•                    
  •                  
چهارشنبه , ۱۳ مهر , ۱۴۰۱
چهارشنبه, اکتبر 5

اعتصاب غذای روح الله مردانی, معلم محبوس در بند۸ سالن ۷ زندان اوین

0
400

روح الله مردانی, معلم و دانشجوی محبوس در بند ۸ زندان اوین از تاریخ ۵ بهمن ماه سالجاری در اعتراض به آنچه که محرومیت وی از حق دسترسی به خدمات پزشکی عنوان شده است در اعتصاب غذا بسر میبرد.

به گزارش حقوق بشر در ایران, روح الله مردانی معلم و دانشجوی محبوس در بند ۸ سالن ۷ زندان اوین علیرغم وعدهای بدون عمل مسئولان زندان اوین مبنی بر اعزام وی به مرکز درمانی جهت درمان بیماریهای وی از تاریخ ۵ بهمن ماه سالجاری در اعتصاب غذا بسر میبرد. این معلم دربند به بیماری چشم و همچنین بیماری گوارشی مبتلا می باشد و علیرغم نیاز مبرم به درمان از اعزام وی به مرکز درمانی و زیر نظر پزشک متخصص جلوگیری میشود.  یک منبع نزدیک به روح الله مردانی در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران ضمن تائید این خبر گفت, با توجه به اعتصاب غذای مجدد روح الله مردانی که البته وی چندین مورد سابقه اعتصاب غذا البته از زمانی که بازداشت و به زندان اوین منتقل گردیده است را دارد. روح الله مردانی از زمان بازداشت و پس از اتمام دوران بازجوئی به بند ۴ زندان اوین منتقل گردیده بود و با توجه به اعتصاب غذای مکرر نامبرده از بند ۴ به بند ۸ منتقل شد. روح‌الله مردانی، معلم و دانشجوی دانشگاه تهران که در اعتراضات سراسری دی‌ماه سال گذشته بازداشت و در دادگاه بدوی به اتهام “فعالیت تبلیغی علیه نظام” و ”اجتماع و تبانی برای ارتکاب جرم علیه امنیت داخلی” به تحمل ۶ سال حبس و دو سال محرومیت از حقوق اجتماعی از جمله ممنوعیت خروج از کشور محکوم شد. سپس با اعلام درخواست تجدیدنظر خواهی پرونده وی به شعبه ۳۶ دادگاه تجدیدنظر استان تهران ارجاع و پس از بررسی مجد محکومیت وی از ۶ سال به ۲ سال حبس تعزیری تقلیل یافت.

این منبع مطلع در ادامه گفت, با توجه به این که روح الله مردانی بارها تقاضای آزادی مشروط داده است اما با فرافکنی و حاشیه سازی دادستانی تهران از ازادی وی ممانعت بعمل می اید.

این معلم و دانشجوی محبوس, در تاریخ ۲۸بهمن ۹۶، در اعتراضات سراسری دی‌ماه بازداشت شده بود، از ۴ اردیبهشت ماه ۹۷ دست به اعتصاب غذا زده بود و بنا به وعده مسئولان مبنی بر رسیدگی به پرونده اش ۳۰ اردیبهشت ماه ۱۳۹۷ به اعتصاب غذای خود پایان داد.

لازم به ذکر است که روح الله مردانی چندین مورد دست به اعتصاب غذای زده بود. در یکی از موارد اعتصاب غذا وی در تاریخ  ۴ اردیبهشت‌ماه در اعتراض به بازداشت و بلاتکلیفی خود در زندان اوین دست به اعتصاب غذا زده بود و در تاریخ ۳۱ اردیبهشت پس از ۲۷ روز با وعده‌ی مسئولان قضائی مبنی بر تسریع در روند رسیدگی به پرونده‌اش به اعتصاب غذای خود پایان داد.

دسترسی افراد به مرکز درمانی و برخورداری آنها از حق درمان از جمله حقوق سلب ناشدنی افراد میباشد که در صورت محرومیت از این حق میتوان از آن با عنوان شکنجه یاد کرد. در اسناد بین المللی حقوق بشر از جمله ماده ۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۷ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی نیز به صراحت بر رفتاری در خور شان و مقام انسانی افراد را مورد تاکید قرار داده است. همچنین در ماده ۲۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر به صراحت بر حق افراد برای دسترسی به مرکز درمانی جهت مداوا تاکید کرده است.

زندانیان سیاسی و عقیدتی در زندانهای ایران با موارد گسترده ای از نقض حقوق بشر دست و پنجه نرم میکنند. از یک سو محرومیت آنها از حق دادرسی عادلانه که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر بر آن تاکید شده است و از سوی دیگر بیماریها و آسیب های جسمی گوناگون که میتوان گفت اکثر این افراد این بیماریها را از زمانی که در زندان محبوس گردیده اند به آن مبتلا شده اند اما مسئولان قضائی و امنیتی در زندانهای ایران از این مسئاله بعنوان یک اهرم فشار در جهت تفهیم نظریات و یا اتهامات وارده بر افراد استفاده میکنند که این مورد ناقض ماده ۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر میباشد.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.