سه شنبه , ۰۸ فروردین , ۱۴۰۲
سه‌شنبه, مارس 28

ایلام پایتخت خودکشی‌ در ایران

0
531

suicide-thinkstock-2-765x510.jpgیک عضو ایلامی شورای‌ عالی استان‌ها در ایران از فقر و بیکاری در استان ایلام انتقاد کرد و این استان را «پایتخت خودکشی‌های کشور» نامید.

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از ایلنا، حمدالله بیگی روز پنج‌شنبه ۲ فوریه / ۱۴ بهمن در سی‌وششمین اجلاس عمومی شورای‌عالی استان‌ها از مشکلات متعدد استان ایلام، از جمله مشکل آب شرب، مسئله راه‌ها، نبود بهداشت و بیمارستان و فقدان سرانه فضای آموزشی حرف زد و گفت: «ایلام استانی محروم است که فقر و بیکاری در آن بیداد می‌کند.» حمدالله بیگی همچنین افزود: «ایلام رتبه اول خودکشی و پایتخت خودکشی‌های کشور است.» استان ایلام با جمعیت ۵۸۵ هزار نفر در غرب ایران قرار دارد. حدود ۲۰ درصد از جمعیت این استان تحت پوشش نهادهای حمایتی مانند کمیته امداد و بهزیستی قرار دارند. بر پایه آمارهای وزارت رفاه، استان ایلام رتبه نخست «خط زیر فقر مطلق» را در کشور دارد. ایلام همچنین از نظر میزان بیکاری در رتبه‌های نخست قرار دارد.

در شهریورماه سال گذشته مقامات محلی و دانشگاهیان استان ایلام در نشست بررسی آسیب‌های اجتماعی در این استان اعلام کردند که آمار خودکشی در ایلام «نگران‌کننده» است. با این حال آماری از میزان خودکشی در این استان منتشر نشده است.

مقامات ایران به سختی و به ندرت در خصوص آسیب‌های اجتماعی، آمار منتشر می‌کنند.

علت عمده خودکشی در ایران، بن‌بست‌های خانوادگی و شکست در زندگی خصوصی عنوان می‌شود. فقر و مشکلات اقتصادی، بیکاری، گسست هویتی (آنومی) یا کمبود «حیات اجتماعی» نیز از دلایل اصلی افسردگی و اقدام به خودکشی نزد گروه‌های سنی مختلف عنوان می‌شوند.

برچسب هاموضوعات روز

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.