•                  
جمعه , ۰۸ بهمن , ۱۴۰۰
جمعه, ژانویه 28

انتقال محمد قادری, شهروند اهل پیرانشهر به زندان نقده

0
459

حقوق بشر در ایران – امروز شنبه ۱۷ خرداد ماه ۱۳۹۹, محمد قادری, شهروند ساکن شهرستان پیرانشهر پس از اتمام مراحل بازجوئی و تکمیل پرونده به زندان نقده منتقل شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از مرکز دموکراسی و حقوق بشر کردستان, امروز شنبه ۱۷ خرداد ماه ۱۳۹۹, محمد قادری, فرزند : عزیز, شهروند ساکن شهرستان پیرانشهر, پس از اتمام مراحل بازجوئی و تفهیم اتهام در یکی از بازداشتگاههای امنیتی در ارومیه به زندان نقده منتقل شد.

در تاریخ ۶ خرداد ماه ۱۳۹۹, محمد قادری, ساکن شهرستان پیرانشهر و محبوس در بازداشتگاه یکی از ارگانهای امنیتی ارومیه در اثر شکنجه و فشارهای وارده در زمان بازجوئی دچار بیهوشی شد. 

محمد قادری در اثر شکنجه شدید جسمی در یکی از بازداشتگاههای امنیتی در ارومیه بیهوش شده بود و ماموران به والدینش اعلام کرده بودند که وی خودزنی کرده بود و در ادامه ماموران گفته بودند که او ۲ هفته پیش هم با خوردن مایع دستشویی، دست به خودکشی زده بود و در پی آن ۲ بار به مراکز درمانی منتقل شده است”. 

این منبع مطلع افزود: “علیرغم بیهوشی کامل و با وجود آثار شکنجه بر روی بدن این بازداشتی، او همچنان در یکی از بازداشتگاههای امنیتی به سر می‌برد و از اعزام وی به بیمارستان جهت رسیدگی پزشکی خودداری می‌شود.”

محمد قادری, در تاریخ ۱۵ اردیبهشت‌ماه ۱۳۹۹, احد محمودحسن، ابوبکر محمودحسن، واحد قادری، حسام‌الدین پیرانی، امیر قادری، سلام باپیروند و علی قادری به صورت جداگانه بازداشت شدند. 

محرومیت از درمان و عدم امکان دسترسی به فرد بازداشت و شده و یا زندانیان با هر نوع اتهام به امکانات بهداشت و درمان و یا کسب اقرار از فرد بازداشت شده با ضرب و شتم و اعمال فشارهای روحی و روانی مصداق بارز شکنجه و ناقض ماده ۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر است. 

بازداشت افراد بدون تفهیم اتهام فرد و عدم امکان دسترسی به وکیل برای متهم از جمله موارد ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ می باشد. 

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر بر آن تاکید شده است.

در اکثر موارد بازداشتهای فراقانونی و خودسرانه با اتهاماتی واحی و در راستای سرکوب آزادی بیان و عقیده افراد می باشد که در اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ که بر عدم سرکوب افراد بر مبنای آزادی بیان و عقیده تاکید شده میباشد. با توجه به مفهوم اصل آزادی بیان هر انسانی محق است تا به هر طریق ممکن بتواند عقاید و نظریات و دیدگاههای خود را بدون ملاحظات مرزی و به هر شکل ممکن منتشر کند. 

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل . سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوینگر آن بودند و ادعای عمل بر آن را دارند.

برچسب هافعال سیاسی کوردمحمد قادریمحمد کوردنقض حقوق کوردها در ایراننقض حقوق بشرنقض حقوق بشر در ایراننقض حقوق بشر در جمهوری اسلامینقض حقوق بشر در جمهوری اسلامی در ایراننقض حقوق بشرد ر ایراننقض حقوق شهروندینقض حقوق شهروندان کورد در ایراننقض سرکوب احزابنیروهای امنیتینیروهای امنیتی ایرانهمکاری با احزاب کوردهمکاری با احزاب کورد مخالف نظامهمکاری با احزاب کورد مخالف جمهوری اسلامیهمکاری با احزاب کوردیورد احزاب کوردکوردکوردستانکردستان احزاب کوردیاتهاماتاجزاب سیاسی کورداحزای کورد مخالف نظاماحزاب مسلح کورداحزاب کورداحزاب کورد مخالفاحزاب کورد مخالف نظاماحزاب کورد در ایراناحزاب کورد سیاسیاحزاب کوردیاحزاب کوردی در ایراناحزاب کوردستاناحزاب سیاسی کورداحزاب سیاسی کورد مخالف نظاماخبار نقض حقوق بشر در ایرانارتباط با احزاب کوردارتباط با احزاب کوردیاطلاعات سپاه پاسدارانبازجوییبازجویی در اداره اطلاعاتبازجوئیبازجوئی در اداره اطلاعاتبازجوئی در بازداشتگاهبازداشت و بازجوئیبازداشت شهروندن کوردبازداشت شهروندان کوردبازداشت شهروندان کورد در ایرانبازداشتگاه اداره اطلاعات شهرستان پاوهحقوق نقض حقوق بشر در ایرانحقوق شهروندی در ایرانزندانی سیاسی کوردزندانیان سیاسی کورد در ایرانسرکوب احزابسرکوب احزاب کوردسرکوب احزاب کورد مخالف نظامسرکوب احزاب کردسرکوب احزاب در ایرانسرکوب احزاب سیاسی کورد مخالف نظامسرکوب احزاب سیاسی در ایرانسرکوب شهورندان کوردسرکوب شهروند کوردسرکوب شهروندان کوردسرکوب شهروندان کورد ایرانسرکوب شهروندان کورد در ایرانسرکوب شهروندان کورذشهروند کوردشهروندان کوردشهروندان کورد اهل سنتشهروندان کورد ایرانشهروندان کورد در ایرانشهروندان کورد در جمهوری اسلامیشهروندان کورد زندانی سیاسیشهرستان پیرانشهرشهرستان پیرانشهر محمد قادریشکنجه محمد قادریعضویت در احزاب کورد

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: