•                    
  •                  
جمعه , ۱۸ آذر , ۱۴۰۱
جمعه, دسامبر 9

انتقال توحید قریشی و حمزه درویش از سلول انفرادی به بند عادی زندان رجائی شهر

0
760

توحبد قریشی و حمزه درویش, دو زندانی عقیدتی سنی مذهب محبوس در سلول انفرادی زندان رجائی شهر کرج,  روز چهارشنبه ۱ اسفند ماه از سلول های انفرادی به سالن ۲۱ اندرزگاه ۷ که محل نگهداری زندانیان سنی مذهب میباشد بازگردانده شدند و همزمان با این انتقال پس از ۱۵ روز به اعتصاب غذای خود پایان دادند.

به گزارش حقوق بشر در ایران، روز چهارشنبه ۱ اسفندماه توحید قریشی و حمزه درویش دو  تن از زندانیان عقیدتی سنی مذهب محبوس در سلول انفرادی زندان رجائی شهر کرج  که از تاریخ ۱۷ بهمن ماه سالجاری و در پی هجوم گارد این زندان به  سالن ۲۱ اندرزگاه ۷ که محل نگهداری زندانیان عقیدتی سنی مذهب میباشد با ضرب و شتم و رفتاری خشونت آمیز این دو زندانی عقیدتی را به سلول انفرادی منتقل کرده بودند پس از ۱۵ روز به بند عادی این زندان بازگردانده شدند و به اعتصاب غذای خود پایان دادند. با این حال در ارتباط با آسیب دیدگی این افراد هیچ رسیدگی صورت نگرفته است. این زندانیان در تاریخ ۱۷ بهمن در پی حمله گارد ویژه زندان و ضرب و شتم شدید آنها به سلول های انفرادی منتقل شده و دست به اعتصاب غذا زده بودند. ضرب و شتم این زندانیان توسط گارد زندان پس از امتناع توحید قریشی از حضور در جلسه دادگاه به دلیل عدم دسترسی به وکیل و عدم رعایت فاصله قانونی بین احضار و زمان تعیین شده برای جلسه دادگاه صورت گرفته بود.

بنقل از یک منبع مطلع در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران ضمن تائید خبر انتقال این دو زندانی عقیدتی به بند عادی خود گفت: “روز چهارشنبه ۱ اسفند ماه توحید قریشی و حمزه دوریش در حالی پس از ۱۵ روز به بند بازگردانده شدند که هیچ گونه رسیدگی پزشکی به وضعیت دست و پای آسیب‌دیده آنها نشده است. با این حال پس از ۱۵ روز به اعتصاب غذای اعتراضی خود خاتمه دادند”.

لازم به ذکر است که همزمان با انتقال این دو زندانی عقیدتی به سلول انفرادی  آنها هیچ گونه تماسی با خارج از زندان نداشتند و این مورد  باعث بروز موجی از نگرانی در خانوادهای این دو زندانی عقیدتی شده بود.

لازم به یادآوری است در پی حمله خشونت آمیز نیروهای گارد زندان رجایی شهر کرج در تاریخ ۱۷ بهمن ماه به سالن محل نگهداری زندانیان سنی مذهب و مضروب کردن آنان، دستکم ۸ تن از این زندانیان به سلول انفرادی منتقل شده بودند. این اقدام به بهانه امتناع توحید قریشی، از حضور در جلسه دادگاه و حمایت سایر زندانیان از تصمیم او صورت گرفته بود. دلیل امتناع این زندانی از حضور در جلسه دادگاه عدم رعایت فاصله زمانی قانونی میان تاریخ احضار با تاریخ جلسه دادگاه و همچنین عدم دسترسی به وکیل خود بوده است.

حقوق بشر در ایران در تاریخ ۱۶ بهمن طی گزارشی که از منابع مطلع از زندان رجائی شهر دریافت کرده بود نسبت به هجوم گارد امنیتی این زندان به سالن ۲۱ اندرزگاه ۷ این زندان اطلاع رسانی کرده بود. 

از این میان ۶ تن علیرغم آسیب دیدگی ناشی از ضرب و شتم و بدون رسیدگی پزشکی روز اول به بند بازگردانده شده ولی حمزه درویش و توحید قریشی پس از انتقال به سلول انفرادی در اعتراض به رفتار خشونت آمیز مسئولین زندان دست به اعتصاب غذا زده بودند.

این نخستین بار نیست که این‌گونه حملات به بند زندانیان اهل سنت صورت می‌گیرد. در مردادماه سال جاری و در سالیان گذشته نیز به صورت مکرر زندانیان این سالن بارها مورد حمله و بازرسی توام با خشونت و تخریب وسایل شخصی قرار گرفته‌اند.

لازم به ذکر است سرکوب پیروان سایر ادیان و محرومیتهای گسترده بر علیه این شهروندان که از جمله میتوان بر حق برخورداری از انتخاب وکیل و تقاضای دادرسی عادلانه را شامل میشود را تنها جزئی از موارد سرکوب گسترده اقلیتهای مذهبی از جمله شهروندان اهل سنت در ایران دانست.  با استناد به ماده ۲ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۵ قانون آئین دادرسی کیفری حق هر فردی بر دادرسی کامل و بی طرف و همچنین اجازه حضور وکیل انتخابی متهم بر پرونده مورد تاکید میباشد ولی زندانیان اهل سنت با توجه به سنی بودنشان از این حق محروم شده اند.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.