•                  
شنبه , ۰۵ مهر , ۱۳۹۹
شنبه, سپتامبر 26

اعتصاب غذای مجدد نسرین ستوده, فعال حقوق بشر محبوس در زندان اوین

0
165

نسرین ستوده, وکیل و فعال حقوق بشر محبوس در بند زنان زندان اوین که از تاریخ ۲۳ خرداد ۹۷ توسط نیروهای امنیتی در منزل شخصی خود بازداشت  و به زندان اوین منتقل گردید و حدود چهل روز پیش اعتصاب غذای خود را شکسته بود امروز دوشنبه ۵ آذر ۱۳۹۷ مجددا دست به اعتصاب غذای تر زده است. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, نسرین ستوده, وکیل مدافع و فعال حقوق بشر محبوس در بند زنان زندان اوین که پس از بازداشت در تاریخ ۲۳ خرداد ماه سالجاری در بند زنان زندان اوین محبوس گردیده است در حمایت از فرهاد میثمی, فعال مدنی خشونت پرهیز که بیش از ۱۲۰ روز است که دراعتصاب غذا و  در وضعیت جسمی بسیار وخیم در سایه بی توجهی مسئولان زندان اوین بسر میبرد نسرین ستوده نیز از امروز ۵ آذر ۱۳۹۷ اعتصای غذای تر اعتراضی خود را آغاز کرده است. بنقل از یک منبع مطلع در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران, نسرین ستوده با اعلام این نکته که وی بعد از ۴۰ روزاعتصاب غذا, با شکستن اعتصاب خود از فرهاد میثمی خواستند که اعتصاب غذای خود را بشکند. این منبع مطلع در ادامه گفت, نسرین ستوده اعلام کرده است که من اعتصاب غذایم را بخاطر سلامتی و جان فرهاد میثمی شکستم به امید اینکه فرهاد میثمی هم اعتصاب غذای خود را بشکند تا بیشتر از این به سلامتی این فعال مدنی خشونت پرهیز آسیبی وارد نشود، اما فرهاد میثمی با ادامه اعتصاب غذا، همچنان تا پای جان بر خواسته های بحق خود ایستاده است و من نیز از امروز دوشنبه ۵ آبانماه ۱۳۹۷ در حمایت ار فرهاد میثمی مجددا دست به اعتصاب غذای تر خواهم زد.  

لازم به ذکر است, فرهاد میثمی فعال مدنی خشونت پرهیز در تاریخ ۹ مرداد ۱۳۹۷ با شکایت وزارت اطلاعات و طی حکمی از سوی شعبه ۲ دادسرای اوین بازداشت و به بند ۲۰۹ این زندان منتقل شد و از بدو ورود به زندان اوین  دست به اعتصاب غذا زد. این مدافع حقوق بشر بیش از ۱۲۰ روز است که در اعتصاب غذا بسر میبرد و تا به امروز هیچ گونه توجهی به خواسته‌های این فعال مدنیخشونت پرهیز نشده‌ است. وزن او از ۷۸ به ۴۷ کیلوگرم رسیده و با سرم در بهداری زندان اوین زنده نگه‌ داشته شده‌است. او کماکان بر خواسته‌های خودش که یکی از آن‌ها صدور قرار منع تعقیب برای رضا خندان است، پافشاری می‌کند.

وخامت حال فرهاد میثمی به حدی است که چندی پیش دو تن از فعالان صنفی محبوس در زندان اوین بنامهای محمود بهشتی لنگرودی، سخنگوی کانون صنفی معلمان تهران و اسماعیل عبدی، عضو هیات مدیره کانون صنفی معلمان ایران (تهران)، با انتشار نامه‌ای سرگشاده نسبت به وضعیت وخیم وی هشدار داده و از مخالفت مسئولان زندان برای اعزام وی به مراکز درمانی خارج زندان خبر داده‌اند. 

سه اتهام به این فعال مدنی در شعبه هفتم دادسرای اوین تفهیم شده است. وی متهم به «اجتماع و تبانی به قصد برهم زدن امنیت کشور با تحریک زنان به حضور خیابانی با سر لخت»، «تبلیغ بر علیه نظام» و «توهین به حجاب به عنوان یکی از مقدسات ضرروی اسلام» شده است. اما مصادیق این سه اتهام مشخص نیست.

تنها مدرکی که علیه او وجود دارد چندین نشان سینه با عنوان «من به حجاب اجباری اعتراض دارم» و «من با حجاب اجباری موافق نیستم» است که در خانه‌اش در زمان بازداشتش به عنوان مدرک جرم ضبط شده است.

فرهاد میثمی، ۴۸ ساله، فعال مدنی، معلم و پزشک است. او در دهه ۷۰ و ۸۰ کتاب‌های درسی و آموزشی کنکور را در انتشارات آینده‌سازان منتشر کرد و در سال‌های اخیر به عنوان فعال مدنی در بسیاری از تحصن‌ها و تجمعات اعتراضی در حمایت از حقوق زندانیان و علیه حجاب اجباری شرکت داشته است.

سازمان عفو بین الملل در تاریخ ۲۴ اکتبر ، دوم آبان، با انتشار بیانیه ای خواستار آزادی بی قید و شرط فرهاد میثمی شده بود. این ‌سازمان مدافع حقوق بشر معتقد است فرهاد میثمی بر خلاف میل خود در بهداری زندان نگهداری می شود و برای پایان دادن به اعتصاب غذا تحت فشار قرار دارد. این نهاد بین المللی مدافع حقوق بشری تصریح کرده است، فرهاد میثمی که در نهم مرداد به دلیل حمایت از کمپین علیه حجاب اجباری بازداشت شده است، از یک ماه پیش از بند چهار با خشونت به بهداری اوین منتقل شده است و برخلاف میلش به او سرم وصل شده است. 

نسرین ستوده که از تاریخ ۳ شهریور ماه دراعتصاب غذا بسر بود بصورت مشروط و پس از ۳۷ روز اعتصاب غذای خودپایان داد . نسرین ستوده در نامه ای سرگشاده , دلیل پایان دادن به اعتصاب غذای خود را نگرانی از وضعیت فرهاد میثمی، فعال مدنی که اعتصاب غذای تر خود را به خشک تبدیل کرده است، اعلام کرد و در بخشی از نامه‌ خود نوشت : «با تاکید بر محق بودن خواسته‌های مطرح شده از سوی ایشان، از تاریخ ۹۷/۷/۱۱ داوطلبانه به اعتصاب غذای خود پایان می‌دهم و مصرانه از دوست و همراه گرامی‌ام دکتر فرهاد میثمی درخواست می‌کنم به اعتصاب غذای خویش پایان دهند.

نسرین ستوده چندی پیش از رئیس زندان اوین و معاون قضایی این زندان به خاطر صدور دستور ممنوع الملاقات شدنش به دادسرای کارکنان دولت شکایت کرده بود 

لازم به ذکر است که پیش از این در تاریخ ۹ مهر ماه حقوق بشر در ایران طی گزارشی خبر ممنوع الملاقات شده نسرین ستوده وکیل و فعال حقوق بشر محبوس در زندان اوین را  اطلاع رسانی کرده بود .

از سوی دیگر رضا خندان همسر او نیز صبح ۱۳ شهریور ماه از سوی ماموران وزارت اطلاعات بازداشت  و به بند ۲۰۹ زندان اوین که متعلق به وزارت اطلاعات است منتقل شد . او متهم به سه اتهام«اجتماع و تبانی علیه امنیت ملی»، «تبلیغ علیه نظام» و «ترویج و اشاعه بدحجابی» شده است. رضا خندان پس از بازداشت نسرین ستوده با رسانه ها در مورد وضعیت همسرش اطلاع‌رسانی می‌کرد که مصاحبه‌های او و جمع‌آوری پیکسل «من با حجاب اجباری مخالفم» در خانه‌اش از سوی ماموران وزارت اطلاعات مصادیق اتهامات او به حساب آمده‌اند .

برای آقای خندان قرار وثیقه به مبلغ ۷۰۰ میلیون تومان صادر شده با این حال رضا خندان به دلیل اینکه معتقد است جرمی مرتکب نشده با پرداخت چنین وثیقه سنگینی تاکنون موافقت نکرده و همچنان در زندان اوین است.

سازمان عفو بین الملل و دیدبان حقوق بشر دو سازمان مدافع حقوق بشر با صدور دو بیانیه ,  خواستار آزادی نسرین ستوده و رضا خندان شده بودند و از حکومت جمهوری اسلامی خواسته بودند تا از سرکوب مدافعان حقوق بشر دست بردارد چرا که فعالیتهای وکلا و فعالین حقوق بشر هیچگاه نقض حقوق بشر نیست و آنها جرمی مرتکب نشده اند که بخواهند مورد احضار و بازداشت و حبس قرار بگیرند .

نسرین ستوده شهریورماه سال ۸۹ نیز بازداشت و به ۱۱ سال حبس، ۲۰ سال محرومیت از وکالت و ۲۰ سال ممنوعیت خروج از کشور محکوم شده بود که این حکم در دادگاه تجدیدنظر به ۶ سال حبس و ۱۰ سال محرومیت از وکالت کاهش یافت.

این وکیل دادگستری ستوده از ۱۳ شهریور ۱۳۸۹ تا ۲۷ شهریور ۱۳۹۲ به اتهام «اقدام علیه امنیت ملی»، در زندان اوین به سر برد. پس از آزادی، بنابر دستور دادگاه انتظامی وکلا، مجوز وکالت وی از تاریخ مهر ۱۳۹۳، به مدت ۳ سال، باطل شد.

نسرین ستوده پس از آزادی در آبان ماه ۱۳۹۳ در اعتراض به محرومیت سه‌ساله‌اش از وکالت برای چندین روز مقابل کانون وکلای دادگستری تحصن کرد. این اعتراض که با حمایت و همراهی گروهی از وکلای دادگستری روبرو شد، سرانجام به نتیجه رسید و پروانه وکالت او تمدید شد.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: