•                  
یک شنبه , ۲۳ مرداد , ۱۴۰۱
یکشنبه, آگوست 14

اعتراضات آبان: بازداشت ۱ نفر در شیراز به اتهام ارتباط با فعالان خارج از کشور

0
380

حقوق بشر در ایران – طی روزهای گذشته, ماموران امنیتی در استان فارس یک شهروند ساکن شیراز را از بابت اتهامات مرتبط با شبکه های فعالان سیاسی و رسانه های خارج از کشور بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل کردند. 

به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از ایلنا؛ طی روزهای گذشته؛ یک شهروند ساکن شیراز توسط ماموران امنیتی استان فارس به اتهام ارتباط با شبکه های فعالان سیاسی و رسانه های خارج از کشور بازداشت و پس از تفتیش منزل و ضبط لوازم شخصی به مکان نامعلومی بازداشت شد. بازداشت این شهروند که در این گزارش به اسم وی اشاره های نشده پس از تجمعات اعتراضی آبان ماه سالجاری در دستور کار مسئولان امنیتی قرار گرفت. 

براساس ادعای “یوسف ملک زاده”,  جانشین فرماندهی انتظامی استان فارس؛ فردی که از سال ۱۳۹۳ ارتباط خود را با “شبکه های معاند” آغاز و در اغتشاشات آبان ماه شیراز فعالیت داشت بازداشت شد. ملک زاده در بیان ادعای خود اعلام نکرده که فرد بازداشت شده از چه طریق و ارتباط وی با خارج از کشور چگونه بوده است. 

این مقام امنیتی در ادامه ضمن تاکید خود بر تداوم بازداشت افرادی که در تجمعات اعتراضی آبان ماه سالجاری حضوری پر رنگ داشتند همچنین ادعا کرد؛ فرد بازداشت شده در جریان تجمعات اعتراضی آبان ماه سالجاری نقشی فعال داشته و از سال ۱۳۹۳ با گروههای به ادعای وی “معاند نظام” در ارتباط بوده که پس از شناسائی از سوی ارگانهای امنیتی در یکی حمله ناگهان به محل سکونتش وی را بازداشت کردند. 

پیش از این و در تاریخ ۷ آذر ماه ۱۳۹۸, رهام بخش حبیبی, فرمانده نیروی انتظامی استان فارس بازداشت دستکم ۹ نفر از شهروندان ساکن در استان فارس را از بابت اتهامات “مرتبط با رسانه های خارج از کشور و مخالف جمهوری اسلامی” را اعلام و مدعی شده بود “عاملان اصلی ارتباط با شبکه‌های معاند و بیگانه که نا آرامی ها و اغتشاشات را هدایت می کردند، شناسایی و با هماهنگی مقام قضائی آنان را طی یک عملیات به ادعای وی غافلگیرانه در مخفیگاهشان بازداشت کردند”.

بازداشت این شهروند در حالی در استان فارس و شیراز از سوی نیروهای امنیتی در ایران تائید شده که همچنان تعداد بسیاری از شهروندان در شهرهای دیگر حتی از شرکت در مراسم چهلم جانباختگان این تجمعات اعتراضی منع شدند و برگزاری مراسم ختم افراد جان‌باخته با فشار دستگاههای امنیتی برگزار نشد و از سوی دیگر در بسیاری از شهرهای کشور هم بطور گسترده بازداشت و احضار و بازجوئی از سوی ارگانهای  امنیتی در جریان است. 

استفاده مسئولان قضائی, حکومتی و امنیتی در جمهوری اسلامی از واژه “اغتشاش گر” و یا آشوبگر” و نسبت دادن آن به شهروندان مطالبه گر برای حقوق شهروندیشان, از جمله تکنیکهای آنها برای موجه نشان دادن گسترش سرکوب آزادی بیان, کشتار و رفتارهای قهرآمیز با آنها در کشور می باشد. 

حقوق بشر در ایران, از اولین روز این اعتراضات از طریق انتشار فیلمهای کوتاه دریافتی در کانال تلگرام و در قالب گزارشهای جداگانه ای خبری به تفسیر اخباری را از چگونگی روند این تجمعات اعتراضی مدنی در شهرهای مختلف کشور منتشر کرد. این تجمعات اعتراضی که از تاریخ ۲۴ آبان ماه ۱۳۹۸, با هدف اعتراض به افزایش ناگهانی قیمت بنزین و در پی گسترش تورم و گرانی کالاها و خدمات برگزار شد تا روز ۲۸ آبان ماه ۱۳۹۸, ادامه پیدا کرد و در جریان این تجمعات تعداد بسیاری از شهروندان در شهرهای ایران کشته, زخمی و پس از آن تعداد بسیاری نیز بازداشت شدند. 

همچنین حقوق بشر در ایران با ارائه ۶ گزارش بصورت جداگانه و در تاریخ های مختلف از زمان آغاز این دور از تجمعات اعتراضی اسامی کشته شدگان را اطلاع رسانی کرده است. نکته حائز اهمیت این است که با توجه به عدم شفافیت در گردش آزاد اطلاعات در ایران و سرکوب گسترده آزادی بیان و قطع شدن اینترنت, محیط امنیتی حاکم بر کشور یقینا تعداد شهروندان کشته شده در این دور از تجمعات اعتراضی به مراتب بیش از این ارقام میباشد.

همچنین با توجه به تائید سازمان عفو بین الملل و گزارشهای میدانی که از طریق فعالان مدنی شهرستان شهریار در اختیار حقوق بشر در ایران قرار گرفت در جریان این تجمعات اعتراضی از تاریخ ۲۵ آذر ماه ۱۳۹۸, در شهرستان شهریار و شهرک های حومه این شهرستان بیش از ۱۰۰ نفر از  در پی شلیک مستقیم ماموران امنیتی کشته شدند. همچنین گزارشهای بسیار از آمار بالای افرا زخمی شده در شهرستان شهریار و شهرکهای حومه آن برای حقوق بشر در ایران ارسال شده است. 

 “ابراهیم رئیسی”, رئیس قوه قضائیه, در تاریخ ۱۲ آبان ماه ۱۳۹۸,  با حضور در جلسه شورای عالی حقوق بشر در جمهوری اسلامی که با حضور “علی شمخانی” و “غلامحسین محسنی اژه ای” دو تن دیگر از اعضای ارشد در قوه قضائیه و شورای عالی امنیتی ملی جمهوری اسلامی برگزار شده بود از حکومت جمهوری اسلامی با عنوان حکومتی یاد کرد که در ریشه و بطن ساختاری برابری کامل با اصول حقوق بشر دارد!

همچنین علی خامنه ای, رهبر جمهوری اسلامی, به دفعات در صحبتهای خود ادعا کرده که در ایران هیچ شهروندی به صرف انتقاد مورد پیگرد قضائی و بازداشت قرار نمی گیرد که اینگونه رفتارهای قهرآمیز حقیقت ماجرا از سرکوب و گسترش فضای امنیتی در ایران را نشان می دهد و گویای این امر است که حاکمان جمهوری اسلامی اساتید بزرگ در سفسطه, مغالطه و تفسیر به رای هستند.

 پیش از این و در تاریخ ۱۶ آبان ماه ۱۳۹۸, اعضای ستاد حقوق بشر قوه قضائیه جمهوری اسلامی که برای شرکت در نشست شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد در جلسه ای فرعی که در حاشیه این نشست برگزار شده بود عملکرد فراقانونی دستگاه قضائی حاکم بر ایران و موارد گسترده نقض حقوق بشر در ایران را انکار کردند. در این جلسه که “محمد جواد لاریجانی”, رئیس ستاد حقوق بشر قوه قضائیه جمهوری اسلامی و همراهان وی در آن حاضر بودند ضمن دفاع و قانونی جلوه دادن موارد نقض حقوق بشر در ایران منکر بسیاری از موارد از جمله محرومیت گسترده شهروندان از حق دادرسی عادلانه, وجود شکنجه در زندانهای ایران, سرکوب آزادی بیان, سرکوب پیروان سایر ادیان در ایران و همچنین سرکوب اقلیتهای قومی در ایران شد و گزارشات مستند “جاوید رحمان” گزارشگر ویژه حقوق بشر در امور ایران را غیر واقع دانسته بود.

سرکوب شهروندان و بیان اتهامات امنیتی بر علیه آنها از جمله موارد ناقض حقوق بشر و در راستای سرکوب آزادی بیان و عقیده در ایران است و در اسناد بین المللی حقوق بشر در ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز بر آن تاکید شده است. 

از سوی دیگر در ماده ۲ اعلامیه جهانی حقوق بشر, به صراحت کلام بر حق افراد بر رفتاری برابر و بدون تبعیض به واسطه دیدگاههای سیاسی متفاوت با ساختار سیاسی در کی کشور تاکید شده است. 

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

برچسب هافرمانده نیروی انتظامیفرمانده نیروی انتظامی استان فارسفعال مدنیفعال رسانه ایفعال سیاسیمحله معالی آباد شیرازنقض حقوق بشرنقض حقوق بشر در ایراننیروی انتظامینافرمانی مدنینافرمانی مدنی در ایر اننافرمانی مدنی در ایراننافرمانی مدنی شهرونداننافرمانی مدنی شهروندان در ایرانهویت کشته شدگان اعتراضات آبان ماه ۱۳۹۸هوست کشته شدگان اعتراضات آبان ماه ۱۳۹۸یوسف ملک زادهکشته شدگان اعتراضات آبان ماه ۱۳۹۸پلیس امنیتآبان 1398آبان ماه ۱۳۹۸آبان ماه ۳۹۸آبان ماه سال ۱۳۹۸آبان ماه۱۳۹۸آبان ۱۳۹۸آبانماه ۱۳۹۸آبانماه سالآبانماه۱۳۹۸آبان۱۳۹۸احراز هویت کشته شدگان آبان ماه ۱۳۹۸ارتباط با فعالین سیاسی خارج از کشوراعتراضات آبان ماه ۱۳۹۸اعتراضات آبان ماه سال ۱۳۹۸اعتراضات آبان ۱۳۹۸اعتراضات سراسریاعتراضات سراسری آبان ماه ۱۳۹۸بیخبریبیخبری از بازداشت شدگانبازداشتبازداشت و بیخبریبازداشت شدگان اعتراضات آبان ماه ۱۳۹۸تظاهرات مسالمت آمیزتظاهرات مسالمت آمیز در ایرانتظاهرات آبان مان ۱۳۹۸تظاهرات آبان ماه ۱۳۹۸تظاهرات آبان ماه ۱۳۹۸ در ایرانتظاهرات آبان ۱۳۹۸تظاهرات اعتراضی آبان ماه ۱۳۹۸تظاهرات اعتراضی آبان ۱۳۹۸تظاهرات به افزایش قیمت بنزینتظاهرات به افزایش قیمت سوختتظاهرات سراسریتظاهرات سراسری در ایرانتظاهرات شهروندان در کازرونحقوق بشر در ایرانحقوق بشر در جمهوری اسلامیحقوق شهروندی در ایرانرسانه های معاند نظامرسانه های خارج از کشورسرکوبسرکوب در ایرانسرکوب شهروندانسرکوب شهروندان در ایارنسرکوب شهروندان در ایرانشیرازشبکه های معاندشبکه های خارج از کشور

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: