سه شنبه , ۱۱ مهر , ۱۴۰۲
سه‌شنبه, اکتبر 3

اعدام یک زندانی و انتقال ۴ زندانی دیگر به سلول انفرادی در کرج و زابل

0
192

حقوق بشر در ایران – امروز سه شنبه ۹خرداد ماه ۱۴۰۲، حکم اعدام دستکم یک زندانی متهم به (قتل عمد) در زندان رجایی شهر کرج اجرا شد. از سوی دیگر، دستکم ۴ زندانی در زندان رجایی شهر کرج و زندان شهرستان زابل، برای اجرای احکام اعدام به سلول انفرادی در زندان رجایی شهر کرج منتقل شدند. 

به گزارش حقوق بشر در ایران، سحرگاه شنبه ۳۰ اردیبهشت ماه ۱۴۰۲، شعبان یوسفی، متولد: ۱۳۶۷، اهل گرگان مرکز استان گلستان، زندانی متهم به (قتل عمد) و محبوس  در زندان رجایی شهر کرج که پیشتر حکم وی در دیوان عالی کشور تائید شده بود اعدام شد. 

براساس اعلام سازمان حقوق بشر ایران:”این زنداین در پی ارتکاب قتل عمد دستگیر به اعدام محکوم شده بود.” 

همچنین، پیش از این نیز رسانه های رسمی، خبر اجرای حکم اعدام شهروز (الکس) سخنوری،‌ زندانی متهم به (قاجاق زنان و دختران) را منتشر کرده بودند که با احتساب اعدام شعبان یوسفی، تا لحظه تنظیم این خبر، تعداد زندانیانی که در تاریخ ۳۰ اردیبهشت ماه ۱۴۰۲ در زندان رجایی شهر کرج اعدام شدند به ۲ تن افزایش پیدا کرده است. 

از سوی دیگر، طی روزهای اخیر، دستکم ۳ زندانی با اتهام (قتل عمد) که پیشتر احکام قصاص آنها در دیوان عالی کشور تائید شده بود برای اجرای احکام اعدام به سلول انفرادی در زندان رجایی شهر کرج منتقل شدند. 

براساس این گزارش، از هویت زندانیان منتقل شده اطلاعی حاصل نشده اما با توجه به روال جاری در زندان رجایی شهر کرج، احکام اعدام این زندانیان تا ساعاتی دیگر در زندان رجایی شهر کرج اجرا خواهد شد. 

در خبری دیگر به نقل از کمپین فعالین بلوچ، امروز سه شنبه ۹ خرداد ماه ۱۴۰۲، امیر نارویی، متولد: ۱۳۵۷، فرزند: زمان خان، ساکن روستای آل گرک، از توابع زهک، زندانی متهم به جرائم (موادمخدر) و محبوس در زندان شهرستان زابل برای اجرای حکم اعدام به بند قرنطینه منتقل شد. 

براساس این گزارش، خانواده امیر نارویی، امروز برای انجام آخرین ملاقات پیش از اجرای حکم اعدام به زندان شهرستان زایل احضار شده بودند. 

همچنین، گفته می شود حکم اعدام این زندانی سحرگاه چهارشنبه ۱۰ خرداد ماه ۱۴۰۲ اجرا خواهد شد. 

امیر نارویی از حدود ۲ سال قبل به اتهام (حمل و نگهداری نوعی از موادمخدر) در مسیر جاده مشهد ـ زابل، دستگیر و پس از طی مراحل بازجویی و بازپرسی توسط دادگاه انقلاب شهرستان زابل به اعدام محکوم و حکم وی در دیوان عالی کشور عینا تائید شده بود. 

لازم به اشاره است، اجرای حکم اعدام شعبان یوسفی،‌ تا لحظه تنظیم این خبر از سوی رسانه‌های داخل ایران و یا منابع رسمی اعلام نشده است. 

پس از انتصاب غلامحسین محسنی اژه ای به عنوان رئیس قوه قضائیه و ادعای او برای تسریع انجام کار پرونده های قدیمی در نتیجه اجرای احکام اعدام در راستای بخشنامه کاهش جرائم کیفری کشور با سرعت بیشتری انجام می شود و این روند منجر به اعتراض سازمان عفو بین الملل، نسبت به این امر شد و در تاریخ ۲۶ اردیبهشت ماه ۱۴۰۲، با انتشار گزارشی، به تشریح وضعیت اجرای احکام اعدام در سال ۲۰۲۲ میلادی در ایران پرداخت.

همچنین، جاوید رحمان، گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل متحد، در تاریخ ۱۹ اسفند ماه ۱۴۰۱، در گزارش دوره ای خود که مربوط به ۶ ماهه دوم سال ۱۴۰۱ خورشیدی بود در خصوص محرومیت شهروندان از حق دسترسی به وکیل مورد نظر خودشان در یک فرایند دادرسی را محکوم کرد.

به دلیل عدم شفافیت مقامات ایران، پی بردن به تعداد واقعی اعدامها در این کشور دشوار است و قطعا تعداد به مراتب بالاتر از رقم اعلام شده است.

صدور و اجرای احکام اعدام، ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر از جمله اعلامیه جهانی حقوق بشر و مفاد میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی است. 

برچسب هاحقوق بشرمواد مخدرشهرستان زابلزندان رجائی شهر کرجزندان رجاییاجرای حکم قصاصنصرآباد زابلامر ناروییزندان شهرستان زایلاعدام مواد مخدرقاچاقچی مواد مخدرموادمخدراستان سیستان بلوچستانسلب حیانامیر ناروئینصرآباد شهرستان زابلزندانحکم اعدامزندان زابلاعدامقاچاق مواد مخدرزندان نصرآباداعدام قاچاقچیان موادمخدراعدام امیرناروییاجرای حکم اعداقصاص نفساستان سیستان و بلوچستانقرنطینهسلب حیاتقاچاقچی موادمخدرجرایم موادمخدراعدام قاچاقچیان مواد مخدراعدام امیر ناروییاجرای حکم قصاص نفس در ایرانزابلدیوان عالی کشورنقض حقوق بشرجرایم مواد مخدراعدام زندانیان در ایرانزندان رجایی شهرکرجشعبان یوسفیاعدام امیرناروئیسلول انفرادیاستان البرزکرجاعدام موادمخدرقاچاق موادمخدرکرج استان البرزاعدام شعبان یوسفیجرایم مواد مخذراعدام در ایرانمجازات اعدامزندان رجایی شهرحق حیاتبند قرنطینهاعدام در زندان رجایی شهر کرجامیرناروییرجایی شهرکرجحقوق بشر در ایرانقتل عمدجرائم موادمخدرزندان رجایی شهر کرجرجایی شهر کرجنصرآبادامیرناروئیسلول انفرادی زندان رجایی شهر

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: