده است که نشان می‌دهد دانشگاه مذکور از محرومیت تحصیل بهاییان اطلاع نداشته است.»

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.