•                  
دوشنبه , ۲۷ دی , ۱۴۰۰
دوشنبه, ژانویه 17

انتقال مجدد وحید صیادی نصیری, زندانی سیاسی محبوس در زندان لنگرود قم به دادگاه و طرح اتهامات جدید

0
253

وحید صیادی نصیری.jpgوحید صیادی نصیری, فعال سیاسی محبوس در زندان لنگرود قم روز سه شنبه ضمن انتقال ناگهانی به دادگاه کیفری قم اتهام جدیدی به ایشان تفهیم گردید.

به گزارش حقوق بشر در ایران, وحید صیادی نصیری فعال سیاسی و از زندانیان سابق سیاسی که در تاریخ یکم مرداد ماه توسط اداره اطلاعات قم بازداشت و پس از دو ماه بلاتکلیفی در بازداشتگاه اداره اطلاعات این شهر به زندان ساحلی قم و سپس از تاریخ ۱۴مهر ماه سالجاری به زندان لنگرود قم منتقل گردید صبح روز سه شنبه ۲۴ مهر ماه بطور ناگهانی و بدون هماهنگی قبلی با ایشان و یا حتی وکیل ایشان به دادگاه کیفری قم منتقل گردید و به ایشان اطلاع داده شد که در خصوص اتهام توهین به مقدسات پرونده جدیدی برای این فعال سیاسی گشوده شده است. به نقل از یک منبع مطلع در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران, وحید صیادی نصیری پیش از این نیز با همین اتهام ((توهین به مقدسات)) در دادگاه محکوم و تحمل حبس نموده بود و حسب قانون آئین دادرسی کیفری نمی بایست مجددا همان اتهام به ایشان تفهیم و پرونده سازی برای ایشان بشود. این منبع مطلع در ادامه پیرامون آخرین وضعیت وحید صیادی نصیری گفت در حال حاضر این فعال سیاسی در زندان لنگرود قم و در بند مواد مخدر و در بین افرادی که اعتیاد به مواد مخدر دارند نگهداری می شود این منبع در ادامه گفت آقای نصیری از تاریخ ۱۴ مهر ماه پس از انتقال به زندان لنگرود قم و بدلیل عدم رعایت اصول تفکیک جرائم زندانها و همچنین محرومیت از اصول دادرسی عادلانه اعتصاب غذای اعتراضی خود را از روز شنبه ۲۱ مهر ماه آغاز کرده است.

حقوق بشر در ایران, در تاریخ ۲۲ مهر طی گزارشی از انتقال وحید صیادی نصیری به زندان لنگرود قم و اعلام اعتصاب غذای این زندانی سیاسی بدلیل محرومیت از حقوق شهروندی خود اطلاع رسانی کرده بود.

برخورداری افراد از دادرسی عادلانه در  دادگاهی صالحه و بی طرف و همچنین رعایت شخصیت افراد از جمله مواردی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر بر آن تاکید شده است.

وحید صیادی نصیری, فعال سیاسی  روز ۳۱ شهریور ماه هم بدون هماهنگی قبلی ضمن انتقال به دادگاه مورد محاکمه قرار گرفت و طی حکمی از سوی شعبه اول دادگاه انقلاب قم به اتهام توهین به رهبری و همچنین تبلیغ علیه نظام به چهار سال و نیم حبس در مجموع محکوم گردید.

 لازم به ذکر است این فعال سیاسی پیش‌تر بابت توهین به مقدسات، توهین به رهبری و تبلیغ علیه نظام به ترتیب به تحمل ۵ و ۲ و ۱ سال حبس محکوم شده بود و با اعمال ماده ۱۳۴ (تجمیع احکام) مشغول گذراندن ۵ سال از این محکومیت بود که با اعمال عفو نوروزی با تقلیل حکم روبه‌رو شده بود . این زندانی سیاسی که در بند چهار زندان اوین نگهداری می‌شد، مورخ ۲۳ خرداد ۱۳۹۶، به دلایل نامعلومی به زندان رجایی شهر کرج  منتقل گردید .

آقای صیادی نصیری پیش از این در تاریخ ۲۵ مهرماه ۹۵، در بند ۸ زندان اوین در اعتراض به ۱۳ ماه بلاتکلیفی پرونده خود دست به اعتصاب غذا زده بود. این زندانی سیاسی با اتهامات «توهین به مقدسات، توهین به رهبری و تبلیغ علیه نظام» در دادگاه بدوی به ۸ سال حبس محکوم شد. اما با گذشت ۱۳ ماه از تاریخ صدور حکم اولیه و اعتراض وی، جلسه دادگاه تجدید نظر برای وی برگزار نشده بود. نهایتا بعد از یک دوره اعتصاب غذای طولانی مدت، وحید صیادی نصیری ، در پی مشخص شدن زمان دادگاه تجدیدنظر، به اعتصاب غذای خود پایان داد . بعد از اتمام دادگاه تجدید نظر این فعال سیاسی , ایشان از بند ۸ زندان اوین به بند ۴  این زندان منتقل و سپس به زندان رجائی شهر واقع در کرج منتقل گردید . 

درنهایت این فعال سیاسی در اواخر سال ۹۶ بعد از تحمل دو سال و نیم حبس از زندان رجائی شهر کرج آزاد گردید .

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: