•                  
دوشنبه , ۱۵ آذر , ۱۴۰۰
سه‌شنبه, دسامبر 7

انتقال محمدصابر ملک رئیسی، زندانی سیاسی محبوس در زندان اردبیل به مکان نامعلوم

0
240

محمد صابر ملک رئیسی، زندانی سیاسی محبوس در زندان اردبیل صبح روز چهارشنبه پس از احضار به دفتر زندان به مکان نامعلومی منتقل شده است.

به گزارش حقوق بشر در ایران، روز چهارشنبه ۲۱ آذرماه ۹۷، محمدصابر ملک رئیسی، زندانی سیاسی محبوس در زندان اردبیل به محل نامعلومی منتقل شده است. گفته می‌شود روز سه‌شنبه ۱۳ آذرماه رئیس حفاظت استان اردبیل به مادر این زندانی گفته بود «پسرت را دادگاهی می‌کنم و به خلخال می‌فرستم». یک منبع نزدیک به ملک رئیسی به گزارشگر حقوق بشر در ایران گفت: “حدود ساعت ۱۰ صبح روز چهارشنبه محمدصابر ملک رئیسی به دفتر زندان احضار شده و پس از مراجعه وی به دفتر زندان در بی‌خبری به مکان نامعلومی منتقل شده است. پس از انتقال آقای ملک رئیسی، محمدرضا مختاری رئیس اداره کل حفاظت اطلاعات استان اردبیل، پرویز زورآذر، رئیس حفاظت اطلاعات زندان اردبیل و بهرام نوروزی مدیر داخلی اندرزگاه ۲ این زندان به بند آمدند و در پاسخ زندانیان به آنها گفته که صابر تا ۱۰ الی ۱۵ روز دیگر بر نمی‌گردد تا درس عبرتی برای شما باشد که اطلاعات زندان را به خارج از زندان ندهید”. این منبع در ادامه افزود: “روز سه‌شنبه هفته گذشته محمدرضا مختاری رئیس اداره کل حفاظت اطلاعات استان اردبیل با لحنی توهین‌آمیز به مادر این زندانی گفته بود پسرت وکیل مدافع زندانیان شده، باید ادبش کنیم و تهدید کرده که دادگاهی‌اش می‌کنم و به خلخال تبعیدش می‌کنم. این بی‌خبری از وضعیت محمد صابر پس از انتقال به مکان نامعلوم باعث نگرانی شدید مادر او شده است”. لازم به ذکر است این زندانی پیشتر به همراه یازده تن دیگر از زندانیان در نامه‌ای سرگشاده خطاب به جاوید رحمان گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل در امور ایران، از نقض حقوق اعمال شده بر زندانیان محبوس در این زندان پرده برداشتند که نوشتن این نامه برای امضاکنندگان آن تهدید، محرومیت و آزارهایی را از سوی پرسنل زندان در پی آورد و حقوق بشر در ایران در گزارشی پیرامون آن اطلاع رسانی کرده بود.

این زندانی جوان هزاران کیلومتر دورتر از خانواده خود در زندان اردبیل حبس در تبعید خود را سپری می کند و به دلیل دوری مسافت اساسا ملاقات با خانواده نداشته و تنها راه ارتباطی او تماس تلفنی محسوب می شود، مسئولین زندان با محروم کردن این زندانی از حق تماس تلفنی منظم و ملاقات با خانواده اش این موارد را همواره وسیله ای برای اعمال فشار بر او قرار داده اند.

محمدصابر ملک رئیسی بعنوان یک نمونه کم سابقه در دهه اخیر، در سن ۱۵ سالگی بازداشت شد و آنطور که خود در نامه هایش گفته به خاطر فعالیت‌های یکی از برادرانش و در حالی که دستگاه امنیتی دسترسی به برادرش نداشت به عنوان “گروگان “دستگیر شده است.

وی از دو سال تحمل سلول انفرادی و شکنجه های طاقت فرسایی در نامه هایش سخن گفته است.

آقای ملک رئیسی در زمان محاکمه اقاریر خود را تحت شکنجه و فشار دانسته بود با این حال با حکم سنگین ۱۵ سال حبس در تبعید روبه رو شده بود. وی در خلال سپری کردن ۸ سال از این حبس همچنان از نقض بی شمار و مستمر حقوق انسانی اش می گوید.

محمد صابر ملک رئیسی که در حال تحمل دوران محکومیت ۱۵ سال حبس در تبعید خود است در تاریخ دوم مهر ماه ۱۳۸۸در سن ۱۵ سالگی بازداشت و پس یک سال از بازداشتگاه اداره اطلاعات زاهدان به زندان زاهدان و پس از محاکمه به زندان اردبیل تبعید شده است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: