•                    
  •                  
جمعه , ۱۱ آذر , ۱۴۰۱
جمعه, دسامبر 2

اعاده دادرسی محمد ثلاث رد شد

1
489

محمد ثلاثاعاده دادرسی محمد ثلاث، درویش گنابادی محکوم به اعدام که ۹ خرداد ۱۳۹۷، به دیوان عالی کشور ارائه شده بود، ۲۳ خرداد ۱۳۹۷ رد شد.

به گزارش حقوق بشر در ایران  , پیش‌تر، زینب طاهری، وکیل دادگستری وکیل این درویش گنابادی، خبر از ثبت درخواست اعاده دادرسی محمد ثلاث داده بود. محمد ثلاث در فایل صوتی که به تازگی در فضای مجازی منتشر شده است، می‌گوید: «من راننده اتوبوسی نبودم که آدم کشته است. این صحنه سازی نیروی انتظامی است» وی که یکی از دراویش سلسله گنابادی است تاکید دارد که از مرگ هراسی ندارد و در این فایل صوتی از زندان گفت: «به همه جهان اعلام می کنم که من راننده اتوبوسی نبوده ام که آدم کشته است، من بیگناهم، راننده اتوبوس مذکور شخص دیگری بوده است و به همین دلیل هیچ فیلمی از من که پشت فرمان اتوبوس باشم موجود نیست.» محمد ثلاث در بخشی از این فایل صوتی اینطور ادامه داد:‌ «همه می دانند که من روز و زمانی که هوا روشن بوده با اتوبوس حرکت کرده ام ولی فیلم اتوبوسی که آدم کشته است در شب و تاریکی است. اصلا اتوبوسها متفاوت بوده و شماره پلاک آن اتوبوسی که آدم کشته با اتوبوسی که من در روز رانندگی کردم متفاوت است و شخص دیگری پشت آن اتوبوس بوده است، هیچ فیلمی از من موجود نیست که راننده اتوبوس مذکور بوده باشم. تمام اینها صحنه سازی نیروی انتظامی است. من تمام اینها را در دادگاه اعلام می کنم.»
محمد ثلاث در ادامه افزود: «من را دوساعت در بازداشتگاه مورد ضرب و شتم قرار دادند و سه بار که از هوش رفته بودم آب روی صورت من ریختند تا به هوش آمدم و دوباره ضرب و شتم را آغاز کردند و گفتند که او را بکشید و بگویید در درگیریها کشته شده است حتی در زمانی فکر کردند که من مرده ام و گفتند که او را به سردخانه منتقل کنید و وقتی تکان خوردم فهمیدند که هنوز زنده ام و من را به بیمارستان منتقل کردند. مرا در پاسگاه مورد ضرب و شتم شدید قرار دادند و گفتند که باید این حرفها را در دادگاه بزنی و می دانستم که اگر نگویم مرا خواهند کشت من تا همین جا هم کج دار و مریز با اینها آمده ام وگرنه مرا تاکنون کشته بودند.»

نرگس و علی ثلاث، فرزندان محمد ثلاث، درویش گنابادی زندانی و محکوم به اعدام، پیش‌تر، خطاب به تمام کسانی که پدرشان را قاتل معرفی می‌کنند و او را مجرم می‌دانند، دلنوشته‌ای منتشر کردند .

حکم سه بار قصاص محمد ثلاث در آخرین روزهای سال ۹۶ در حالی تایید شد که این درویش گنابادی اتهام قتل عمد را رد کرده بود. قوه قضائیه ادعا کرده است محمد ثلاث با اتوبوس چند مامور نیروی انتظامی را زیر گرفته است. این در حالی است که زینب طاهری وکیل وی و همینطور محمد ثلاث بارها این ادعا را رد کرده‌اند.

زینب طاهری، در خصوص موکل خود گفته است: «موکل من را تا سر حد مرگ زدند و او‌ را مجبور به اعتراف علیه خود کردند.»

سازمان دیده‌بان حقوق بشر نیز با انتشار بیانیه‌ای از مقامات قوه‌ی قضاییه‌ی ایران، خواست حکم اعدام عضوی از جامعه‌ی دراویش گنابادی (محمد ثلاث) هر چه سریعتر متوقف شود و همینطور دیگر دراویشی که از فوریه ۲۰۱۸ در بازداشت بسر می برند آزاد شوند.

تجمع اعتراضی دراویش گنابادی، در اواخر بهمن و اسفندماه ۱۳۹۶، در منطقه پاسداران تهران، در اعتراض به بازداشت نعمت‌الله ریاحی، از دراویش گنابادی ساکن شهرکرد که روز ۲۹ بهمن ۱۳۹۶ از سوی مأموران امنیتی در تهران بازادشت شده بود صورت گرفت.

 

1 comment

  1. محکومیت به حبس ۲۱۰ نفر از دراویش به حبس در حادثه گلستان هفتم – آزادی انتخاب 27 ژوئن, 2018 at 17:16 پاسخ

    […] جعفری دولت‌آبادی ادامه داد: “دادستانی تهران بر اساس مقررات آیین دادرسی کیفری با طمانینه رسیدگی نمود، اما متاسفانه اظهارات یک وکیل باعث شد که خیلی‌ها به خطا بروند و به دستگاه قضایی هجمه شد و قوه قضاییه را به اجرای حکم قصاص یک فرد بی‌گناه متهم کردند در حالی که این حکم در دیوان‌عالی کشور تایید و اعاده دادرسی آن نیز رد شده بود”. […]

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.