•                    
  •                  
پنج شنبه , ۲۰ بهمن , ۱۴۰۱
پنج‌شنبه, فوریه 9

انتقال قاسم شعله‌سعدی به زندان اوین/ جلوگیری از آزادی آرش کیخسروی

0
415

قاسم شعله سعدیقاسم شعله‌سعدی وکیل دادگستری به یک بند امنیتی در زندان اوین منتقل شده‌ است و آرش کیخسروی دیگر  وکیل دادگستری به دلیل ادامه تحقیقات  آزاد نمی‌شود .

به گزارش حقوق بشر در ایران , قاسم شعله‌سعدی وکیل دادگستری و نماینده پیشین مجلس شورای اسلامی که پیش‌تر از سوی دادسرای اوین برای او قرار بازداشت یک ماهه صادر شده‌است، به زندان اوین منتقل شد.همچنین، آرش کیخسروی، وکیل دادگستری محبوس در زندان تهران بزرگ، به دلیل ادامه انجام تحقیقات از سوی نهادهای امنیتی در بازداشت به سر می‌برد . بنقل از صفحه توییتر قاسم شعله‌سعدی، این وکیل دادگستری به بند امنیتی در زندان اوین منتقل شده است . همچنین آقای  قاسم شعله سعدی که از ابتدای هفته پیش به بازداشتگاه نامعلومی منتقل شده بود طی دو روز گذشته به یکی از بندهای امنیتی در زندان اوین انتقال یافته است. همچنین در خبری دیگر ابوذر نصراللهی، امروز در گفت‌وگو با خبرگزاری ایسنا در رابطه با آخرین وضعیت پرونده موکلش آرش کیخسروی گفت: روز گذشته (یکشنبه) با مراجعه به دادسرا مطلع شدم که آرش کیخسروی آزاد نمی‌شود، اما آقای قاسم شعله سعدی، دیگر وکیل بازداشت شده به بند عمومی زندان فشافویه تحویل داده شده‌اند. وکیل مدافع آرش کیخسروی در مورد آخرین وضعیت پرونده موکلش به ایسنا گفت: «در رابطه با موکلم تقاضا شده که تحقیقاتشان در نهاد امنیتی ادامه پیدا کند و کاری که ما انجام دادیم این است که فعلاً نسبت به قرار بازداشت موقت ایشان اعتراض کردیم و این قرار را کاملاً غیرقانونی می‌دانیم .

نصراللهی افزود : «اتهامی که به آقای کیخسروی تفهیم شده اجتماع و تبانی برای ارتکاب جرم علیه امنیت ملی است که در پی حضور ایشان در مقابل مجلس شورای اسلامی است.»

گفتنی است، این دو وکیل دادگستری، ۲۷ مردادماه ۱۳۹۷ مقابل درب ورودی مجلس شورای اسلامی از سوی نیروهای امنیتی بازداشت شدند و برای آنها قرار بازداشت موقت یک ماهه صادر شده است.

قاسم شعله‌سعدی، وکیل دادگستری و نماینده شیراز در مجالس شورای اسلامی طی دوره‌های سوم و چهارم روز جمعه ۲۶ مردادماه در یک پیام ویدیویی گفته بود “به تاسی از محمد مصدق برای مقابله با نظارت استصوابی در میدان بهارستان حاضر خواهد شد.”

او و سایر همراهانش در اعتراض به تقسیم ناعادلانه دریای شمال ایران و نظارت استصوابی در مقابل مجلس حضور یافته بودند.

لازم به توضیح است که مسعود جوادیه که به همراه قاسم شعله سعدی و آرش کیخسروی بازداشت‌شده بود، ۲۸ مرداد با قرار کفالت از زندان اوین آزاد شد.

حکومت جمهوری اسلامی در ایران طی سال‌های اخیر با احضار، بازداشت و صدور احکام سنگین علیه وکلای دادگستری با طرح جرائم سیاسی و اتهاماتی مانند اقدام علیه امنیت ملی، تبلیغ علیه نظام و … سعی بر کاهش فعالیت‌های حقوق بشری و ایجاد محدودیت برای وکلای مدافع زندانیان سیاسی و عقیدتی دارد.

گفتنی است، طی روزهای اخیر دو تن از وکلای دادگستری به نام‌های “فرخ فروزان” و “پیام درفشان” در منزل آرش کیخسروی، وکیل دادگستری محبوس در زندان فشافویه، بازداشت شدند.

این دو وکیل دادگستری ۹ شهریورماه بازداشت شدند و یک روز پس از آن در تاریخ دهم شهریورماه هدی عمید، وکیل دادگستری و فعال حقوق زنان از سوی نیروهای امنیتی در منزل شخصی خود بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شد.

پیش از این نیز “قاسم شعله سعدی” و “آرش کیخسروی” دو تن از وکلای دیگر دادگستری ۲۷ مردادماه ۱۳۹۷ مقابل درب ورودی مجلس شورای اسلامی از سوی نیروهای امنیتی بازداشت شدند. نسرین ستوده، وکیل دادگستری و فعال حقوق بشر نیز چهارشنبه ۲۳ خرداد ۱۳۹۷ در منزل شخصی‌اش بازداشت و به زندان اوین منتقل شد و از سوم شهریور ۹۷ با انتشار نامه‌ای دست به اعتصاب غذا زده است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.