•                    
  •                  
جمعه , ۰۷ بهمن , ۱۴۰۱
جمعه, ژانویه 27

اعزام علی نجاتی, فعال کارگری به مرخصی استعلاجی

0
462

امروز دوشنبه ۸ بهمن‌ماه، علی نجاتی، رییس سابق و از اعضای سندیکای کارگران نیشکر هفت‌تپه که از سوی ماموران امنیتی و انتظامی در منزل شخصی‌اش بازداشت شده‌بود، به مرخصی درمانی اعزام شد.

به گزارش حقوق بشر در ایران، امروز دوشنبه ۸ بهمن ۱۳۹۷ علی نجاتی رئیس سابق سندیکای کارگران نیشکر هفت تپه به مرخصی در مانی اعزام شده است, پیش از این دادستانی اندیمشک با مانع تراشی از پیگیری روند درمان این فعال کارگری جلوگیری می‌کرد،این فعال کارگری صبح امروز به مرخصی درمانی اعزام شده‌است. بنقل از یک منبع نزدیک به این فعال کارگری در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران , علی نجاتی قبلا اعلام کرده بود که با دستبند و پابند در هیچ مرکز پزشکی و یا دادگاهی حاضر نخواهد شد، بر اساس درخواست خانواده اش قرار بود که چند روز مرخصی به نامبرده داده شود تا بتواند کارهای مربوط به پزشکی قانونی را با همراهی خانواده انجام دهد. در آخرین مرحله مراجعات مکرر خانواده، برای اعزام وی به مرخصی درمانی، قرار بر این شد که نامبرده با گذاشتن ۲ فیش حقوقی به مرخصی پزشکی بیاید. این منبع مطلع در ادامه گفت؛ شرایط زندان برای سلامت علی نجاتی مضر بوده و شلوغی بند و فضای بسته بیماری او را تشدید می کند. حقوق بشر در ایران پیش از این نیز طی گزارشی از تبدیل قرار بازداشت به قرار وثیقه برای این فعال کارگری اطلاع رسانی کرده بود.  علی نجاتی، به همراه پسرش پیمان در روز پنج‌شنبه ۸ آذر ۱۳۹۷، توسط ماموران امنیتی در منزلش توام با ضرب و شتم و رفتاری خشونت آمیز بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شد.برخی منابع در آن زمان گزارش داده بودند که علی نجاتی، عضو سندیکای هفت تپه به دلیل محکومیت قبلی برای اجرای حکم‌اش دستگیر شده است؛ اما در مراحل بعدی با مراجعه وکیل مشخص شده که پرونده جدیدی برای او به اتهام «شرکت در اعتصابات هفت تپه» مفتوح شده است.

در زمان بازداشت این فعال کارگری گزارش شده بود که ماموران امنیتی بدون در دست داشتن حکم قضایی وارد منزل شده و پس از ضرب و جرح علی نجاتی و دیگر اعضای خانواده اقدام به بازداشت وی و پسرش کردند.

سندیکای کارگران نیشکر هفت تپه با تایید این گزارش و ضمن اعلام انزجار از ادامه بازداشت غیر قانونی علی نجاتی، طی بیانیه ای خواهان آزادی فوری و بی قید و شرط وی شد و هشدار داده بود که مسئولیت هرگونه عارضه جسمانی ایجاد شده برای علی نجاتی، مستقیما بر عهده ی مقامات قضایی و امنیتی است.

دوم دی‌ماه، علی نجاتی طی تماس تلفنی از زندان شوش اعلام کرده بود که از بازداشتگاه امنیتی به بند “سلامت” این زندان منتقل شده است.

علی نجاتی تا کنون بارها به دلیل فعالیت های صنفی و سندیکایی مورد تعقیب و بازداشت قرار گرفته است.

وی پیش تر در روز سه شنبه ۲۴ شهریورماه ۱۳۹۴، از سوی ماموران امنیتی بازداشت و پس از ۳۴ روز بازداشت، با قرار وثیقه ۱۰۰ میلیون تومانی آزاد شد.

علی نجاتی در سال ۸۸ نیز از سوی نیروهای امنیتی بازداشت و به احکام زندان محکوم شده بود.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.