چهارشنبه , ۱۰ خرداد , ۱۴۰۲
چهارشنبه, می 31

افزایش میزان کودک ـ همسری در ایران

0
74

حقوق بشر در ایران ـ امروز یکشنبه ۳۱ اردیبهشت ماه ۱۴۰۲، از زمستان سال ۱۴۰۰ تا پایان پائیز ۱۴۰۱، دست کم ۲۷۰۴۴۸ دختر با سن زیر ۱۵ سال در ایران ازدواج کردند. 

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از اعتماد آنلاین، امروز یکشنبه ۳۱ اردیبهشت ماه ۱۴۰۲، براساس آخرین گزارش مرکز آمار ایران از زمستان سال ۱۴۰۰ تا آخر پاییز سال ۱۴۰۱ دستکم ۲۷۴۴۸ مورد ازدواج دختران زیر ۱۵ سال در نقاط مختلف ایران به وقوع پیوسته است.

براساس این گزارش، آمار ازدواج دختران با سنین زیر ۱۵ سال از سال ۱۳۹۶ روند کاهشی به خود گرفته بود و از ۳۳۴۲۱ مورد به ۲۸۴۷۲ مورد در سال ۱۳۹۸ رسید اما این روند در سال ۱۳۹۹، دوباره به ریل قبلی بازگشت و در سال‌های ۹۹ و ۱۴۰۰ به ترتیب به ۳۱ هزارو ۶۴۶ و ۳۲ هزار و ۶۵۵ مورد ازدواج دختران با سنین زیر ۱۵ سال ثبت شد. 

همچنین، جمع ازدواج های زیر ۱۵ سال در ۴ فصل منتهی به ۱۴۰۱ نشان می‌دهد که در این یک سال ۲۷۴۴۸ دختر زیر ۱۵ سال در ایران ازدواج کرده‌اند. 

براساس اطلاعات این جدول آمار، ازدواج دختران زیر ۱۵ سال در پاییز ۱۴۰۱ نسبت به تابستان همان سال ۹۳۳ مورد افزایش یافته است. 

افزون بر این، در بازه سنی ۱۵ تا ۱۹ ساله نیز بیش از ۵۵۰۰ دختر بیشتر نسبت به تابستان ۱۴۰۱ ازدواج کردند.

و نکته آخر اینکه، بیشتر زنان کودک‌ ـ همسر، در همان سنین پائین مادر میشوند و طبق آخرین اعلام سازمان ثبت احوال در اردیبهشت ۱۴۰۱، در سال ۱۴۰۰ دستکم ۶۹۱۰۳ نوزاد از مادران گروه سنی  ۱۰ تا ۱۹ ساله در ایران متولد شدند و ۱۴۷۴ نوزاد از مادرانی در بازه سنی ۱۰ تا ۱۴ ساله متولد شدند. 

سیمین کاظمی، جامعه شناس ضمن اعتراض از برخورد مسئولان جمهوری اسلامی در خصوص ازدواج کودکان گفت:”برخی مسئولان بدون توجه به تغییرات اجتماعی و بدون توجه به نتایج پژوهشها، با استناد به تجربه خودشان یا مثلا بستگان شان که در کودکی ازدواج کرده‌اند و به زعم آنها مشکلی نداشته‌اند، خطرات و تبعات کودک ـ همسری را انکار می‌کنند. این نگاه غیر علمی و اشتباه درباره یک مساله اجتماعی مهم باعث شده است که آینده و سلامت جسمی و روانی و اجتماعی دختران به خطر بیفتد.” 

ازدواج کودکان، زیر سن قانونی از جمله مصادیق کودک آزاری و ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر و ناقض مفاد کنوانسیون حقوق کودک است. 

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: