•                    
  •                  
جمعه , ۱۴ بهمن , ۱۴۰۱
جمعه, فوریه 3

انتقال نسیم صادقی, فعال مدنی به زندان مرکزی تبریز

0
536

نسیم صادقی.jpg“نسیم صادقی” فعال مدنی آذربایجانی ساکن تبریز., که چندی پیش توسط اداره اطلاعات سپاه در تبریز بازداشت شده بود , در پی فشارهای ماموران اطلاعات سپاه به زندان مرکزی تبریز منتقل شد و از قبول قرار وثیقه صادر شده برای ایشان ممانعت بعمل آمده است.

به گزارش حقوق بشر در ایران، روز گذشته ۷ آبان ماه ۹۷، نسیم صادقی قعال مدنی ساکن تبریز که  تاریخ ۲۹ مهر ۱۳۹۷ از سوی ماموران اطلاعات سپاه بازداشت و به بازداشتگاه اطلاعات سپاه در خیابان باکری تبریز منتقل شده بود, طی تماس تلفنی با خانواده خود خبر  از انتقالش به زندان مرکزی تبریز را داده است. به نقل از یک منبع مطلع در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران, نسیم صادقی قرار بود روز یکشنبه مورخ ۶ آبان ماه  در بازپرسی دادگاه عمومی و انقلاب شهر تبریز حاضر گردد، اما به علت عدم موافقت مامورین اطلاعات سپاه، از اعزام ایشان در این جلسه از بازپرسی ممانعت بعمل آمد. این منبع مطلع در ادامه گفت, با توجه به سیر پرونده این فعال مدنی آذری  احتمال اینکه شاکی پرونده ایشان اطلاعات سپاه پاسداران باشد قوت گرفته است. همچنین خانواده این فعال مدنی ساکن تبریز که برای “تودیع وثیقه” به بازپرسی مراجعه کرده بودند بعد از چند ساعت انتظار و آگاهی از عدم انتقال ایشان به بازپرسی، اعتراض خویش را به بازپرس پرونده این فعال مدنی اعلام کردند.

حقوق بشر در ایران در تاریخ ۴ آبان ماه در گزارشی از صدور قرار وثیقه ۱۰۰ میلیون تومانی برای این فعال مدنی آذری خبر داده بود.

بازپرس پرونده علت عدم قبول وثیقه برای آزادی خانم صادقی را «تکمیل نشدن پرونده و احتمال افزایش موارد اتهامی» عنوان می کند.

لازم به ذکر است, نسیم صادقی, فعال مدنی ساکن تبریز روز یکشنبه ۲۹ مهرماه ۹۷، توسط ماموران امنیتی در تبریز دستگیر شد. ماموران پس از تفتیش منزل این فعال مدنی آذری، منزل ایشان را مورد تفتیش قرار داده و وسائل شخصی ایشان از جمله گوشی موبایل، کامپیوتر و کتاب های او را ضبط کرده و با خود برده اند.

همچنین این منبع مطلع در ادامه گفت, “احتمالا بازداشت این فعال ترک آذربایجانی مرتبط با حضور و فعالیت های ایشان در فضای مجازی بوده باشد”. نسیم صادقی در تاریخ ۷ مرداد ۹۵ پس از حضور در اعتراضات خیابانی در اعتراض به مطلب جنجالی منتشر شده در روزنامه استانی طرح نو به همراه ده‌ها شهروند معترض دیگر بازداشت و توسط شعبه ۷ بازپرسی دادگاه انقلاب به “اقدام علیه امنیت ملی از طریق تبلیغ علیه نظام” متهم و تفهیم اتهام شد. این شهروند تبریز پس از سپری کردن ۵ روز بازداشت و بازجویی در بازداشتگاه اداره اطلاعات تبریز با تودیع وثیقه ۱۰۰ میلیون تومانی به صورت موقت و تا زمان برگزاری دادگاه آزاد شد.

بنا به اخبار رسیده سازمان اطلاعات سپاه با فشار بر دادگاه مانع آزادی این فعال ملی و مدنی آذربایجانی می شود

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.