•                  
سه شنبه , ۱۶ آذر , ۱۴۰۰
سه‌شنبه, دسامبر 7

انتقال یک زندانی با اتهام مواد مخدر به سلول انفرادی جهت اجرای حکم اعدام

0
356

صبح امروز یک زندانی که با اتهامات مربوط به جرایم مواد مخدر به اعدام محکوم شده بود، جهت اجرای حکم به سلول‌های انفرادی زندان ارومیه منتقل شده است.

به گزارش حقوق بشر در ایران، امروز یکشنبه ۱۸ آذرماه ۱۳۹۷، یک زندانی در زندان ارومیه جهت اجرای حکم اعدام به سلول‌های انفرادی منتقل شد. هویت این زندانی “یونس عزیزی”، از بند ۱۴ زندان ارومیه توسط حقوق بشر در ایران احراز شده است. یونس عزیزی با اتهامات مربوط به جرایم مواد مخدر به اعدام محکوم شده است. لازم به ذکر است که بنا بر گزارش نسازمانهای بین المللی مدافع حقوق بشر، ایران به تناسب سرانه جمعیت و میزان اعدام، رتبه نخست اعدام شهروندان خود در دنیا را دارد.
حسب امارهای منتشره از سوی سازمانهای مدافع حقوق بشر هر ساله همزمان با ۱۰ اکتبر (۱۸ مهرماه)، روز جهانی مبارزه علیه مجازات اعدام گزارش یک ساله خود از وضعیت اجرای حکم اعدام در ایران منتشر میشود. بنا بر این گزارش، در بازه زمانی یکساله (مهر ۹۶ تا مهر ۹۷) حکم اعدام ۲۵۶ نفر در ایران به اجرا در آمده است که از این تعداد ۱۵ نفر در ملاء عام اعدام شدند.

همچنین ۶۸ درصد اعدام‌های صورت گرفته در ایران توسط دولت یا نهاد قضایی اطلاع رسانی نمیشوند که اصطلاحاً آن را اعدام “مخفیانه” می‌خوانند.

صدور و اجرای حکم اعدام از جمله موارد نقض حقوق بشر و همچنین نقض اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر میباشد.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: