•                    
  •                  
جمعه , ۱۸ آذر , ۱۴۰۱
جمعه, دسامبر 9

افزایش آمار به ۱۵ تن؛ تداوم بازداشت فعالان اهوازی

0
594

پرسنتاج.PNGدر ادامه بازداشت دامنه دار شهروندان عرب اهل اهواز ۵ تن دیگر از آنان توسط نهاد های امنیتی بازداشت شدند. این افراد که تعداد محرز شده آنان به بیش از ۱۳ نفر رسیده است همگی متهم هستند در روزهای اخیر در مجموع اعتراضاتی در خصوص مسایل مختلف از جمله تبعیض در استخدام، درگیری های روستای جلیزی، انتقال آب کارون و خشک شدن تالاب ها و رودخانه ها شرکت داشتند. به گزارش فعالان حقوق بشر در ایران، در پی بالا گرفتن اعتراضات نسبت به مشکلات منطقه از جمله تبعیض در استخدام، خشک شدن تالاب ها و درگیری های روستای جلیزی، بازداشت و احضار معترضان از ۱۷ آذرماه سال جاری تاکنون سیری روزافزون یافته است. در حالی که در روزهای گذشته طی ۲ گزارش تکمیلی از بازداشت ۱۰ تن به نامهای “عبدالله کریم چلداوى، جعفر کریم چلداوى، صالح تامولى، على زرگانى، علی (عدنان) سوارى، حسن بترانی، یونس صرخى، ولید سوارى، محمد زهراو عبیداوى و عیسى زایرى” در این منطقه بود، هویت ۵ تن دیگر از شهروندان عرب اهل اهواز که بازداشت شده اند به قرار ذیل احراز شده است:

۱- هادى (جعفر) چلداوى ساکن اهواز در در روز جمعه ۱ دیماه سال جاری بازداشت شد.

۲- محمد حیدرى ساکن اهواز در بامداد مورخ پنجشنبه ۳۰ آذرماه بازداشت شد.

۳- کاظم سوارى فرزند حسون، ساکن اهواز در تاریخ ۲۸ آذرماه بازداشت شد.

۴- شاکر سیلاوى ساکن اهواز در تاریخ ۲۸ آذرماه بازداشت شد.

۵- عبدالرزاق عبیداوى، ۲۵ ساله از شهر حمیدیه در تاریخ ۲۹ آذرماه بازداشت شد.

در روزهای اخیر به‌دلیل اعتراضات مردمى و شعارنویسی در اهواز و شهرهاى دیگر و انعکاس وسیع اخبار در رسانه هاى خارج از کشور قرارگاه امنیتى سپاه ابوالفضل العباس ده ها تن از فعالان عرب را بازداشت کرده است”.
از تظاهرات متوالى شهروندان اهوازی که مورخ جمعه ۱۷ آذر ماه و جمعه ۲۴ آذر ماه ۱۳۹۶ انجام شده بود، کلیپ هاى متعددى در رسانه هاى عربى و در فضاى مجازى منتشر شد که هویت شرکت کنندگان در این اعتراضات را بطور وضوح نشان مى داد. احتمالا این موضوع در شناسایی و بازداشت آنان بی تاثیر نبوده است.”

لازم به یادآوری است علاوه بر افراد نامبرده شده در این گزارش، در هفته های اخیر تعداد دیگری از شهروندان عرب اهل مناطق جنوبی خوزستان از جمله خدیجه نیسی، نادر ریحانی و احمد ثعلبی حسانی در پرونده هایی غیرمرتبط بازداشت شدند که از این میان خدیجه نیسی و احمد ثعلبی حسانی تاکنون با قید وثیقه آزاد شده اند.
از سوی دیگر، در روزهای اخیر ۶۲ فعال سیاسی و مدنی با انتشار بیانیه ای نسبت به بازداشت های مورد اشاره اعتراض کردند و خواستار توقف آن شدند.

این فعالان در انتهای بیانیه خود آوردند “فعالان فرهنگی و سیاسی و اجتماعی را فرا می‌خوانیم که همچون اقدام شجاعانه‌ی سندیکای کارگران هفت‌تپه، با قاطعیت به تبعیض ملی و قومی و نژادی اعتراض کنند و علیه فشار به فعالان فرهنگی و مدنی عرب و دستگیری گسترده‌ی آنان اعتراض کنند و با ترفندهای حاکمیت برای تفرقه‌افکنی و توجیه سرکوب مردم مناطق مختلف و از جمله مردم عرب اهواز مقابله کنند.”

 

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.