•                    
  •                  
پنج شنبه , ۲۰ بهمن , ۱۴۰۱
پنج‌شنبه, فوریه 9

انتقال لیلا میرغفاری, به بند زنان زندان قرچک ورامین

0
1057

حقوق بشر در ایران – طی روزهای گذشته, لیلا « خدیجه » میرغفاری, فعال مدنی که اخیرا توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده با توجه به اتمام مراحل بازجوئی به بند زنان زندان قرچک ورامین منتقل شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, روز شنبه ۱۳ مهر ماه ۱۳۹۸, لیلا « خدیجه » میرغفاری, فعال مدنی که از بابت فعالیتهای مدنی اش توسط نیروهای امنیتی بازداشت شد با توجه به اتمام مراحل بازجوئی و تکمیل پرونده جهت ارجاع به دادگاه به بند زنان زندان قرچک ورامین منتقل شد. 

بنقل از یک منبع مطلع در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران ضمن اعلام این خبر گفت؛ روز جاری, لیلا میرغفاری, طی یک تماس تلفنی که با خانواده خود از داشت از اتمام مراحل بازجوئی و انتقالش به بند۵ زندان قرچک ورامین خبر داد و اظهار داشته که به مدت ۶ روز را در سلول انفرادی سپری کره بود. 

این منبع مطلع همچنین گفت؛ با توجه به نگهداری لیلا میرغفاری در بند ۵ زندان قرچک ورامین این فعال مدنی در اعتراض به بازداشت خود ۲ روز را در اعتصاب غذا بسر برد. 

حقوق بشر در ایران, در تاریخ ۷ مهر ماه ۱۳۹۸, با انتشار گزارشی بازداشت لیلا میرغفاری, فعال مدنی و انتقال وی به شعبه بازپرسی دادسرای فرهنگ و رسانه را اطلاع رسانی کرده بود. 

این فعال مدنی, پیش از این در تاریخ ۲۷ بهمن ماه ۱۳۹۶ و در پرونده ای دیگر توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده بود و پس از طی مراحل بازجوئی تا اتمام مراحل دادرسی با تودیع قرار وثیقه ای به مبلغ ۸۰ میلیون تومان بطور موقت و تا اتمام مراحل دادرسی از بازداشت آزاد شده بود. 

با آغاز روند دادرسی بر پرونده این فعال مدنی, وی در تاریخ ۳ مهر ماه ۱۳۹۷ طی احضاریه ای کتبی به شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران احضار شد و از بابت اتهامات “تمرد نسبت به مامورین حفاظت”، “توهین به رهبری”، “ظاهر شدن در انظار عمومی بدون حجاب شرعی”، “فراهم نمودن موجبات تشویق مردم به فساد فحشا و تشویق آنان با تبلیغ بی حجابی” مورد محاکمه قرار گرفت. 

با توجه به رای صادره توسط شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی وقت “ماشاالله احمدزاده”, این فعال مدنی از بابت اتهامات مذکور به تحمل ۲ سال حبس تعلیقی به مدت ۳ سال محکوم شده بود. 

این فعال مدنی, همچنین در تاریخ ۱۹ دی ماه ۱۳۹۷ و از بابت پرونده ای دیگر توسط شعبه ۱۰۵۷ دادگاه کیفری ۲ تهران با اتهامات؛ “تمرد از دستور مامورین”، “اشاعه فساد و فحشا” و “عدم رعایت حجاب” مورد محاکمه قرار گرفته بود. 

در تاریخ ۳ بهمن ماه ۱۳۹۷, محمدحسین آقاسی, وکیل مدافع لیلا میرغفاری, در گفتگو با رسانه های داخلی ایران از محکومیت لیلا میرغفاری, فعال مدنی از بابت پرونده مذکور به اتهام “ظاهر شدن در انظار عمومی بدون حجاب شرعی” به ۵۰ هزار تومان جزای نقدی محکوم شد و از بابت اتهامات “تمرد نسبت به ماموران” و “تشویق مردم به فساد و فحشا” نیز تبرئه این فعال مدنی را خبر داده بود. طرح این اتهامات به لیلا میرغفاری از آنجایی ناشی شده بود که وی در خرداد ۱۳۹۷ موقع ورود به دادگاه با وجود اینکه مانتو و شلوار جین بر تن داشته، از او می‌خواهند چادر سر کند و در پی سر باز زدن لیلا میرغفاری از این کار و درگرفتن مشاجره لفظی این مورد به درگیری لفظی شدید و منجر به باز شدن پرونده جدید برای وی شده بود. 

