•                  
جمعه , ۱۵ اسفند , ۱۳۹۹
جمعه, مارس 5

انتقال مجدد نرگس محمدی از بیمارستان به زندان اوین

0
211

نرگس محمدی .jpgنرگس محمدی نائب رییس کانون مدافعان حقوق بشر، که پیشتر در پی وخامت حال عمومی از زندان اوین به بیمارستان امام خمینی منتقل شده بود، روز جاری به زندان اوین بازگردانده شد.

به گزارش حقوق بشر در ایران، نرگس محمدی نائب رییس کانون مدافعان حقوق بشر از بیمارستان به زندان اوین بازگردانده شد. وی پیشتر در تاریخ ۲۲ مردادماه در پی وخامت حال عمومی از زندان اوین به بیمارستان امام خمینی منتقل شده بود. تقی رحمانی، همسر نرگس محمدی امروز طی یادداشتی از بازگرداندن همسرش به زندان اوین خبر داد و گفت: “نرگس به مرخصی استعلاجی برای ادامه درمان نیاز دارد. در زمان بستری شدن با وجود اجازه داشتن همراه، در چند روز آخر ماموران مراقب مدام با فشار و تهدید همراهش را اذیت می کردند تا عاقبت نرگس را از داشتن همراه پاره وقت محروم کردند. این رفتار با توجه به بیماری نرگس نقض غرض است. دیروز بچه‌ها منتظر تلفن مادر مانند اما زنگی زده نشد. نرگس برای درمان به مرخصی نیاز دارد. این حق او است.” حقوق بشر در ایران پیشتر در گزارشی از اعزام این فعال حقوق بشر در پی وخامت حال عمومی به بیمارستان امام خمینی خبر داده بود. در تاریخ ۱۵ مرداد ۱۳۹۷ با مخالفت مسئولین زندان از اعزام این فعال حقوق بشر زندانی به پزشک مغز و اعصاب جلوگیری شد.

گفتنی است نرگس محمدی پیشتر در تاریخ ۹ تیرماه نیز به بیمارستان منتقل شده و پنج‌شنبه ۱۴ تیرماه ۱۳۹۷ پس از انجام عمل جراحی به زندان اوین بازگردانده شده بود.

پیش‌تر محمود بهزادی‌راد وکیل نرگس محمدی درخصوص آخرین اقدام حقوقی انجام شده در پرونده موکلش گفت: “۶ سال و ۴ ماه از مدت بازداشت موکلم می‌گذرد و حدود ۳ سال و ۸ ماه از مدت محکومیتشان باقی مانده است. این در حالی است که با وجود امکان استفاده از آزادی مشروط برای موکلم، علی‌رغم درخواست آزادی مشروط، متاسفانه تاکنون با آن موافقت نشده است”.

نرگس محمدی در اردیبهشت ۱۳۹۵توسط دادگاه انقلاب تهران به ۱۶ سال زندان محکوم شد که ۱۰ سال از آن به دلیل فعالیت او در کمپین گام به گام تا لغو مجازات اعدام (لگام) بوده است. دادگاه همکاری او با این کمپین مسالمت آمیز را مصداق اتهام «تشکیل جمعیت با هدف برهم زدن امنیت کشور» اعلام کرد.
نرگس محمدی اظهار داشته که در جلسه محاکمه، قاضی برخوردی خصومت‌آمیز و مغرضانه‌ نسبت به وی داشته و به طرزی بی‌پرده و آشکارا از اتهامات وارده به او از سوی مقامات وزارت اطلاعات دفاع ‌کرده است. او همچنین اظهار داشته که قاضی او را به واسطه فعالیت‌هایش علیه مجازات اعدام، به تلاش برای تغییر احکام الهی متهم کرده است.

همچنین ۶ سال دیگر از محکومیت نرگس محمدی به اتهام «اجتماع و تبانی علیه امنیت کشور» و «تبلیغ علیه نظام» بوده است که اساس آنها نیز فعالیت‌های مسالمت آمیز حقوق بشری وی است، از جمله مصاحبه با رسانه‌ها درباره موارد نقض حقوق بشر، شرکت در تجمعات مسالمت‌آمیز مقابل زندان جهت حمایت از خانواده‌های زندانیان محکوم به اعدام، ارتباط با دیگر فعالان حقوق بشر من‌جمله شیرین عبادی، برنده جایزه صلح نوبل، مشارکت در اعتراضات مسالمت‌آمیز علیه اسیدپاشی و ملاقات با کاترین اشتون در سال ۱۳۹۲. شعبه ۳۶ دادگاه تجدید نظر استان تهران حکم ۱۶ سال زندان نرگس محمدی را در مهرماه ۱۳۹۵ تأیید کرد.

درخواست اعاده دادرسی او در اردیبهشت‌ماه ۱۳۹۶ توسط دیوان عالی کشور رد شد.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: