سه شنبه , ۱۱ مهر , ۱۴۰۲
سه‌شنبه, اکتبر 3

اعدام دستکم ۵ زندانی در کرج و زابل/ انتقال ۲ زندانی به سلول انفرادی در زندان کهنوج

0
179

حقوق بشر در ایران – امروز چهارشنبه ۱۰خرداد ماه ۱۴۰۲، احکام اعدام دستکم ۵ زندانی متهم به جرائم (قتل عمد) و (موادمخدر) در زندان (ندامتگاه) مرکزی کرج، زندان رجایی شهر کرج و زندان نصرآباد واقع در شهرتان زابل اجرا شد. از سوی دیگر، دو زندانی متهم به جرائم (موادمخدر) در زندان شهرستان کهنوج، برای اجرای احکام اعدام به سلول انفرادی در آن زندان منتقل شدند. 

به گزارش حقوق بشر در ایران، سحرگاه امروز چهارشنبه ۱۰ خرداد ماه ۱۴۰۲، حسین روستا، نادر نوری و یک زندانی دیگر با هویت نامشخص، سه زندانی متهم به (قتل عمد) و محبوس در زندان رجایی شهر کرج مرکز استان البرز اعدام شدند. 

براساس اعلام سازمان حقوق بشر ایران:”این ۳ زندانی در ۳ پرونده جداگانه به اتهام (قتل عمد) دستگیر و به اعدام محکوم شده بودند.” 

تا لحظه تنظیم این خبر از هویت زندانی سوم که به اتهام (قتل عمد) اعدام شده اطلاعی در دسترس نیست. 

این سه زندانی طی روزهای گذشته جهت اجرای حکم اعدام از بند عمومی در زندان رجایی شهر کرج خارج و به سلول انفرادی منتقل شده بودند. 

در خبری دیگر به نقل از کُردپا، سحرگاه سه شنبه ۹ خرداد ماه ۱۴۰۲، عزتعلی سبزی، متولد: ۱۳۵۸، متاهل، دارای ۱ فرزند، اهل شهرستان هرسین از توابع استان کرمانشاه، و زندانی متهم به (موادمخدر) در زندان (ندامتگاه) مرکزی کرج اعدام شد. 

براساس این گزارش، عزتعلی سبزی، در سال ۱۳۹۹ به اتهام (حمل و نگهداری نوعی از موادمخدر) در شهر کرج دستگیر و پس از طی مراحل دادرسی توسط شعبه دادگاه انقلاب استان البرز به اعدام محکوم شده بود. 

همچنین، در تاریخ ۲۵ آذر ماه ۱۳۹۵هم،‌ فردین سبزی، برادر دیگر این زندانی به اتهام (قاچاق مواد مخدر) در زندان (ندامتگاه) مرکزی کرج اعدام شده بود. 

وبسایت حال وش هم با انتشار خبری اعلام کرد؛ سحرگاه امروز چهارشنبه ۱۰ خرداد ۱۴۰۲، امیر نارویی(شیرانزهی)، متولد: ۱۳۵۳، فرزند: خان‌محمد، متاهل و دارای ۶ فرزند، اهل روستای باباجی از توابع شهرستان زهک، زندانی متهم به جرائم (مواد مخدر) در زندان نصرآباد واقع در شهرستان زابل از توابع استان سیستان و بلوچستان، اعدام شد. 

لازم به اشاره است، امیر نارویی(شیرانزهی)، در سال ۱۳۹۸ به اتهام (حمل و نگهداری نوعی از مواد مخدر) در شهرستان زابل از توابع استان سیستان و بلوچستان، دستگیر و پس از طی مراحل تحقیقات قضایی در دادگاه انقلاب آن شهرستان محاکمه و به اعدام محکوم و حکم حکم وی در دیوان عالی کشور عینا تائید شده بود. 

این زندانی، در تاریخ ۹ خرداد ماه ۱۴۰۲، از بند عمومی زندان نصرآباد، خارج و برای اجرای حکم اعدام به سلول انفرادی منتقل و آخرین ملاقات وی با خانواده اش را انجام داده بود. 

کمپین فعالین بلوچ هم با انتشار خبری اعلام کرد؛ امروز چهارشنبه ۱۰ خرداد ماه ۱۴۰۲، اشکان سهرابی ـ فرزند: خسرو ـ متاهل به همراه آریا پرویزی ـ فرزند: جمعه ـ مجرد و اهل شهرستان جازموریان از توابع استان سیستان و بلوچستان، دو زندانی متهم به (قاچاق موادمخدر) در زندان شهرستان کهنوج، برای اجرای احکام اعدام به سلول انفرادی منتقل شدند. 

براساس این گزارش، اشکان سهرابی و آریا پرویزی، در سال ۱۳۹۹، به اتهام (قاچاق موادمخدر) در شهرستان کهنوج دستگیر و پس از طی مراحل بازجویی و بازپرسی سپس در دادگاه انقلاب آن شهرستان به اعدام محکوم و احکام آنها در دیوان عالی کشور هم عینا تائید شد.

این ۲ زندانی، امروز چهارشنبه ۱۰ خرداد ماه ۱۴۰۲، آخرین ملاقات پیش از اجرای احکام اعدام را با خانواده های خود انجام دادند. 

اجرای هیچ یک از احکام اعدام این زندانیان تا لحظه تنظیم این خبر توسط رسانه‌های داخل ایران و یا منابع رسمی اعلام نشده است. 

پس از انتصاب غلامحسین محسنی اژه ای به عنوان رئیس قوه قضائیه و ادعای او برای تسریع انجام کار پرونده های قدیمی در نتیجه اجرای احکام اعدام در راستای بخشنامه کاهش جرائم کیفری کشور با سرعت بیشتری انجام می شود و این روند منجر به اعتراض سازمان عفو بین الملل، نسبت به این امر شد و در تاریخ ۲۶ اردیبهشت ماه ۱۴۰۲، با انتشار گزارشی، به تشریح وضعیت اجرای احکام اعدام در سال ۲۰۲۲ میلادی در ایران پرداخت.

همچنین، جاوید رحمان، گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل متحد، در تاریخ ۱۹ اسفند ماه ۱۴۰۱، در گزارش دوره ای خود که مربوط به ۶ ماهه دوم سال ۱۴۰۱ خورشیدی بود در خصوص محرومیت شهروندان از حق دسترسی به وکیل مورد نظر خودشان در یک فرایند دادرسی را محکوم کرد.

به دلیل عدم شفافیت مقامات ایران، پی بردن به تعداد واقعی اعدامها در این کشور دشوار است و قطعا تعداد به مراتب بالاتر از رقم اعلام شده است.

صدور و اجرای احکام اعدام، ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر از جمله اعلامیه جهانی حقوق بشر و مفاد میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی است. 

برچسب هاقصاص نفسمجازات اعدامزندانی متهم به قتلسلب حیاتاعدام در زندان رجایی شهرنصرآباد زابلامیر ناروئیاعدام عزتعلی سبزیاعدام اشکان سهرابیاعدام امیر ناروئیاعدام در ایرانقتل عمدکهنوجندامتگاهزندان مرکزی کرجاعدام در ندامتگاه مرکزی کرجزندان کرجاعدام امیرناروییفردین سبزیاعدام آریا پرویزیاجرای حکم اعدامزندان زابلقاتلندامتگاه قرچکاعدامیاناعدام در زندان مرکزی کرجاعدام قصاصحسین روستااعدام فردین سبزیشهرستان کهنوج استان کرمانمواد مخدرمجازات اعدام در ایراناعدام قاتلزندان مرکزی زابلاعدام زندانیانزندان نصرآبادجرايم موادمخدرنادرنوریاجرای اعدام در زندانکهنوج کرمانندامتگاه مرکزی تهراننقض حقوق شهروندیاعدام در زندان رجائی شهراعدام در زندانجرم موادمخدرندامتگاه کرججرايم مواد مخدرنادر نوریاعدام در زندان رجائیکهنوج استان کرمانزندانیحکم اعدامنقض حقوق بشر در ایرانزندان رجائی شهر کرجحق حیاتاجرای حکم قصاصاعدام در زندان رجایی شهر کرجبند ۷ ندامتگاه مرکزی کرجاعدام نادر نوریاشکان سهرابیاعدام زندان رجائی شهرزنداناستان کرماننقض حقوق بشرموادمخدراعدامیقصاص نفس در ایرانزندان نصرآباد زابلامیرناروییاعدام نادرنوریآریا پرویزیاعدام امیرناورئیزندان رجائی شهرندامتگاه مرکزی کرجنقض حقوق شهروندی در ایراناعدامزندان رجایی شهر کرجناصری زندان رجائی شهر کرجنصرآبادامیرناروئیعزتعلی سبزیآریاپرویزیامیر نارویی

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: