•                    
  •                  
یک شنبه , ۱۰ مهر , ۱۴۰۱
یکشنبه, اکتبر 2

اعتراضات دی‌ماه؛ دست‌کم ۳۰۰ تن از معترضان وقایع اخیر در بازداشت بسر می‌برند

2
452

بانکی.PNGدر اعتراضات دیماه که دامنه آن به دهها شهر ایران کشیده شد به گفته منابع رسمی حداقل سه هزار و هفتصد نفر بازداشت شدند. در آخرین گزارش ارائه شده به رییس جمهوری درباره وقایع اخیر وزیر کشور گزارش داده است که دست‌کم ۳۰۰ نفر از معترضان در دادگاه تفهیم اتهام شده و کماکان در بازداشت موقت بسر می‌برند.

به گزارش حقوق بشر در ایران، دامنه اعتراضات اخیر به بیش از ۸۰ شهر ایران کشیده شد، طی این اعتراضات بر اساس منبع دولتی حداقل سه هزار و هفتصد نفر از شهروندان ایرانی بازداشت شدند. در تازه‌ترین گزارش ارائه شده به ریاست جمهوری، آقای رحمانی فضلی، وزیر کشور به خیرگزاری فارس گفته است “۳۰۰ نفر از بازداشت شدگان وقایع اخیر مجرم شناخته شده و در بازداشت بسر می‌برند”. او همچنین برخورد نیروهای انتظامی و امنیتی با معترضان را خوب توصیف کرده و گفته “با توجه به گزارشهایی که از شهرستان ها و استانها به ما رسیده در حال حاضر دانشجوی بازداشتی مربوط به وقایع اخیر نداریم”.

اعتراضاتی در ابتدای شروع در تاریخ ۷ دی‌ماه به بهانه گرانی در مشهد و نیشابور برگزار شده بودند، به سرعت رنگ سیاسی به خود گرفتند و شعار های گرانی به شعارهای علیه حکومت و سران نظام تغییر پیدا کرد.

در اعتراضات اخیر که بعضا با عنوان «اعتراضات دیماه» از آن یاد می‌شود، تعداد پرشماری از افراد در شهرهای مختلف بازداشت و مورد بازجویی قرار گرفتند.

طی این اعتراضات در سراسر ایران دست‌کم ۲۵ تن کشته شدند، بر اساس اعلام منابع رسمی اعتراضات در بیش از ۸۰ شهر برگزار شد، حدود سه هزار و هفتصد نفر نیز بازداشت شدند.

برخی از بازداشت‌شدگان با تودیع وثیقه و تا هنگام برگزاری جلسه‌ی دادگاه آزاد شده‌اند و برخی از آنها به زندان منتقل شده‌اند. با این حال کماکان از سرنوشت و یا محل نگه‌داری شماری از بازداشتی ها اطلاع دقیقی در دست نیست.

2 comments

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.