پنج شنبه , ۱۱ خرداد , ۱۴۰۲
پنج‌شنبه, ژوئن 1

انتقال آروین نیک پی به زندان شهرستان مریوان

0
87

حقوق بشر در ایران  – امروز جمعه ۲۲ اردیبهشت ماه ۱۴۰۲، آروین نیک پی، پس از اتمام بازجویی ها  و تفهیم اتهام به زندان شهرستان منتقل شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از کُردپا، روز پنجشنبه ۲۱ اردیبهشت ماه ۱۴۰۲، آروین نیک پی، اهل روستای نی از توابع شهرستان مریوان در استان کردستان، محبوس و بلاتکلیف در بازداشتگاه اداره اطلاعات آن شهرستان، پس از اتمام مراحل بازجویی ها و تفهیم اتهام، به زندان مریوان منتقل شد. 

براساس این گزارش، انتقال آروین نیک پی به زندان شهرستان مریوان، پس از آن صورت گرفت که این شهروند در اعتراض به تداوم بازداشت و بلاتکلیفی و محرومیت از حقوق اولیه یک متهم در تاریخ ۱۶ اردیبهشت ماه ۱۴۰۲، در بازداشتگاه اداره اطلاعات شهرستان مریوان اقدام به خودکشی کرده بود و پس از انتقال به بیمارستان فجر شهرستان مریوان سپس به زندان آن شهرستان منتقل شد. 

لازم به اشاره است، آروین نیک پی، در تاریخ در ساعات پایانی ۱۱ بهمن ماه ۱۴۰۱، در منزل پدری خود توسط نیروهای امنیتی بازداشت و پس از تفتیش منزل و توقیف برخی لوازم از قبیل گوشی های تلفن همراه و لپ تاپ، سپس به بازداشتگاه اداره اطلاعات شهرستان مریوان، منتقل و در تاریخ ۲۱ اسفند ماه ۱۴۰۱، پس از اتمام بازجویی های به زندان شهرستان مریوان منتقل شد اما مجددا در تاریخ ۲۲ اسفند ماه ۱۴۰۱، به بازداشتگاه اداره اطلاعات شهرستان مریوان بازگردانده شده بود. 

این شهروند ۲۰ ساله اهل روستای نی، در دوران بازجویی، از حقوق اولیه یک متهم برای دسترس و مشورت با وکیل انتخابی خود محروم بوده است. 

اعتراض نسبت به سرکوب و اعمال فشارهای امنیتی و قضایی و فقدان شفافیت قضایی در روند دادرسی به پرونده های متهمان سیاسی ـ امنیتی از جمله مواردی است که در گزارشات دوره ای سازمانهای بین المللی مدافع حقوق بشر در امور ایران به دفعات مد نظر قرار گفته که از جمله آن در تاریخ ۸ فروردین ماه ۱۴۰۲، سازمان عفو بین الملل، در گزارش سالیانه خود اینگونه برخوردها با شهروندان را به شدت محکوم کرد. 

همچنین، جاوید رحمان، گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل متحد، در تاریخ ۱۹ اسفند ماه ۱۴۰۱، در گزارش دوره ای خود که مربوط به ۶ ماهه دوم سال ۱۴۰۱ خورشیدی بود در خصوص محرومیت شهروندان از حق دسترسی به وکیل مورد نظر خودشان در یک فرایند دادرسی، سرکوب و ارعاب گسترده بر علیه شهروندان را محکوم کرد. 

سرکوب آزادی بیان و ممانعت از انتشار عقاید و دیدگاههای مختلف در یک جامعه، ناقض ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است. در این مفاد قانونی بر حق افراد بر انتشار افکار، عقاید، نظریات و دیدگاههای سیاسی و عقیدتی بدون محدودیت مرزی تاکید شده است.

بازداشت خودسرانه، بلاتکلیف نگه داشتن متهم در بازداشت و ممانعت از دسترسی فرد در دوران بازجویی، بازپرسی و دادرسی به وکیل مورد نظر خود و منع دسترسی به سایر ملزومات در یک فرآیند دادرسی، ناقض ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط قاضی، بازجو و بازپرس بیطرف از جمله حقوقی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون تاکید شده است. 

برچسب هااحزاب کوردشهروندان کردسرکوب شهروندان کردسرکوب احزاب کورد مخالف نظامسرکوبگری احزاب کوردتفهیم اتهام اداره اطلاعات مریوانحقوق بشرارتباط با احزاب کوردهمکاری با احزاب کوردیکردستان احزاب کوردیتبلیغ علیه نظام به نفع احزاب کرد مخالف نظاماحزاب کورد مخالف جمهوری اسلامیمریواناحزاب کوردیارتباط با احزاب کوردیاحزاب کردمخالف نظامهمکاری با احزاب کورد مخالف نظامشهرستان مریوان استان کردستانحقوق بشر در ایراناحزاب کردزندان مریوانحقوق بشر ایراناحزاب کرد سیاسی در ایرانشهر مریوانحقوق شهروندیکرداحزاب کورد مخالف نظامهمکاری با یکی از احزاب کرد مخالف نظامزندان شهرستان مریوانشهروندان کورداحزاب کوردی در ایرانکوردهمکاری با احزاب کرد مخالف نظاممریوان کردستانشهرستان مریوانهمکاری با احزاب کورداحزاب کورد سیاسیاحزاب کورد مخالفاقدام علیه امنیت ملی از طریق همکاری با احزاب کرد مخالف نظاممریوان کوردستاناحزاب کورد در ایرانحقوق متهمسرکوب شهروندان کوردسرکوب احزاب کوردهمکاری با احزاب کورد مخالف جمهوری اسلامیآروین نیک پی

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: