•                  
دوشنبه , ۱۵ آذر , ۱۴۰۰
دوشنبه, دسامبر 6

اعلام اعتصاب غذای ۲ تن از زنان دراویش محبوس در زندان قرچک ورامین

0
392

سپیده مرادی و الهام احمدی دو تن از زنان دراویش محبوس در زندان زنان قرچک ورامین به ترتیب از روزهای ۵ آذر و ۷ آذر ماه اعلام اعتصاب غذای خشک کردند.

به گزارش حقوق بشر در ایران,  الهام احمدی روز ۵ آذر در پی محرومیت از ملاقات توسط کمیته انضباطی زندان قرچک اعلام اعتصاب غذای خشک کرده است. همچنین سپیده مرادی دیگر زن درویشمحبوس در زندان قرچک ورامین با انتشار نامه ای پیوستن خود به اعتصاب غذای الهام مرادی را از روز ۷ آذر ۱۳۹۷ اعلام نموده است. لازم به ذکر است که حقوق بشر در ایران پیش از این نیز در گزارشی از ضرب و شتم الهام احمدی, سپیده مرادی و شکوفه یداللهی با دستور محمدی رئیس زندان قرچک توسط  گارد امنیتی زندان قرچک ورامین اطلاع رسانی کرده بود. متن نامه سپیده مرادی زندانی عقیدتی محبوس در زندان قرچک ورامین در ادامه می آید: «اکنون که سومین روز اعتصاب غذای خشک خواهر نازنینم خانم الهام احمدی است و مسئولان زندان و مسئولین مربوطه بیش از پیش خبث طینت خود را به نمایش گذاشته و پاسخ حق‌خواهی دراویش را بعضاً با وحشی‌گری و سکوت و تماشای کارهای جنایت‌بارشان و بعضاً با وانمود بی‌خبری که البته روشی نخ‌نما شده است و بوی تعفن آن همه‌جا به مشام می‌رسد، پاسخ دادند. اکنون که ثانیه به ثانیه شاهد مرگ انسانیت هستم و همه‌ی راه‌ها به دلیل خودکامگی و خودرأیی افراد تبدیل به بن‌بست شده است به این اعتصاب غذا می‌پیوندم و امیدوارم خداوند به‌خاطر تمام لحظاتی که به دلیل اشتغال به روزمرگی چشمانم را به روی حقایق بستم و دم نزدم، مرا مورد بخشش قرار دهد.»

لازم به ذکر است الهام احمدی از دراویش زن محبوس در زندان قرچک ورامین که روز پنجم آذر در ازای مطالبه‌ی وسایل شخصی‌اش از مسئولان زندان به دستور محمدی رئیس زندان قرچک مورد ضرب و جرح قرار گرفته بود به تشخیص آنچه «کمیته انضباطی زندان قرچک» خوانده می‌شود به مدت دو هفته از ملاقات با اعضای خانواده محروم شده‌ است. سپیده مرادی و شکوفه یداللهی دو زن درویش دیگر که در حادثه‌ی روز پنجم آذر مورد حمله‌ی فیزیکی و کلامی مسئولان زندان قرچک قرار گرفته بودند نیز در اعتراض به برخورد کمیته انضباطی زندان با الهام احمدی، خود را از ملاقات محروم کرده‌اند.
شکوفه یداللهی، الهام احمدی و سپیده مرادی روز ۵ آذر با رجوع به دفتر خانم میرزایی معاون زندان زنان قرچک خواستار تحویل‌گرفتن وسایل شخصی‌شان شده بودند که پس از حمله‌ی گارد زندان به زنان درویش در ۲۲ خرداد توسط زندان ضبط شده بود اما مسئولان زندان به جای عودت دادن وسایل شخصی این زنان آنان را با توهین و برخورد فیزیکی مورد ضرب و شتم قرار دادند.

لازم به ذکر است الهام احمدی از دراویش گنابادی بازداشت شده در جریان حوادث گلستان هفتم، توسط دادگاه انقلاب تهران به ۵ سال حبس تعزیری، ۲ سال محرومیت از فعالیت‌های اجتماعی و ۲ سال ممنوعیت خروج از کشور محکوم شد و در شعبه ۵۴ دادگاه تجدید نظر حکم وی به ۲ سال حبس تعزیری و ۲ سال محرومیت‌های اجتماعی و سیاسی  تبدیل گردید.

سپیده مرادی از زنان درویش بازداشت‌شده در حادثه‌ی گلستان هفتم با رأی غیابی از سوی شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب به ریاست قاضی صلواتی به ۵ سال حبس تعزیری و ۲ سال ممنوعیت خروج از کشور و عضویت در احزاب، گروه‌ها و دسته‌جات سیاسی و فعالیت در فضای مجازی و رسانه‌ها و مطبوعات محکوم شد.

همچنین شکوفه یداللهی از سوی شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی صلواتی به تحمل ۵ سال حبس تعزیری و ۲ محرومیت از فعالیتهای اجتماعی و سیاسی محکوم گردید و با ارسال پرونده وی به شعبه ۵۴ دادگاه تجدیدنظر حکم این زن درویش محبوس به ۲ سال حبس تعزیری و ۲ سال محرومیت‌های اجتماعی و سیاسی تغییر پیدا کرد.

لازم به یادآوری است، از نیمه‌شب ۱۴ بهمن‌ماه سال گذشته حضور پر تعداد نیروهای امنیتی و انتظامی در اطراف منزل دکتر نور علی تابنده با واکنش منفی سایر دراویش مواجه شد، دراویش گنابادی در حمایت از قطب خود تجمعاتی اطراف منزل دکتر تابنده تشکیل دادند، این تجمعات با دخالت نیروهای انتظامی و لباس شخصی به خشونت کشیده شد و صدها تن زخمی و بازداشت شدند؛ این در حالی بود که پیش‌تر در شامگاه چهارشنبه مورخ ۴ بهمن‌ماه نیز مأمورین امنیتی در اقدامى مشابه در همین مکان حضور یافتند که موجى از نگرانى‌ها در میان دراویش را رقم زده بود.

در حالی که مسئولان قضایی و انتظامی تعداد بازداشت شدگان را ۳۰۰ تن اعلام کرده بودند، کمیته پیگیری دراویش زندانی لیستی از مشخصات ۳۲۴ تن از بازداشت شدگان را منتشر کرد. این منبع تعداد بازداشتی‌ها را بسیار بیشتر از این رقم برآورد می‌کند.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: