•                  
سه شنبه , ۰۸ مهر , ۱۳۹۹
سه‌شنبه, سپتامبر 29

اعتصاب غذا و شرایط وخیم جسمانی سه زندانی در زندانهای: اوین, رجائی شهر و لنگرود قم در سایه بی توجهی مسئولان زندان

0
220

اعتصاب غذا.jpgدو زندانی سیاسی و یک زندانی عقیدتی در زندانهای رجائی شهر کرج, زندان اوین و زندان لنگرود قم در سایه بی توجهی مسئولان این سه زندان, علی رغم مشکلات جسمی عدیده به وضعیت جسمانی و  عدم توجه به خواسته های بحق آنها همچنان در اعتصاب غذا و در شرایط وخیمی بسر میبرند.

به گزارش حقوق بشر در ایران, فرهاد میثمی فعال مدنی, وحید صیادی نصیری فعال سیاسی و همزه درویش زندانی سنی مذهب, سه زندانی محبوس در زندانهای اوین , لنگرود قم و رجائی شهر کرج به ترتیب نودو پنجمین روز, بیست و دومین روز و چهلمین از اعتصاب غذای اعتراضی خود را بدون توجه مسئولان این سه زندان به وضعیت جسمانی وخیم آنها و همچنین بدون در نظر گرفتن این نکته که آنها به چه دلیل در اعتصاب غذا بسر میبرند و همچنین عدم توجه مسئولین زندانهای فوق در جهت مرتفع کردن نیازهای آنها همچنان در اعتصاب غذا و در وخامت حال و بدور از مراقبتهای پزشکی و درمانی بسر میبرند. با توجه به اعتصاب غذای طولانی مدت هریک از این زندانیان سیاسی و عقیدتی محبوس در زندانهای فوق الذکر و با توجه و تاکید بر این نکته که اعتصاب غذا با عث ایجاد ضعف جسمانی شدید در افراد میشود و با توجه به شروع فصل سرما در ایران این احتمال که هریک از این سه زندانی سیاسی و عقیدتی به بیماریهای عفونی و مشکلات حاد جسمانی مبتلا بشوند بسیار زیاد میباشد. 

فرهاد میثمی, فعال مدنی, محبوس در زندان اوین 

فرهاد میثمی فعال مدنی محبوس در زندان اوین و در اعتصاب غذا در حالی بیش از نود روز اعتصاب غذا را سپری میکند که در وضعیت وخیم جسمانی قرار گرفته است. این فعال مدنی در تاریخ ۹ مرداد ۱۳۹۷ در منزل و کتابخانه خانگی خود توسط مأموران وزارت اطلاعات بازداشت شد.لازم به توضیح است که نیروهای امنیتی در پی تفتیش منزل فرهاد میثمی چند پیکسل (بج سینه) در اعتراض به حجاب اجباری، چند جلد کتاب کنش‌های کوچک ایستادگی و کتاب حقوق بشر اثر جعفر پوینده را  پیدا نمودند و به عنوان مدرک از این فعال مدنی خشونت پرهیز ضبط کردند. پس از بیست روز بی‌خبری از وضعیت فرهاد میثمی، ایشان روز ۲۸ مرداد در تماسی با مادرش خبر داد که از انفرادی به قرنطینهٔ زندان اوین منتقل شده‌است. در همین تماس او اعلام می‌دارد که از روز ۱۰ مرداد دست به اعتصاب غذای تر زده و تنها آب و نمک مصرف میکرد. این فعال مدنی از تاریخ شنبه ۱۷ شهریور ۱۳۹۷ اعتصاب غذای خشک خود را آغاز کرده است و آزادی بی‌قید و شرط رضا خندان که در تاریخ ۱۳ شهریور ماه سالجاری توسط وزارت اطلاعات بازداشت گردید و همچنین رفعِ احضار، بازجویی و بازپرسی از ژیلا مکوندی و داوود فرهادپور و برخورداری از یک روند دادرسی عادلانه با حضور هیئت منصفه و رعایت اصول حقوقی قانونی برای خود عنوان نموده است.

لازم به ذکر است که فرهاد میثمی چندی پیش با ضرب و شتم و زور به اتاقی در مجاورت بهداری زندان اوین انتقال پیدا کرد. این فعال مدنی در حال حاضر در اعتصاب غذای خشک بسر میبرد. 

از جمله اتهاماتی که در شعبه ۷ دادسرای اوین به فرهاد میثمی تفهیم شد عبارتند از اجتماع و تبانی به قصد برهم زدن امنیت کشور با تحریک زنان به حضور خیابانی به صورت «سر لخت»، تبلیغ علیه نظام، توهین به حجاب به عنوان یکی از مقدسات ضروری اسلام. دلیل تمامی این اتهامات داشتن پیکسل‌هایی در خانه است که بر روی آن‌ها عبارات «من با حجاب اجباری موافق نیستم» یا «من به حجاب اجباری اعتراض دارم» بوده است که در زمان بازداشت اقای میثمی از کتابخانه شخصی ایشان پیدا و ضبط گردید.

لازم به توضیح است که محمد مقیمی وکیل و کارشناس ارشد حقوق بشر، که وکالت این فعال مدنی خشونت پرهیز را برعهده دارد در تاریخ ۱۱ مهر ماه سالجاری برای طی مراحل ثبت وکالت‌نامه به دادسرای اوین مراجعه می‌کند، اما مسئولان شعبه۷ دادسرای امنیت تهران با اشاره به تبصره ماده ۴۸ آئین دادرسی کیفری جدید از قبول وکالت سر بازمی‌زنند. تبصره ماده ۴۸ آئین دادرسی کیفری جدید حق برخورداری آزادانه از وکیل را در مرحله تحقیقات مقدماتی از متهمانی که تحت اتهامات امنیتی و سیاسی هستند سلب کرده و تنها به ۲۰ وکیل حکومتی گزینش شده توسط رئیس قوه قضاییه امکان برعهده گرفتن وکالت چنین پرونده‌هایی را می‌دهد. لازم به ذکر است چندی بعد محمد مقیمی از وکلای برجسته و از کارشناسان ارشد حقوق بشر وکالت پرونده این فعال مدنی را بعهده گرفت ولی همچنان از وکالت این وکیل و کارشناس ارشد حقوق بشر بر پرونده فرهاد میثمی با استناد به تبصره ماده ۴۸ جلوگیری بعمل آمده است.

همچنین محمد مقیمی, وکیل و کارشناس ارشد حقوق بشر نیز چندی پیش در ملاقاتی که با فرهاد میثمی داشت از  ضعف جسمانی شدید و وخامت حال فرهاد میثمی بدلیل اعتصاب غذای طولانی مدت خبر داده بود. 

چندی پیش نیز محمود بهشتی لنگرودی و اسماعیل عبدی، دو تن از معلمان محبوس در زندان اوین در واکنش به وضعیت نگران کننده فرهاد میثمی در نامه ای سرگشاده نسبت به وخامت وضعیت جسمی ایشان هشدار داده بودند.

همچنین رضا خندان, همسر نسرین ستوده نیز در نامه ای سرگشاده نسبت به وخامت حال فرهاد میثمی هشدار داده بود.

وحید صیادی نصیری, فعال سیاسی محبوس در زندان لنگرود قم 

وحید صیادی نصیری فعال سیاسی و از زندانیان سیاسی سابق از جمله زندانیان در اعتصاب غذا در زندان لنگرود قم است. این فعال سیاسی در حالی بیست و دومین روز از اعتصاب غذای اعتراضی خود را سپری میکند در یک روند ناعادلانه و بدور از توجیح قانونی, بودن حضور وکیل ایشان محمد نجفی,  طی حکمی از سوی شعبه اول دادگاه انقلاب قم به اتهام توهین به رهبری و همچنین تبلیغ علیه نظام به چهار سال و نیم حبس در مجموع محکوم گردید. لازم به ذکر است که این فعال سیاسی پیش‌تر بابت توهین به مقدسات، توهین به رهبری و تبلیغ علیه نظام به ترتیب به تحمل ۵ و ۲ و ۱ سال حبس محکوم شده بود و با اعمال ماده ۱۳۴ (تجمیع احکام) مشغول گذراندن ۵ سال از این محکومیت بود که با اعمال عفو نوروزی با تقلیل حکم روبه‌رو شده بود . این زندانی سیاسی که در بند چهار زندان اوین نگهداری می‌شد، مورخ ۲۳ خرداد ۱۳۹۶، به دلایل نامعلومی به زندان رجایی شهر کرج  منتقل گردید .

همچنین این فعال سیاسی در تاریخ یکم مردا ماه ۹۷ توسط نیورهای امنیتی اداره اطلاعات قم  بازداشت, و پس از یک هفته بلاتکلیفی در بازداشتگاه اداره اطلاعات قم از روز شنبه ۱۴ مهر ماه ۹۷ به زندان لنگرود قم منتقل و در این زندان بدون رعایت اصول تفکیک جرائم و عدم رعایت آئین نامه سازمان زندانها در بند متهمان مواد مخدر و در بین افرادی که اعتیاد شدید به مواد مخدر دارند نگهداری می شود در اعتراضی به شرایط نگهداری ایشان و عدم رعایت اصول تفکیک جرائم زندانها و همچنین محرومیت از دادرسی عادلانه اعتصاب غذای اعتراضی خود را از روز شنبه ۲۱ مهر ماه آغاز کرده است.

لازم به ذکر است, آقای نصیری در تاریخ یکم مرداد ماه سالجاری توسط اداره اطلاعات قم بازداشت و پس از سپری کردن دو ماه بلاتکلیفی در بازداشتگاه اداره اطلاعات و پس از انتقال بند اشرار در زندان ساحلی قم،  در تاریخ ۳۱ شهریور ماه در دادگاهی چنددقیقه ای و بدون حضور وکیل خود «محمد نجفی», و بدون رعایت اصول دادرسی عادلانه و مفاد ذکر شده در اعلامیه جهانی حقوق بشر و اسناد بین المللی مرتبط با محاکمه عادلانه افراد مورد محاکمه قرار گرفت.

حمزه درویش, زندانی عقیدتی سنی مذهب, محبوس در زندان رجائی شهر کرج

حمزه درویش دیگر زندانی است که در زندان رجائی شهر کرج و در اعتراض به عدم رسیدگی به درخواست اعاده دادرسی در دیوان عالی کشور  از تاریخ ۳ مهر ماه در اعتصاب غذا بسر میبرد. این زندانی عقیدتی پیشتر در دادگاهی پرابهام به ۱۸ سال حبس محکوم شد که میزان ۱۵ سال آن را باید تحمل کند. آقای درویش پیش از نیز در اعتراض به روند دادرسی پرونده خود دست به اعتصاب غذا زده بود.

بنقل از یک منبع نزدیک به این زندانی عقیدتی در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران, “حمزه درویش در چهلمین روز اعتصاب غذای خود در وضعیت بسیار بدی بسر می‌برد. تنها درخواست این زندانی رسیدگی به درخواست اعاده دادرسی وی در دیوان عالی کشور است، اما مسئولین زندان به درخواست و اعتصاب او توجهی ندارند و سعی دارند با بی توجهی کردن او را از ادامه اعتراض خود منصرف کنند. آنها حتی تلاش نمی کنند واسطه ارتباط بین این زندانی و دستگاه قضایی برای استیفای حقوقش شوند”.

حمزه درویش پس از اعتصاب به مدت ۳ روز در سلول انفرادی نگهداری شده و پس از آن مجددا به بند بازگردانده شده است.

این اعتصاب در حالی در جریان است که خانواده این زندانی به دلیل دوری مسافت و هزینه‌های ناشی از رفت و آمد به ندرت موفق به ملاقات با وی می‌شوند و همچنین مسئولین زندان بیشتر اوقات اجازه تماس با خارج از زندان را نیز به وی نمی‌دهند.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: