•                  
سه شنبه , ۱۲ اسفند , ۱۳۹۹
سه‌شنبه, مارس 2

انتقال محمد پتایش از بازداشتگاه اداره اطلاعات به زندان مرکزی ارومیه

0
224

محمد پتایش زندانی سیاسی .jpgمحمد پتایش شهروند پیرانشهری که سال گذشته توسط اطلاعات سپاه پاسداران در ارومیه بازداشت شده بود، با اتمام مراحل بازجوئی به زندان ارومیه منتقل شد.

به گزارش حقوق بشر در ایران، محمد پتایش، شهروند پیرانشهری که در اسفندماه سال گذشته از سوی نیروهای اطلاعات سپاه بازداشت شده بود، با اتمام مراحل بازجویی به زندان ارومیه منتقل شد. محمد پتایش فرزند محمد کریم ۴۸ ساله و از اهالی روستای “قمطره” از توابع پیرانشهر است. وی در تاریخ ۸ اسفندماه ۱۳۹۶ به اتهام “همکاری با احزاب کُرد مخالف حکومت” از سوی نیروهای امنیتی اطلاعات سپاه در پیرانشهر بازداشت و جهت بازجویی به بازداشتگاههای امنیتی این ارگان در ارومیه منتقل شده بود. این شهروند پیرانشهری سەشنبە گذشته ٩ مرداد ۱۳۹۷ مجددا برای تکمیل به بازداشتگاه سپاه پیرانشهر منتقل شده بود. لازم به ذکر است محمد پتایش از زمان بازداشت خود تاکنون از حق دسترسی به وکیل محروم مانده و تنها پس از انتقال به زندان موفق به دیدار با خانواده‌اش شده است. اینگونه رفتارهای حکومت جمهوری اسلامی ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر میباشد چرا که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به صراحت بر حق قانونی افراد بر داشتن وکیل و برخورداری از روند دادرسی عادلانه تاکید شده است. در متن این سند بین المللی آمده است, هرکس با مساوات کامل حق دارد که دعوایش به وسیله دادگاه مساوی و بی طرفی ، منصفانه و علنا رسیدگی بشود و چنین دادگاهی درباره حقوق و الزامات او یا هر اتهام جزایی که به او توجه پیدا کرده باشند، اتخاذ تصمیم بنماید.

نیروهای امنیتی با هدف سرکوب فعالین کرد و ایجاد رعب و وحشت در منطقه همواره فعالان مدنی را همواره با اتهامات همکاری با احزاب کردی، تبلیغ علیه نظام و اقدام علیه امنیت ملی احضار و بازداشت کرده است.

این درحالی است که بسیاری از بازداشت شدگان اظهار میکنند که این اتهامات هیچ پایه و اساسی نداشته و اعترافات آنان تحت فشار بازجویان نیروهای امنیتی بوده است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: