•                    
  •                  
دوشنبه , ۰۴ مهر , ۱۴۰۱
دوشنبه, سپتامبر 26

اعتصاب آتنا دائمی و گلرخ ایرایی؛ بی توجهی مسئولین ، بازداشت خانواده، تشنج زندانیان / گزارش تکمیلی

1
466

۱۲با گذشت ۱۰ روز از شروع اعتصاب غذای آتنا دائمی و گلرخ ایرایی که در روزهای اخیر به خودداری از نوشیدن آب تغییر یافته است وضعیت جسمی آنان رو به وخامت گزارش می شود از جمله شب گذشته خانم ایرایی دچار بیهوشی و تشنج شد. علیرغم وخامت حال جسمی از جمله تشنج و از هوش رفتن زندانیان اعتصابی و گزارشات پزشکان زندان، مسئولین سازمان زندانها کماکان به بی توجهی تعمدی خود نسبت به این زندانیان ادامه می دهند. از سوی دیگر صبح روز  گذشته مادر آتنا دائمی به همراه دخترش هنگامی که برای پیگیری وضعیت فرزند دربندش به دادسرای اوین مراجعه کرده بودند، برای ساعاتی بازداشت و مورد ضرب و شتم با شوکر برقی قرار گرفتند. به گزارش فعالان حقوق بشر در ایران، علیرغم گذشت ۱۰ روز از اعتصاب غذای آتنا دائمی و گلرخ ایرایی دو فعال حقوق بشر محبوس که از ۳ روز گذشته به خودداری از نوشیدن آب نیز تغییر یافته، بی توجهی مسئولین قضایی و سازمان زندانها کماکان ادامه دارد.
تداوم این اعتصاب آتنا دائمی را با مشکلات عدیده ای از جمله مشکلات پزشکی روبه رو کرده و خودداری وی از دریافت سرم نمکی وضعیت سلامتی این کنشگر مدنی را با خطرات جدی مواجه ساخته است.

گزارش شده آتنا دائمی علاوه بر نوسانات فشار خون، دچار سوزش شدید معده شده و به دلیل تحلیل قوای جسمانی دیگر حتی به تنهایی توانایی راه رفتن را ندارد.

مشکلات پزشکی آتنا دائمی موجب شد تا صبح امروز مادر وی جهت پیگیری وضعیت او نزد رئیس زندان اوین مراجعه کند.
انسیه دائمی خواهر آتنا دائمی در این رابطه در صفحه توییتر خود نوشت “با خبر شدم مادرم و خواهرم را مقابل زندان اوین بازداشت کردند”.

بنا بر گزارشات دریافتی هرانا، هنگام بازداشت این دو خانم، ماموران زندان از شوکر استفاده کردند به‌طوریکه کبودی و آثار این ضربات در دستان هانیه دائمی قابل مشاهده است.

هانیه دائمی و مادر وی را پس از بازداشت به بازپرسی منتقل کردند، پس از ساعاتی صحبت، یکی از مسئولین قضایی با هویت نامعلوم که گمان می رود بازپرس ارشد آن نهاد قضایی باشد ابتدا بخاطر خشونت مامورین عذرخواهی کرده و سپس وعده داده “من تمام تلاش‌ام را میکنم تا ظرف سه الی چهار روز آینده این دو به اوین بازگردند”.

گزارش شده است هانیه دائمی به همراه مادرش ۴ ساعت پس از بازداشت آزاد شده‌اند.

از سوی دیگر وضعیت گلرخ ایرایی، دیگر زندانی اعتصابی نیز به شدت وخیم گزارش شده. بطوریکه گفته میشود شب گذشته دچار بی هوشی شده است، رسیدگی پزشکی به او در حد “پاشیدن آب به صورتش و زدن سیلی” به او گزارش شده است.

علیرغم به هوش آمدن این زندانی گفته می شود تا ظهر امروز توانایی راه رفتن را نداشته است.

مادر خانم ایرایی روز گذشته برای پیگیری وضعیت فرزندش به سازمان زندان ها مراجعه کرده اما صرفا به او گفته شده “طی دو سه روز آینده شما را در مورد پاسخ احتمالی به درخواستتان مطلع می‌کنیم.”

وی پس از سازمان زندان ها سعی کرده با ریاست زندان اوین ملاقات کند که به او گفته شده آقای چهارمحالی در مرخصی به سر می برد نهایتا خانم ایرایی امروز به دیدار حاجی مرادی، دادیار اوین که دستور دهنده تبعید این دو زندانی به قرچک بوده رفته است.

حاجی مرادی در جواب به مادر گلرخ ایرایی گفته است “نمی‌توانم بچه های شما را به اوین برگردانم ولی نامه‌ی برای ملاقات می‌دهم تا شما بروید و به گلرخ بگویید تا به اعتصابش پایان دهد”.

در مورد وضعیت گلرخ ایرایی لازم به اشاره است او پیش از ورود به زندان از بیماری جدی رنج می برد که حتی اجازه حضور در جلسه دادرسی را به او نداده بود. با اینحال بدون طی دوره درمان راهی زندان شد و بطور خاص اعتصاب فعلی وضعیت او را نیز در شرایط پیچیده و نگران کننده ای قرار می دهد.

لازم به ذکر است، در روز چهارشنبه مورخ ۴ بهمن‌ماه آتنا دائمی و گلرخ ابراهیمی ایرایی دو تن از فعالان حقوق بشر محبوس در بند زنان اوین پس از مقاومت در برابر بازجویی در خصوص پرونده جدیدی که علیه آنان مفتوح شده همراه با ضرب و شتم به زندان قرچک ورامین تبعید شدند، در واکنش به این واقعه آرش صادقی دیگر کنشگر مدنی و همسر گلرخ ایرایی که در زندان رجایی شهر کرج گذران حبس می‌کند، از روز شنبه ۷ بهمن‌ماه سال جاری جهت اعتراض به رفتار غیرانسانی ماموران زندان نسبت به همسرش دست به اعتصاب غذا زده بود، اعتصاب غذا این زندانی در حالی بود که خود از بیماری و ضعف جسمانی شدید رنج می برد.
آرش صادقی پس از ۱۱ روز اعتصاب غذا بدلیل درخواست همبندیان خود به اعتصاب غذای خود پایان داد.

آتنا دائمی و گلرخ ایرایی نیز ضمن اعتراض به انتقال غیرقانونی خود با نگارش نامه ای سرگشاده در تاریخ ۱۴ بهمن‌ماه سال جاری اعلام اعتصاب غذا کردند.

در این خصوص سازمان عفو بین الملل نیز با انتشار بیانیه ای از مقامات ایران آزادی آتنا دائمی،‌ گلرخ ابراهیمی و آرش صادقی از زندان را خواستار شد.
همزمان مریم اکبری منفرد، زندانی سیاسی محبوس در بند زنان زندان اوین نیز در تاریخ ۲۳ بهمن‌ماه سال جاری ضمن واکنش به بی‌توجهی مسئولین نسبت به اعتصاب این دو فعال حقوق بشر با نگارش نامه‌ای اعتراض خود را اعلام کرده و در قسمتی از این نامه سرگشاده از مجامع بین المللی و حقوق بشری برای نحات آتنا دائمی و گلرخ ایرایی تقاضای کمک کرده بود.

آتنا (فاطمه) دائمی ۲۹ ساله، پیش‌تر بیست‌ و‌ نهم مهرماه سال ۱۳۹۳، بازداشت و ۸۶ روز در سلول انفرادی بند دو الف تحت بازجویی بود. وی در تاریخ ۲۸ دی‌ماه ۱۳۹۳ پس از پایان بازجویی ها به بند زنان زندان اوین منتقل شد.

این زندانی پس از چندین بار به تعویق افتادن جلسه دادگاه نهایتا در تاریخ ٢٣ اسفندماه ٩٣، در دادگاهی به ریاست قاضی مقیسه، قاضی شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران با حضور وکیل خود و دیگر متهمین این پرونده مورد محاکمه قرار گرفت. وی به دلیل فعالیت های مدنی مسالمت آمیز، به اتهام «تبلیغ علیه نظام، اجتماع و تبانی علیه امنیت ملی، توهین به رهبری، توهین به بنیانگذار جمهوری اسلامی و اختفای ادله جرم» به ۱۴ سال زندان محکوم شد. این حکم در دادگاه تجدید نظر به ٧ سال حبس تقلیل یافت.

آتنا دائمی اندکی بعد در زمان دستگیری برای اجرای حکم از بابت محکومیت، به همراه خواهران خود به توهین به ماموران متهم شده بود و بر این اساس در شعبه ۱۱۶۲ مجتمع قضایی قدس تهران در مرحله بدوی هر سه نفر به سه ماه و یک روز حبس محکوم شده بودند. در اعتراص به این محکومیت خانم دائمی اعتصاب غذای خود را آغاز کرد.
نهایتا روز شنبه ۶ خردادماه ۱۳۹۶، دادگاه تجدید نظر خواهران دائمی (آتنا، انسیه و هانیه) در شعبه ۴۸ تجدیدنظر استان به ریاست قاضی میراحمدی برگزار شد و حکم تبرئه آتنا به مثابه تحقق شرط پایان اعتصاب ۱۰ خردادماه ۱۳۹۶ به روئیت وی و اعضای خانواده اش رسید و این فعال مدنی پس از ۵۴ روز به اعتصاب غذای خود پایان داد.

خانم دائمی در مدت اعتصاب حدود ۱۹ کیلوگرم کاهش وزن و افت شدید فشار خون را تجربه کرد، معده او امکان جذب کامل آب را از دست داده بود و در این مدت با واسطه داروهای بی حس کننده امکان نوشیدن برای او فراهم بود با اینحال هیچگاه وضعیت او مورد رسیدگی پزشکی جدی قرار نگرفت.

در پی تبعید این زندانی به قرچک ورامین، خانواده آتنا دائمی با نگارش نامه ای به گزارشگر ویژه حقوق بشر نسبت به انتقال فرزندشان واکنش نشان داده بودند.
در رابطه با گلرخ ابراهیمی ایرایی نیز لازم به ذکر است این مدافع حقوق بشر در تاریخ ۱۵ شهریور ۱۳۹۳ به همراه همسرش (آرش صادقی) بازداشت شد. سپس در اردیبهشت ماه ۹۴ به اتهام توهین به مقدسات و تبلیغ علیه نظام در شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران به ۶ سال حبس تعزیری محکوم شد که این حکم در در شعبه ۵۴ دادگاه تجدیدنظر بدون حضور وی تایید شد.

خانم ابراهیم ایرایی، ۳ آبان ماه ۱۳۹۵ بدون دریافت احضاریه کتبی توسط ماموران امنیتی جهت اجرای حکم ۶ سال حبس تعزیری بازداشت و به زندان اوین منتقل شد.

این فعال حقوق بشر با استناد به داستانی منتشر نشده در نقد سنگسار و با درنظرگرفتن سنگسار به عنوان مقدسات به توهین به مقدسات متهم شد. از دیگر مصادیق اتهامی وی میتوان به کشف حجاب و ترویج بی حجابی از طریق گذاشتن عکس های بدون روسری در کنار همسرش در فیسبوک، مخالفت با حکم قصاص، امضای بیانیه هایی در مخالفت با مجازات اعدام، شرکت در تجمعات حمایت از زندانیان سیاسی و دیدار با زندانیان سیاسی اشاره کرد.
خانم ایرایی که پیش تر از بیماری دشواری رنج می برد بدون طی کامل دوره درمان راهی زندان شد و هم اکنون نیازمند رسیدگی پزشکی است.

او در حال حاضر مشغول گذراندن محکومیت خود در زندان است. با احتساب کاهش حبس به مناسبت عید نوروز، حکم او از ۶۰ ماه به ۳۰ ماه کاهش یافت.

1 comment

  1. درخواست جمعی از زنان مدافع حقوق بشر از آتنا دائمی و گلرخ ایرایی برای پایان دادن به اعتصاب | آئين محبت 15 فوریه, 2018 at 04:39 پاسخ

    […] خاطره معینی – رویا برومند – سیمین روزگرد – شادی امین – شادی صدر – لادن برومند – مریم حسین خواه – مریم شفیع پور – مسیح علی‌نژاد – منصوره بهکیش – مهرانگیز کار – نسرین ستوده برای اطلاعات بیشتر از وضعیت آتنا دائمی و گلرخ ایرایی بنگرید به: اعتصاب آتنا دائمی و گلرخ ایرایی؛ بازداشت خانواده، تشنج… […]

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.