سه شنبه , ۱۱ مهر , ۱۴۰۲
سه‌شنبه, اکتبر 3

انتقال محبوبه رضایی به زندان اوین

0
202

حقوق بشر در ایران ـ امروز سه شنبه ۱۶ خرداد ماه ۱۴۰۲، محبوبه رضایی، فعال سیاسی مشروطه خواه پس از طی مراحل بازجویی ها به بند زنان زندان اوین، منتقل شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران، ظهر امروز سه شنبه ۱۶ خرداد ماه ۱۴۰۲، محبوبه رضایی، فعال سیاسی مشروطه خواه، اهل شهرستان برازجان از توابع استان بوشهر که در بازداشتگاه اداره اطلاعات سپاه استان بوشهر بسر میبرد به بند زنان زندان اوین در تهران منتقل شد. 

به نقل از یک منبع مطلع در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران:”خانم رضایی، در حالی که مدت زیادی را پس از بازداشت در بازداشتگاه اداره اطلاعات سپاه استان بوشهر سپری کرده بود ظهر امروز پس از انتقال به تهران به بند زنان زندان اوین منتقل شد.” 

لازم به اشاره است، محبوبه رضایی، در تاریخ ۱ خرداد ماه ۱۴۰۲، توسط ماموران امنیتی، بازداشت و برای بازجویی و تشکیل پرونده قضایی به بازداشتگاه یکی از ارگانهای امنیتی منتقل و مدتی را هم در بلاتکلیفی بسر برد. 

در تاریخ ۴ خرداد ماه ۱۴۰۲، خبرگزاری فارس، وابسته به نهادهای امنیتی جمهوری اسلامی، بدون اشاره به هویت محبوبه رضایی، از بازداشت یک شهروند در استان بوشهر به اتهام (عاملیت گروههای سلطنت طلب) و (ارسال اخبار زندان‌های کشور به خارج) توسط ماموران اطلاعات سپاه پاسداران خبر داده بود

محبوبه رضایی، پیش از این هم به سبب فعالیتهای مجازی و سیاسی مسالمت آمیز خود در پی پرونده سازی یکی از ارگانهای امنیتی در شهر شیراز مرز استان فارس، بازداشت و پس از طی مراحل بازجویی و قضایی به حبس تعزیری محکوم شده بود. 

این شهروند اهل برازجان، در خرداد ماه ۱۴۰۱، در حالی که بخشی از مجموع حبس تعزیری خود را سپری کرد از زندان عادل آباد شیراز آزاد شده بود. 

سرکوب و اعمال فشارهای امنیتی و قضایی و ابهامات گسترده در روند دادرسی به پرونده های متهمان سیاسی ـ امنیتی از مواردی بوده که بعنوان اعتراض در گزارشات دوره ای سازمانهای بین المللی مدافع حقوق بشر در امور ایران به دفعات مد نظر قرار گفته که از جمله آن در تاریخ ۸ فروردین ماه ۱۴۰۲، سازمان عفو بین الملل، در گزارش سالیانه خود اینگونه برخوردها با شهروندان را به شدت محکوم کرد. 

همچنین، جاوید رحمان، گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل متحد، در تاریخ ۱۹ اسفند ماه ۱۴۰۱، در گزارش دوره ای خود که مربوط به ۶ ماهه دوم سال ۱۴۰۱ خورشیدی بود در خصوص محرومیت شهروندان از حق دسترسی به وکیل مورد نظر خودشان در یک فرایند دادرسی، سرکوب و ارعاب گسترده بر علیه شهروندان را محکوم کرد. 

سرکوب آزادی بیان و ممانعت از انتشار عقاید و دیدگاههای مختلف در یک جامعه، ناقض ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است. در این مفاد قانونی بر حق افراد بر انتشار افکار، عقاید، نظریات و دیدگاههای سیاسی و عقیدتی بدون محدودیت مرزی تاکید شده است.

بازداشت خودسرانه، بلاتکلیف نگه داشتن متهم در بازداشت و ممانعت از دسترسی فرد در دوران بازجویی، بازپرسی و دادرسی به وکیل مورد نظر خود و منع دسترسی به سایر ملزومات در یک فرآیند دادرسی، ناقض ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط قاضی، بازجو و بازپرس بیطرف از جمله حقوقی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون تاکید شده است. 

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: