•                  
سه شنبه , ۱۲ اسفند , ۱۳۹۹
سه‌شنبه, مارس 2

افشین سید احمد، شهروند بهائی با توجه به اتمام مرخصی به زندان بازگشت

0
198

افشین سید احمد .jpgافشین سیداحمد، شهروند بهائی و زندانی عقیدتی محبوس در زندان رجائی شهر که در تاریخ ۱۲ آبان ماه به مرخصی اعزام شده بود,  روز یکشنبه با عدم تمدید مرخصی به زندان بازگشت.

به گزارش حقوق بشر در ایران، روز یکشنبه ۲۰ آبان‌ماه ۱۳۹۷، افشین سید احمد شهروند بهائی محبوس در زندان رجایی شهر کرج با عدم تمدید مرخصی به زندان بازگشت. لازم به ذکر است این زندانی عقیدتی پس از ۲۸ ماه در تاریخ ۱۲ آبان‌ماه برای اولین بار در دوران حبس خود به مرخصی اعزام شده بود. این شهروند بهائی در تاریخ ۸ تیرماه ۱۳۹۵ پس از مراجعه به دادسرای اوین بازداشت و جهت تحمل دوران محکومیت خود به زندان رجایی شهر کرج منتقل شده بود. آقای سید احمد پیشتر در شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی مقیسه با اتهام «اقدام علیه امنیت ملی و تبلیغ علیه نظام» به ۳ سال حبس تعزیری محکوم و این حکم در دادگاه تجدید نظر عینا تایید شده بود. وی پیشتر در تاریخ ۱۷ آبان‌ماه ۹۱ بازداشت و به مدت ۴۰ روز در سلول‌های انفرادی بند ۲۰۹ زندان اوین تحت بازجویی بود و پس از آن با تودیع وثیقه و تا پایان زمان دادرسی به طور موقت آزاد شده بود.

شهروندان بهایی در ایران از آزادی‌های مرتبط به باورهای دینی محروم هستند، این محرومیت سیستماتیک در حالی است که طبق ماده ۱۸ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۸ میثاق بین‌المللی حقوق مدنی و سیاسی هر شخصی حق دارد از آزادی دین و تغییر دین با اعتقاد و همچنین آزادی اظهار آن به طور فردی یا جمعی و به طور علنی یا در خفا برخوردار باشد.

بر اساس منابع غیررسمی در ایران بیش از سیصد هزار نفر بهایی وجود دارد اما قانون اساسی ایران فقط اسلام، مسیحیت، یهودیت و زرتشتی گری را به رسمیت شناخته و مذهب بهائیان را به رسمیت نمی‌شناسد. به همین دلیل طی سالیان گذشته همواره حقوق بهائیان در ایران به صورت سیستماتیک نقض شده است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: