چهارشنبه , ۱۰ خرداد , ۱۴۰۲
چهارشنبه, می 31

انتقال ۳ زندانی سیاسی به زندان تهران بزرگ

0
128

حقوق بشر در ایران ـ امروز پنجشنبه ۱۴ اردیبهشت ماه ۱۴۰۲، سه زندانی سیاسی محبوس در زندان رجایی شهر کرج به تیپ ۴ زندان تهران بزرگ منتقل شدند. 

به گزارش حقوق بشر در ایران، روز چهارشنبه ۱۳ اردیبهشت ماه ۱۴۰۲، رضا نوروزی، مجید روشن نژاد و میثم دهبان زاده،‌ سه تن از زندانیان سیاسی محبوس در زندان رجایی شهر کرج، بدون اعلام قبلی به تیپ ۴ زندان تهران بزرگ منتقل شدند. رضا نوروزی هریک در حال تحمل احکام حبس تعزیری ۵ ساله خود هستند. 

به نقل از یک منبع مطلع در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران:”با توجه به وضعیت نامناسب نگهداری زندانیان در زندان تهران بزرگ و از همه مهمتر اینکه اصل تفکیک جرائم در آن زندان رعایت نمی شود میثم دهبان زاده، رضا نوروزی و مجید روشن نژاد، به آن زندان منتقل شدند. اگر زندان تهران بزرگ مکان مناسبی برای زندانیان سیاسی است چرا فروردین ماه امسال از تیپ ۶ همه زندانیان و متهمان سیاسی را به زندان اوین منتقل کردند؟” 

لازم به اشاره است،‌ محید روشن نژاد و میثم دهبان زاده،‌ در جریان برگزاری اعتراضات ۱۴۰۱، در تهران توسط نیروهای امنیتی، بازداشت و به زندان اوین منتقل شده بودند پس از آتش سوزی در آن زندان به زندان رجایی شهر کرج منتقل و در تاریخ ۱۰ آبان ماه ۱۴۰۱، جهت بازجویی به بند ۲۰۹ وزارت اطلاعات و بند ۲۴۱ حفاظت اطلاعات قوه قضائیه در زندان اوین بازگردانده و پس از اتمام بازجویی ها و تفهیم اتهام به زندان رجایی شهر کرج منتقل شده بودند. 

مجید روشن نژاد، در جریان اعتراضات سراسری ۱۴۰۱، از نقاط حساس بدنش مثل دور چشم مورد اصابت گلوله ساچمه ای قرار گرفته بود. 

رضا نوروزی، در ۲۶ اردیبهشت ۱۴۰۰، توسط نیروهای امنیتی بازداشت و پس از انتقال به یکی از سلولهای انفرادی واقع در بندهای امنیتی زندان اوین و طی مراحل بازجوئی در تیر ماه همان سال به اندرزگاه ۴ این زندان منتقل شد.

با آغاز مراحل دادرسی، رضا نوروزی توسط شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران به ریاست ایمان افشاری با اتهامات(اجتماع و تبانی به قصد برهم زدن امنیت کشور) و (فعالیت تبلیغی علیه نظام) در مجموع به تحمل ۱۰ سال حبس تعزیری محکوم شد. این حکم در دادگاه تجدیدنظر عینا تائید و با اعمال ماده ۱۳۴ مجازات اسلامی تحمل ۵ سال حبس تعزیری برای وی لازم به اجرا شد.‌

لازم به اشاره است، رضا نوروزی، از بابت دیگر پرونده قضایی خود اواخر مردادماه ۱۴۰۱، توسط شعبه ۱۲۰۶ دادگاه عمومی کچویی به اتهام (اخلال در نظم زندان) به تحمل ۷۴ ضربه شلاق و پرداخت ۱۸ میلیون تومان جریمه نقدی محکوم شد. بخش دوم این پرونده با اتهام (توهین به رهبری) به شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران ارجاع شده است. 

این زندانی سیاسی، حدودا اواسط مهر ماه ۱۴۰۱، از زندان اوین به رجایی شهر کرج منتقل شده بود. 

اعتراض نسبت به سرکوب و اعمال فشارهای امنیتی و قضایی و فقدان شفافیت قضایی در روند دادرسی به پرونده های متهمان سیاسی ـ امنیتی از جمله مواردی است که در گزارشات دوره ای سازمانهای بین المللی مدافع حقوق بشر در امور ایران به دفعات مد نظر قرار گفته که از جمله آن در تاریخ ۸ فروردین ماه ۱۴۰۲، سازمان عفو بین الملل، در گزارش سالیانه خود اینگونه برخوردها با شهروندان را به شدت محکوم کرد. 

همچنین، جاوید رحمان، گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل متحد، در تاریخ ۱۹ اسفند ماه ۱۴۰۱، در گزارش دوره ای خود که مربوط به ۶ ماهه دوم سال ۱۴۰۱ خورشیدی بود در خصوص محرومیت شهروندان از حق دسترسی به وکیل مورد نظر خودشان در یک فرایند دادرسی، سرکوب و ارعاب گسترده بر علیه شهروندان را محکوم کرد. 

سرکوب آزادی بیان و ممانعت از انتشار عقاید و دیدگاههای مختلف در یک جامعه، ناقض ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است. در این مفاد قانونی بر حق افراد بر انتشار افکار، عقاید، نظریات و دیدگاههای سیاسی و عقیدتی بدون محدودیت مرزی تاکید شده است. 

برچسب هاانتقال زندانیبازداشت شدگاناصل تفکیک جرایممهر ماه ۱۴۰۱تظاهرات سراسری۱۴۰۱بازداشتی هانقض حقوق بشراعتراضات سراسری در ایرانتظاهرات سراسریتظاهرات سراسری ۱۴۰۱محاکمه بازداشت شدگان ۱۴۰۱ تهرانتفکیک جرايمحقوق بشرزندانیان سیاسیمحرومیت از حقوق شهروندی در ایرانانتقال زندانیانبازداشت شدگان اعتراضات سراسریبازداشت شدگان تظاهرات سراسری ۱۴۰۲میثم دهبان زاده زندانی سیاسیزندان اویننقض حقوق شهروندی در ایراناعتراضات سراسریزندانیان سیاسی ایرانمهر۱۴۰۱محاکمه بازداشت شدگان ۱۴۰۱ شهرقدسزندانی سیاسی میثم دهبان زادهزندانی سیاسیاصل تفکیک جرائمزندانیان سیاسی در ایراناعتراضات سراسری ۱۴۰۱تظاهرات سراسری آذر ۱۴۰۱رضا نوروزی زندانی سیاسیحقوق بشر در ایرانزندان رجایی شهر کرجرضانوروزیتظاهرات سراسری آبان ۱۴۰۱رضا نوروزی زندانیحبس تعزیریحقوق شهروندی در ایرانحقوق بشر ایرانرضا نوروزیبازداشت شدگان تظاهرات سراسریمیثم دهبان زادهحقوق شهروندیزندان تهران بزرگمهرماه۱۴۰۱محاکمه بازداشت شدگان شهریور۱۴۰۱ ایلاممجید روشن نژاد

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: