•                    
  •                  
شنبه , ۰۹ مهر , ۱۴۰۱
شنبه, اکتبر 1

اعتراض سناتورهای استرالیایی به حکم قصاص در ایران

0
344

دو سناتور از حزب حاکم استرالیا در پارلمان این کشور از حکم قصاص در ایران به ‌شدت انتقاد کردند.

 جولی بیشاپ، وزیر خارجه استرالیا روز (۳۰ مارس/ ۱۱ فروردین) در گفت‌وگو با خبرنگاران در این کشور نگرانی عمیق خود را از صدور حکم قصاص برای پسر جوانی در ایران ابراز کرد. به گفته خبرگزاری آلمان و بنا بر گزارش روزنامه استرالیایی “ساندی مورنینگ هرالد”، پیش از او دو تن از سناتورهای طرفدار اسرائیل نیز در پارلمان با اشاره به تلاش دولت استرالیا برای عادی‌سازی روابط با ایران از این حکم به شدت انتقاد کرده بودند.

این پسر که سامان نام دارد و در جریان درگیری خیابانی چشم چپ پسری دیگر را نابینا کرده است در ابتدا به دلیل جرم غیرعمد به پرداخت دیه محکوم شد. اما با اعتراض شاکی این حکم در دیوان عالی ایران تأیید نشد و به قصاص یک چشم تغییر یافت.

جولی بیشاپ خاطرنشان ساخت که استرالیا همواره ایران را به بهبود وضعیت حقوق بشر فرا خوانده است. بیشاپ تأکید کرد: «این گزارش اگر درست باشد نمونه‌ای دیگر است از رویکرد عمیقن نگران‌کننده ایران در مسئله حقوق بشر.»

وزیر خارجه استرالیا گفت، کشورش همیشه به مسئله حقوق بشر در ایران چشم داشته و چه در روابط دوجانبه و چه از طریق سازمان ملل متحد آن را پی گرفته است.

 سناتور برناردی این سئوال را مطرح کرد که آیا استرالیا باید روابط نزدیک با ایران داشته باشد؟

او گفت: «ما چطور می‌توانیم وارد روابط دیپلماتیک با کشوری بشویم که می‌خواهد اسرائیل را نابود کند، مسیحیان را به زندان می‌اندازد و همجنس‌گرایان را اعدام می‌کند؟»

سناتور استرالیایی ادامه داد: «جهان نیاز دارد در مورد حقایقی که در خاور میانه اتفاق می‌افتد بیدار شود.»
برناردی از استرالیا خواست تا هرگز چشم خود را به روی “بی‌عدالتی‌هایی از این قبیل” نبندد.
سناتور پترسون نیز گفت، حکم قصاص سامان نشان می‌دهد که ایران تا زمانی که بتواند “به رسمیت شناخته شده و مورد احترام قرار بگیرد” راهی دراز در پیش دارد.

او یادآور شد، استرالیا و دیگر کشورهای غربی که در صدد عادی‌سازی روابط خود با ایران برآمده‌اند باید بدانند که نمی‌توانند از نقض حقوق بشر و صدور چنین احکامی در ایران چشم‌پوشی کنند.

جولی بیشاپ، وزیر خارجه استرالیا گفت‌، مسئله حقوق بشر در ایران در شورای حقوق بشر سازمان ملل مطرح شده و گزارشگر ویژه حقوق بشر در ایران آن را پی گرفته است. او یادآور شد که این بحث را در دیدار محمدجواد ظریف، وزیر خارجه ایران از استرالیا مطرح کرده است.
اما ظریف در مقابل از حقوق بشر در استرالیا به دلیل بازداشت برخی پناهجویان، از جمله پناهجویان ایرانی انتقاد کرد. صدها تن از پناهجویانی که با قایق خود را به خاک استرالیا می‌رسانند ایرانی‌‌اند. ظریف گفت، ایران نگران مسئله حقوق بشر در کشورهایی است که از جمهوری اسلامی انتقاد می‌کنند.
اظهارات ظریف اریک آبتس و فیلیپ روداک، از اعضای کابینه سابق استرالیا را خشمگین کرد. آن‌ها گفتند که ایران در موقعیتی نیست که بتواند به استرالیا درس بدهد.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.