در آبان ماه سال ۱۳۹۴ لیلا میرغفاری به همراه ۱۷ تن دیگر  از فعالان مدنی به نام های رضا مکعیان (ملک)، هاشم زینالی، سیمین عیوض زاده، احسان خیبر، عبدالعظیم عروجی، محسن حاصلی، محسن شجاع، اعظم نجفی، پروین سلیمانی، شرمین یمنی، سارا ساعی، ارشیا رحمتی، مسعود حمیدی، علی بابایی، اسماعیل حسینی، فریده طوسی و زهرا مدرس زاده” در یک تجمع مسالمت آمیز مقابل زندان اوین به اتهام اخلال در نظم عمومی بازداشت و زنان بازداشت شده به زندان قرچک و مردان به زندان اوین منتقل شده و پس از مدتی به قید کفالت یا وثیقه ۵۰ میلیون تومانی آزاد شده بودند.

دادگاه بدوی این لیلا « خدیجه » میرغفاری, در تاریخ ۲۰ بهمن ۱۳۹۴, توسط  شعبه ۱۰۶۰ دادگاه کیفری دو تهران به ریاست قاضی فرشید دهقانی برگزار شده بود.

با آغاز روند دادرسی بر پرونده این فعالان مدنی در مرحله تجدیدنظرخواهی, در ۱۸ اردیبهشت ۱۳۹۸، دادگاه تجدیدنظر ۱۸ فعال مدنی، در شعبه ۳۶ دادگاه انقلاب از بابت شرکت در تجمع سال ۱۳۹۴ مقابل زندان اوین، بدون حضور اکثر متهمین، برگزار شد.علت حاضر نبودن برخی متهمان، عدم اطلاع قبلی به متهمان یا وکلای آنان توسط دادگاه، عدم اعتراض به حکم اولیه و یا در یکی از موارد ممانعت از پیوستن متهم به جلسه، بدلیل آنچه پوشش غیر اسلامی خوانده می شود، بوده است.

در این پرونده محمد مقیمی وکیل دادگستری و کارشناس حقوق بشر, وکالت پرونده هاشم زینالی و لیلا «خدیجه» میرغفاری و همچنین وحید مشکانی فراهانی, وکالت چند تن دیگر از متهمان این پرونده را برعهده داشتند.

پیش از این نیز یک منبع مطلع در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران ضمن اعلام این خبر گفته بود: دادگاه رسیدگی به اتهامات ۱۸ تن از فعالان مدنی در مرحله تجدید نظر خواهی که توسط شعبه ۳۶ دادگاه تجدیدنظر استان تهران برگزار شده بود در نهایت حکم صادره از سوی شعبه ۱۰۶۰ دادگاه کیفری ۲ تهران به ریاست قاضی “فرشید دهقانی” برای ۱۶ تن از متهمان را که پیشتر هر یک از این فعالان مدنی را به تحمل ۹۱ روز حبس محکوم کرده بود، به مدت ۳ سال به حالت تعلیق درآورد. همچنین حکم اولیه صادره برعلیه “سارا ساعی” و “رضا ملک «مکعیان»” به دلیل عدم اعتراض آنان عیناً تائید شد. همچنین حکم شلاق این فعالان مدنی پیش از این به حالت تعلیق درآمده بود.

مجموعه دلایل بازداشت فعالان مدنی در ایران, در زمره اتهامات مرتبط با سرکوب آزادی بیان و عقیده  میباشد که در اسناد بین المللی حقوق بشر از جمله ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶به صراحت بر حق افراد بر برخورداری از آن تاکید شده است. اما از آنجائی که حکومت جمهوری اسلامی تاب شنیدن انتقادات شهروندان را ندارد فقط وانمود به احترام اصل آزادی بیان و قلم میکند ولی در اصل مطلب به طور سیستماتیک اقدام به سرکوب گسترده شهروندان در زمینه آزادی بیان و قلم میکند.

همچنین برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

لازم به ذکر است که صادق لاریجانی, رئیس وقت قوه قضائیه ایران در تاریخ ۱۵ بهمن ۱۳۹۷ در نشستی که با مسئولان قضائی داشت گفته بود هیچ فردی به دلیل انتقاد مورد بازداشت و محاکمه قرار نمیگیرد که بازداشت گسترده این فعالان مدنی نمونه ای بارز و آشکار از سرکوب آزادی بیان و قلم و نقض گسترده و سیستماتیک حقوق بشر در ایران میباشد.

همچنین علی خامنه ای, رهبر جمهوری اسلامی, به دفعات در صحبتهای خود ادعا کرده که در ایران هیچ شهروندی به صرف انتقاد مورد پیگرد قضائی و بازداشت قرار نمی گیرد که اینگونه رفتارهای قهرآمیز حقیقت ماجرا از سرکوب و گسترش فضای امنیتی در ایران را نشان می دهد و گویای این امر است که حاکمان جمهوری اسلامی اساتید بزرگ در سفسطه, مغالطه و تفسیر به رای هستند. 

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.