•                  
یک شنبه , ۲۸ شهریور , ۱۴۰۰
یکشنبه, سپتامبر 19

انتقال چند تن معلمان بازداشت شده در تجمعات اعتراضی روز گذشته به زندان اوین

0
284

images.jpgدر حالی که بنابر گزارش‌ها دست‌کم شش نفر از معلمان بازداشت‌شده در تجمعات روز پنج‌شنبه با «دست‌بند و پابند» به دادسرای زندان اوین منتقل شدند، وزیر آموزش و پرورش ایران برگزاری این تجمع را «به دور تدبیر و انصاف» خواند.

 گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از یک منبع مطلع ،تجمع معلمان در پاسخ به فراخوان «شورای هماهنگی کانون‌های صنفی معلمان سراسر کشور» روز پنج‌شنبه ۲۰ اردیبهشت در شهرهای مختلف ایران برگزار شد و در تهران و چند شهر دیگر با حمله مأموران امنیتی به معترضن به خشونت کشیده شد. شماری از تجمع‌کنندگان نیز بازداشت شدند. تجمع تهران در برابر سازمان برنامه و بودجه و در شهرستان‌ها در مقابل اداره‌های آموزش و پرورش برگزار شد و تنها در تهران دست‌کم ۱۵ نفر بازداشت شدند که پنج نفر از آنها پس از چند ساعت آزاد شدند. یکی از فعالان حقوق صنفی معلمان در مصاحبه با حقوق بشر در ایران گفت که محمدتقی فلاحی، دبیر کل کانون صنفی معلمان تهران، و همچنین رسول بداقی، رحمان عابدینی، اسماعیل گرامی، حسین غلامی و عالیه اقدام‌دوست به زندان اوین منتقل شده‌اند.

همچنین یکی از نزدیکان محمد حبیبی، فعال حقوق صنفی معلمان، گفت که از زمان بازداشت او هیچ اطلاعی از محل نگهداری و وضعیت او در دست نیست.

وبسایت «کلمه» نیز گزارش کرده است که انتقال این پنج نفر به دادسرای اوین «با دستبند و پابند» صورت گرفته است.

در واکنش به برخورد با این تجمعات و بازداشت معترضان، شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران با صدور بیانیه این اقدامات را به‌شدت محکوم کرد.

این شورا برخورد با معلمان در پایتخت کشور را «اتفاقی غیرقانونی و شنیع» و «تجلی بارز فاصله حرف و عمل» مسئولان کشور دانسته و می‌گوید «قانون‌گرایی و مردم‌سالاری که برخی از مسئولان در تریبون‌های مختلف ادعا می‌کنند، سرابی توهمی بیش نیست».

این بیانیه می‌افزاید: «تجمع ۲۰ اردیبهشت معلمان در تهران تحت هدایت کانون‌های صنفی شناسنامه دار این استان‌های تهران و البرز مانند دیگر استان‌های کشور، کنشی مدنی و اعتراضی مسالمت‌آمیز برای احیای پیکر محتضر آموزش و پرورش و حقوق منکوب شده معلمان بازنشسته و شاغل در سراسر ایران بود که با حمله سازماندهی شده نیروهای لباس شخصی و امنیتی به تنش و تشنج بدل گردید».

این شورا ضمن محکوم کردن برخورد با معلمان، خواستار آزادی بازداشت‌شدگان و «دلجویی و عذرخواهی» رسمی مسئولان از جامعه فرهنگی کشور شده است.

سرکوب معلمان و فرهنگیان در ایران در حالی صورت میگیرد که در اصل  ۲۷ قانون اساسی به صراحت اشاره  بر  این  نکته  دارد که ؛  اجتماعات و راه‌پيماييها، بدون حمل‌سلاح‌، به شرط آن كه مخل به مباني اسلام نباشد آزاد است‌.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: