•                    
  •                  
جمعه , ۱۴ بهمن , ۱۴۰۱
شنبه, فوریه 4

امتناع چهار درویش زندانی از حضور در جلسه دادگاه انقلاب

0
386

دراویشچهار درویش گنابادی محبوس در زندان تهران بزرگ از حضور در جلسه دادگاه خودداری کردند .

به گزارش حقوق بشر در ایران , محمود براکوهی، ابوالفضل آزاده، علی قمری و بابک مرادی از درویشان زندانی محبوس در زندان تهران بزرگ از حضور در جلسه محاکمه خودداری کردند.این دراویش که در جریان حادثه گلستان هفتم بازداشت و به‌شدت با ضربات باتوم مورد شکنجه و آزار جسمی قرار گرفتند، موارد مطروحه در کیفرخواست صادرشده برای درویشان گنابادی و همچنین سؤال‌های عقیدتی قضات دادگاه انقلاب را مصداق تفتیش عقاید دانسته و به همین دلیل از حضور در دادگاه خودداری کردند.  این درویشان همچنین محرومیت درویشان بازداشتی از حق وکیل را نیز جزو دلایل عدم حضور خود در جلسه‌ی محاکمه دانسته و به عدم رعایت تشریفات قانونی در روند دادرسی پرونده‌ی درویشان اعتراض کرده‌‌اند. این دومین بار است که بابک مرادی به دادگاه انقلاب فراخوانده شده و از حضور در جلسه‌ی محاکمه خودداری می‌کند.

این چهار درویش از جمله متحصنین در زندان هستند که از هفته‌ی گذشته در اعتراض به نقض گسترده حقوق درویشان دست به تحصن زده‌اند. از مواردی که میتوان در روند بررسی پرونده دراویش مورد تائید قرار داد عدم رسیدگی درمانی و دومین مورد هم محرومیت از حق انتخاب وکیل مورد نظر افراد میباشد که متاسفانه ایت شهروندان از آن محروم بوده اند . این موارد را فرهاد نوری از فعالان حقوق دراویش ساکن استرالیا نیز مورد تائید فرار داده است

درگیری‌های بهمن و اسفند سال ۹۶ دراویش در گلستان هفتم پاسداران با نیروهای امنیتی که به دلیل بازداشت یکی از بزرگان دراویش طریقت نعمت الهی گنابادی بنام نعمت الله ریاحی در حرکتی اعتراضی اقدام به تجمع اعتراضی در مقابل کلانتری ۱۰۲ که در خیابان پاسداران تهران واقع شده است کردند که با توجه به خواست آنها که آزادی بدون قید و شرط نعمت الله ریاحی که صبح روز یکشنبه مورخ ۲۹ بهمن ماه توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده بود و به کلانتری ۱۰۶ نامجو تهران منتقل شده بود موید کنترل اوضاع از سمت نهای ورای دولت است. سرکوب دراویش گنابادی به حدی شدید و موارد نقض حقوق آنها به طوری است کهسازمانهای مدافع حقوق بشر بارها بر حمایت و برخورداری دراویش از دادرسی عادلانه و برخورداری از حقوق شهروندی در روند دادرسی و درمان آسیب دیدگان دراویش تاکید کرده اند .

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.