•                  
جمعه , ۱۵ اسفند , ۱۳۹۹
جمعه, مارس 5

انتقال سید هاشم خواستار, فعال صنفی و نماینده معلمان ایران به بیمارستان ابن سینا در مشهد

0
343

سید هاشم خواستار.jpgسید هاشم خواستار فعال صنفی و از اعضای کانون صنفی معلمان ایران که از صبح روز گذشته به دلایل نامعلومی ناپدید شده بود به دستور حفاظت اطلاعات سپاه به بیمارستان ابن سینا در مشهد در بخش بیماران حاد منتقل گردیده است.

به گزارش حقوق بشر در ایران, سید هاشم خواستار از فعالان صنفی و نماینده معلمان ایران و از زندانیان سیاسی سابق که از صبح روز گذشته, یکم آبان ماه طرز مشکوکی ناپدید شده بود و همین مساله باعث ایجاد نگرانی شدید در بین اعضای خانواده و دوستان و آشنایان این فعال صنفی با سابقه شده بود,  صبح امروز چهارشنبه بعد از پیگیریهای فراوان از حفاظت اطلاعات سپاه پاسداران طی تماسی تلفنی به خانواده این فعال صنفی اعلام میشود که سید هاشم خواستار,  به دلیل اختلالات روانی توسط حفاظت اطلاعات سپاه به بیمارستان منتقل گردیده است.  بنقل از یک منبع مطلع در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران, فرد تماس گیرنده حتی اسم بیمارستانی که سید هاشم خواستار در آن بستری است را هم به آنها اطلاع نداد و خانواده این فعال صنفی و بستگان ایشان به دلیل نگرانی شدیدی که از وضعیت ایشان داشتند با پیگیریهای بسیار زیاد متوجه شدند به بیمارستان ابن سینا  در مشهد و در بخش حاد مردان بستری شده است و بادستور دادستانی مشهد اجازه ملاقات به خانواده این فعال صنفی با آقای خواستار داده نشد. 

این منبع مطلع در ادامه گفت, وقتی از ماموران امنیتی حاضر در بیمارستان و پرسنل بیمارستان علت بستری شدن آقای خواستار را جویا شده بودند هیچ یک از آنها جواب مشخصی مبنی بر اینکه به چه دلیل این فعال صنفی, این فعال صنفی با توجه به اینکه بدون داشتن سابقه قبلی بیماری به این بیمارستان و در بخش حاد مردان بستری گردیده را ندادند.

این منبع ادامه داد در نهایت که اصرار و پافشاری بستگان و دوستان آقای خواستار را دیدند ضمن هماهنگی با حراست و نیروی انتظامی مستقر در بیمارستان آنها را از بیمارستان به بیرون راهنمائی کردند.

لازم به ذکر است سید هاشم خواستار از فعالان صنفی با سابقه و از اعضای کانون صنفی معلمان ایران و بعنوان نماینده معلمان ایران در کانون صنفی معلمان فعالیت میکند.

این فعال صنفی بارها به دلایل مختلف به دلیل فعالیتهای مسالمت آمیز خود با احضار و بازجوئی ارگانهای امنیتی مواجه شده بود.

لازم به ذکر است در تاریخ بیستم فروردین ماه و دهم اردیبهشت ماه سالجاری, نیروهای امنیتی ضمن هجوم ناگهانی به منزل و باغچه این فعال صنفی اقدام به تفتیش منزل ایشان نموده و مبادرت به ضبط لوازم شخصی ایشان از جمله؛ گوشی تلفن همراه, لب تاب و کتب و دیگر لوازم شخصی این فعال صنفی  نموده بودند.

سید هاشم خواستار عضو کانون صنفی معلمان ایران و از زندانیان سابق سیاسی که مدت بسیار طولانی را در زندان وکیل اباد مشهد به دلیل فعالیتهای صنفی که انجام داده بود سپری کرده است چندی پیش با نگارش نامه ای سرگشاده به علی خامنه ای رهبر جمهوری اسلامی خواهان پایان بخشیدن به استبداد دینی حکومت جمهوری اسلامی شده است و از ایشان همچنین خواسته که به خواست غالب مردم ایران که برگزاری رفراندوم در کشور است تن در دهند.

این فعال صنفی همچنین با نگارش نامه ای اعتراضی به آنتونیو گوترز , دبیرکل سازمان ملل متحد نسبت به بیان موارد نقض حقوق بشر و سرکوب و ایجاد محیط رعب انگیز در کشور از طرف حکومت جمهوری اسلامی و همچنین تاریخچه حکومت جمهوری اسلامی در برخوردها و عدم حمایت از شهروندان در یک جامعه که شهروندان آن خواستار حقوق ذاتی خود که از آن با عنوان حقوق شهروندی یاد میشود و یا همچنین دخالتهای ارگانهای امنیتی مثل وزارت اطلاعات و سپاه پاسداران در روند قضائی دادگاهها در ایران و چگونگی برخورد های امنیتی با شهروندان در ایران را بصورت یک نامه به اطلاع دبیرکل سازمان ملل متحد رسانده بود.

سرکوب و بازداشت فعالان صنفی در ایران مصداق بارز نقض حقوق بشر و نقض ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر میباشد که به صراحت بر حق آزادی بیان برای هر انسانی تاکید میکند.

همچنین در اصل ۲۷ از قانون اساسی نیز بر برگزاری تجمعات مسالمت آمیز بدون سلاح نیز بعنوان یک حق برای شهروندان ایران تاکید شده است ولی برخوردهای سلیقه ای ارگانهای امنیتی در ایران با ایجاد رعب و گسترش سرکوبهای امنیتی در ایران و محددتر کردن دامنه فعالیت فعالان صنفی که فقط برای احقاق حقوق شهروندی خود تلاش میکنند نیز بشکل سیستمانیک در ایران در حال گسترش میباشد.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: