•                    
  •                  
جمعه , ۰۷ بهمن , ۱۴۰۱
جمعه, ژانویه 27

افزایش شمار شهروندان بهایی بازداشت شده در شیراز

0
438

حقوق بشر .jpgدر ادامه پنج مورد بازداشت شهروندان بهائی که در  شهریورماه سال جاری در شیراز رخ داده بود، روز گذشته نیلوفر حکیمی به عنوان ششمین شهروند بهایی توسط نیروهای وزارت اطلاعات در شیراز بازداشت و به بازداشتگاه اداره اطلاعات این شهر منتقل شد.

به گزارش حقوق بشر در ایران، روز شنبه ۱۴ مهرماه ۹۷ نیلوفر حکیمی شهروند بهائی ساکن شیراز توسط نیروهای وزارت اطلاعات بازداشت شد. یک منبع مطلع در این خصوص به گزارشگر حقوق بشر در ایران گفت: “نیلوفر حکیمی ساعاتی قبل بازداشت شده و احتمال آن می‌رود که بازداشت وی در ادامه و در ارتباط با بازداشت‌های اخیر دیگر شهروندان بهائی در شهر شیراز بوده است”.حقوق بشر در ایران پیشتر نیز در تاریخ ۲۴ و ۲۵ شهریور ماه سال جاری در دو گزارش از بازداشت پنج شهروند بهایی دیگر در شیراز به نام‎های “نوید بازماندگان”، “بهاره قادری (همسر نوید بازماندگان)”، “الهه سمیع‌زاده”، “احسان محبوب راه‌وفا” و “نورا پورمرادیان” خبر داده بود. پیشتر یک منبع مطلع ضمن تائید خبر بازداشت این شهروندان بهایی به گزارشگر حقوق بشر در ایران گفته بود: “ساعت ۶ عصر روز ۲۴ شهریورماه ماموران وزارت اطلاعات به کلاس روانشناسی آقای نوید بازماندگان وارد شدند و کارت‌های شناسایی، کیس کامپیوتر، فلش و گوشی‌های تلفن همراه، پسورد گوشی‌ها و ایمیل‌های سایر افراد را نیز از آنها گرفته‌اند. در انتها آقای بازماندگان را به منزلش برده و پس از تفتیش منزل و ضبط وسایل شخصی، بهاره قادری (همسر نوید بازماندگان) را نیز بازداشت و همراه با وی به مکان نامعلومی منتقل کردند. در همین تاریخ خانم الهه سمیع‌زاده را نیز در شیراز دستگیر کرده‌اند و صبح روز ۲۵ شهریور نیز احسان محبوب راه‌وفا را در شیراز و در منزل شخصی دستگیر و پس از تفتیش منزل به بازداشتگاه اداره اطلاعات شیراز (پلاک ۱۰۰) منتقل کردند”.

شهروندان بهایی در ایران از آزادی‌های مرتبط به باورهای دینی محروم هستند، این محرومیت سیستماتیک در حالی است که طبق ماده ۱۸ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۸ میثاق بین‌المللی حقوق مدنی و سیاسی هر شخصی حق دارد از آزادی دین و تغییر دین با اعتقاد و همچنین آزادی اظهار آن به طور فردی یا جمعی و به طور علنی یا در خفا برخوردار باشد.
بر اساس منابع غیررسمی در ایران بیش از سیصد هزار نفر بهایی وجود دارد اما قانون اساسی ایران فقط اسلام، مسیحیت، یهودیت و زرتشتی گری را به رسمیت شناخته و مذهب بهاییان را به رسمیت نمی‌شناسد. به همین دلیل طی سالیان گذشته همواره حقوق بهائیان در ایران به صورت سیستماتیک نقض شده است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.