•                  
جمعه , ۰۴ مهر , ۱۳۹۹
جمعه, سپتامبر 25

اعتصاب غذای مهین‌تاج احمدپور , فعال مدنی محبوس در زندان نشتارود تنکابن

0
266

lidk jh[ .jpgمهین‌تاج احمدپور زندانی سیاسی محبوس در زندان نشتارود تنکابن که پیش‌تر در جریان اعتراضات دیماه سال گذشته توسط دادگاه انقلاب تنکابن و شعبه ۱۰۱ دادگاه کیفری این شهرستان به ده ماه حبس تعزیری محکوم شده بود، از روز دوشنبه ۱۹ شهریور در اعتراض به عدم رسیدگی پزشکی، مانع‌تراشی مسئولین در استفاده وی از تلفن زندان و تهدید شدن به بازکردن پرونده جدید دست به اعتصاب غذا زده است.

به گزارش حقوق بشر در ایران، مهین‌تاج احمدپور از بازداشت شدگان اعتراضات دیماه سال گذشته که از تاریخ ۲۳ مردادماه در حال تحمل ده ماه حبس تعزیری در زندان نشتارود تنکابن است، از روز دوشنبه ۱۹ شهریورماه دست به اعتصاب غذا زده است. اعتصاب غذای وی در اعتراض به عدم رسیدگی پزشکی، ممانعت رابط تلفن و مسئولین از استفاده وی از تلفن زندان و تهدید ریاست زندان و رئیس حراست زندان مبنی بر تشکیل پرونده جدید علیه وی اعلام شده است. یک منبع مطلع ضمن تائید این خبر به گزارشگر حقوق بشر در ایران گفت: “مهین‌تاج احمدپور به دلیل ممانعت رابط تلفن از استفاده وی از تلفن با وی وارد بحث شده و به‌جای رسیدگی مسئولین به این مشکل با دخالت و توهین افسر نگهبان ( خانم شعبانی) و تهدید به بازکردن پرونده جدید از طرف رئیس زندان و رئیس حراست مواجه شده است. پس از گذشت یک روز افسر نگهبان به خانم احمدپور گفته که پرونده‌ی جدیدی تحت عنوان توهین به مقدسات برای وی باز شده است؛ این در حالی است که وی تنها با مسئولین زندان درگیری لفظی داشته و توهینی به مقدسات نداشته‌اند. در پی این موضوع خانم احمدپور از روز دوشنبه نوزدهم شهریورماه در اعتراض به بازشدن پرونده جدید، ممانعت از استفاده از تلفن زندان و عدم رسیدگی پزشکی دست به اعتصاب غذا زده است”.

این منبع مطلع در ادامه گفت: “خانم احمدپور به علت بیماری کمبود پلاکت خون هر ماه ملزم به دریافت ۷ واحد خون هستند و به علت ابتلای وی به این بیماری مشکوک به ابتلا به بیماری سرطان خون نیز بوده و برای جلوگیری از پیشرفت این بیماری ناچار به تزریق آمپول‌هایی به طور منظم هستند. علی‌رغم وضعیت بیماری ایشان و وجود پرونده و دستور پزشک، مسئولین زندان از اعزام وی به بیمارستان جهت انجام آزمایشات و رسیدگی پزشکی جلوگیری می‌کنند.”
هرانا پیشتر در گزارشی از بازداشت و انتقال مهین‌تاج احمدپور جهت تحمل حبس به زندان نشتارود تنکابن خبر داده بود.

مهین‌تاج احمدپور شهروند ۴۶ ساله اهل تنکابن پیش از این به شغل دستفروشی مشغول بوده و در جریان اعتراضات سراسری دی‌ماه سال گذشته در شهر تنکابن همراه با ۱۴ تن دیگر بازداشت شد.

هشت تن از این افراد توسط دادگاه انقلاب این شهر طی حکمی که به صورت گروهی صادر شد، مجموعا به تحمل ۲۸ ماه و نیم حبس محکوم شدند. پیش‌تر نیز شش تن از این افراد در بخش دیگری از پرونده خود توسط شعبه ۱۰۱ دادگاه کیفری دو تنکابن به ریاست قاضی ابراهیمی، جمعا به ۲۴ ماه حبس محکوم شده بودند.

خانم احمدپور در تاربخ ۱۲ اردیبشهت ماه توسط شعبه ۱۰۱ دادگاه کیفری دو تنکابن به اتهام “اخلال در نظم عمومی از طریق شرکت در تجمعات غیرقانونی” به تحمل ۶ ماه حبس تعزیری و در تاریخ ۲۰ مردادماه توسط دادگاه انقلاب تنکابن به اتهام “تبلیغ علیه نظام” به تحمل ۴ ماه حبس تعزیری محکوم شد. دادگاه درباره اتهام خانم احمدپور به گزارش مراجع انتظامی، تصاویر و بازبینی فیلم تجمعات اعتراضی در شهر تنکابن استناد کرده است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: