•                  
دوشنبه , ۱۵ آذر , ۱۴۰۰
دوشنبه, دسامبر 6

انتقال شش تن از فعالان ترک بازداشت‌ شده به زندان‌های ارومیه و تبریز

0
414

چهار فعال ترک (آذربایجانی) به نام‌های محرم خوشنام، ابوالفضل فکوری، غلامرضا رشیدی و اکبر عزیزی که طی ماه گذشته توسط نیروهای امنیتی در تبریز بازداشت شده بودند، از بازداشتگاه امنیتی به زندان تبریز منتقل شدند.

به گزارش حقوق بشر در ایران، طی روزهای گذشته، چهار فعال ترک (آذربایجانی) به نام‌های محرم خوشنام، ابوالفضل فکوری، غلامرضا رشیدی و اکبر عزیزی به زندان تبریز منتقل شدند. همزمان دو فعال دیگر ساکن ارومیه نیز به نام‌های رضا جعفرلو و اکبر قلی‌زاده که روز دوشنبه توسط نیروهای امنیتی این شهر بازداشت شده بودند، به زندان ارومیه منتقل شده‌اند. همچنین در گزارشی دیگر یک فعال ترک (آذربایجانی) به نام کاظم صفابخش در تاریخ ۴ آذرماه توسط نیروهای امنیتی در تهران بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شده است. این فعالین طی ماه گذشته توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شده بودند. در تاریخ ۶ آبان‌ماه ، غلامرضا رشیدی، شهروند ساکن تبریز توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شده بود. ابوالفضل فکوری نیز در تاریخ ۷ آبان‌ماه در شهر تبریز و توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده بود. همچنین در تاریخ ۱۹ آبان‌ماه ۱۳۹۷، محرم ولی‌پور (خوشنام) توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به بازداشتگاه اطلاعات سپاه تبریز منتقل شده بود. همزمان با این چهار انتقال گزارش شده است دو فعال ترک دیگر که پیشتر توسط نیروهای امنیتی در ارومیه بازداشت شده بودند به زندان مرکزی این شهر منتقل شدند. رضا جعفرلو و اکبر قلی‌زاده دو شهروند ساکن شهرستان ارومیه در تاریخ ۱۹ آذرماه، توسط ماموران امنیتی بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شده بودند. همچنین در تاریخ ۴ آذرماه، کاظم صفابخش، شهروند اهل مشگین شهر توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شده است.

با گذشت ۲۰ روز از بازداشت این شهروند تا کنون از دلایل بازداشت و محل نگهداری وی اطلاعی در دست نیست.

ترک (آذربایجانی) های ایران مانند سایر جمعیت‌های اتنیکی کشور در معرض تضییع نظام‌مند حقوق پایه‌ای قرار دارند، هر چند این تبعیض در مورد آنها کمتر شکل مذهبی دارد و عمدتا بر مباحث فرهنگی و هویتی استوار است.

همچنین حقوق بشر در ایران در تاریخ ۸ آذرماه در گزارش مفصلی به بررسی موارد نقض حقوق این شهروندان از ابتدای سال جاری پرداخته است. از ابتدای امسال بازداشت دستکم ۱۲۳ تن از فعالان ترک، ضرب و شتم دستکم ۲۵ نفر از آنان در حین یا پس از بازداشت، محکومیت ۲۰ تن به ۱۲ سال و ۴ ماه حبس و ۳۳۰ ضربه شلاق علاوه بر جزای نقدی، احضار دستکم ۱۰ نفر به مراجع قضایی و ممانعت از برگزاری ۳ مراسم مختلف تا روز ۸ آذرماه گزارش شده است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: