•                    
  •                  
جمعه , ۱۴ بهمن , ۱۴۰۱
شنبه, فوریه 4

اعزام نازنین زاغری شهروند دو تابعیتی به مرخصی سه روزه

0
333

نازنین زاغری.jpgنازنین زاغری که دو سال پیش هنگام خروج از فرودگاه امام خمینی به همراه دختر خردسالش بازداشت شده بود، امروز به مرخصی سه روزه اعزام شد.

به گزارش حقوق بشر در ایران ، نازنین زاغری رتکلیف، شهروند ایرانی، بریتانیایی به مرخصی سه روزه اعزام شد.

نازنین زاغری شهروند دوتابعیتی ایران و بریتانیا است اما مقام های دولت حسن روحانی و اعضای ارشد قوه قضائیه به ریاست صادق لاریجانی می گویند که تابعیت مضاعف را به رسمیت نمی شناسند و خانم زاغری را مطابق قوانین ایران دادگاهی و زندان کرده اند. رسانه گاردین بریتانیا و بی‌بی‌سی فارسی ضمن تایید خبر گزارش داده‌اند که امروز پنج شنبه مورخ ۱ شهریورماه ۱۳۹۷ نازنین زاغری رتکلیف شهروند ایرانی بریتانیایی برای اولین بار بعد از ۲ سال به مرخصی آمده است. نازنین زاغری‌ رتکلیف که برای بنیاد تامسون رویترز (بنیاد خیریه وابسته به خبرگزاری رویترز) کار می‌کند،‌ روز ۱۵ فروردین ۱۳۹۵ به هنگام خروج از ایران بازداشت شد. به گفته همسر نازنین زاغری‌-رتکلیف،وی همراه با فرزند خردسالش گابریلا برای دیدار خانواده‌اش به ایران سفر کرده بود.

نازنین زاغری پس از دستگیری به کرمان منتقل شده و به گفته همسرش در سلول انفرادی به سر می‌برد و از حق دسترسی به وکیل محروم مانده بود . در اواخر خرداد ماه ۱۳۹۵ سپاه  استان کرمان اطلاعیه‌ای را منتشر و ضمن آن با تأیید خبر بازداشت خانم زاغری، وی را به همکاری با موسسات معاند و مشارکت در فعالیت‌های براندازی نرم متهم کرد و اعلام کرد که وی در سوئیتی در زندان کرمان نگهداری می‌شود.

ریچارد رتکلیف همسر نازنین زاغری از سال ۲۰۱۶ کارزاری را برای آزادی او به راه انداخت که تاکنون به نتیجه‌ای نرسیده است. مشخص نیست که شرایط کنونی روابط ایران با کشورهای غربی بر سر برجام چه تاثیری می تواند بر پرونده وی داشته باشد با این حال طرح اتهام جدید علیه او نشان می دهد که احتمالا مقامات قضایی ایران در پی افزایش محکومیت او هستند.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.