یک شنبه , ۱۹ آذر , ۱۴۰۲
دوشنبه, دسامبر 11

اعمال فشار بر سهیل عربی؛ محرومیت از حق درمان و مرخصی

0
681

سهیل-عربی-765x510.jpgسهیل عربی، زندانی عقیدتی محبوس در زندان اوین، به دلیل دخالت ضابطین در پرونده، از حق مرخصی و رسیدگی درمانی محروم می‌باشد. به گزارش حقوق بشر در ایران، سهیل عربی، زندانی عقیدتی و فعال فیس‌بوکی، از دی‌ماه ۱۳۹۲ بدون مرخصی در زندان اوین محبوس بوده و مقامات قضایی با اعطای مرخصی به این زندانی به دلیل نظر ضابط پرونده مبنی بر “عدم تغییر عقاید وی” مخالفت به عمل می‌آورند. گفتنی است، این زندانی عقیدتی به دلیل ضعیف شدن چشم دچار سرگیجه‌های مزمن می‌شود، علی‌رغم چندین‌بار درخواست برای اعزام به مراکز درمانی، تا کنون از حق درمان و مراجعه به پزشک محروم مانده است. سهیل عربی، در دی‌ماه ۱۳۹۲ با اعلام جرم قرارگاه ثارالله سپاه پاسداران انقلاب اسلامی دستگیر و به مدت دو ماه در بند سپاه در زندان اوین تحت بازجویی و فشار قرار گرفت. او تا کنون در دادگاه‌های متعددی به دلیل محتوای مطالب منتشرشده در صفحه فیس‌بوک خود و سایر صفحاتی که به همراه دیگران، ادمین (سرپرست) آن‌ها بوده، محاکمه شده است.

شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب سهیل عربی را به دلیل «توهین به رهبر جمهوری اسلامی و تبلیغ علیه نظام» به سه سال حبس تعزیری و شعبه ۱۰ دادگاه رسیدگی به جرایم کارکنان دولت، او را به دلیل «توهین به مقامات» به ۵۰۰ هزار تومان جریمه نقدی و ۳۰ ضربه شلاق محکوم کرده‌اند.

وی هم‌چنین به اتهام «سب‌النبی» از سوی شعبه ۷۶ دادگاه کیفری استان به اعدام محکوم شد که این حکم اعاده دادرسی به ۹۰ ماه زندان و دو سال تحقیقات مذهبی برای اثبات پشیمانی تبدیل گشت.

لازم به ذکر است که در قانون جدید پیش‌بینی شده است که اگر متهمی به دادنامه بدوی اعتراض نکند و تسلیم رای دادگاه شود، دادگاه می‌تواند در جلسه‌ای تا یک‌چهارم از مجازات او را کاهش دهد. با توجه به تمکین وی نسبت به این حکم به ۷۸ ماه زندان و دو سال تحقیقات مذهبی تقلیل یافته است.

شایان ذکر است که وی در طول دو سال موظف است ۱۳ جلد کتاب در حوزه دین‌شناسی، مذهب‌شناسی و رفع شبهات دینی را بخواند و از بخش‌های هر کتاب خلاصه‌ای تهیه کند. همین‌طور باید در تماس با موسسه «راه حق» و پژوهشکده امام خمینی قرار بگیرد و پرسش‌های خود را مطرح کند. او به عنوان تکلیف هر ماه تمام پرسش‌ها، پاسخ‌ها و خلاصه کتاب‌هایش را باید به دادگاه ارائه کند.

این زندانی عقیدتی هم‌اکنون سی و دومین ماه حبس خود را در بند ۳۵۰ زندان اوین سپری می‌کند.

برچسب هاموضوعات روز

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d