•                  
جمعه , ۰۴ مهر , ۱۳۹۹
جمعه, سپتامبر 25

بازجوئی از فعالین مدنی محمدرضا فرهادپور و ژیلا کرم زاده مکوندی در اداره پیگیری وزارت اطلاعات و تفهیم اتهام آنها در دادسرای اوین

0
289

داوود فرهادپور .jpgفعالین مدنی , محمدرضا ((داوود)) فرهاد پور و ژیلا کرم زاده مکوندی که روز گذشته بصورت تلفنی به اداره پیگیری وزارت اطلاعات احضار شده بودند , امروز دوشنبه ۱۲ شهریور پس از حضور در آن محل و بازجوئی اولیه جهت تفهیم اتهام  به دادسرای زندان اوین منتقل شدند .

به گزارش حقوق بشر در ایران , محمدرضا ((داوود)) فرهاد پور و ژیلا کرم زاده مکوندی دو فعال مدنی که به دلیل فعالیتهای مدنی خود به اداره پیگیری وزارت اطلاعات احضار شده بودند صبح امروز دوشنبه ۱۲ شهریور ۱۳۹۷ , پس از حضور در اداره پیگیری وزارت اطلاعات , مورد بازجوئی قرار گرفتند . به نقل از یک منبع مطلع این دو فعال مدنی پس از حدود چهار ساعت بازجوئی در اداره پیگیری وزارت اطلاعات , ساعت ۱۳ به دادسرای امنیت تهران واقع در زندان اوین منتقل گردیدند و توسط بازپرس شعبه ۷ دادسرای امنیت تهران واقع در زندان اوین , آقای شاه محمدی تفهیم اتهام شدند . این منبع مطلع در ادامه گفت اتهامات آنها  که در بازجوئی و در زمان تفهیم اتهام بر آن تاکید شده است داشتن بچ سینه با نوشته <<من به حجاب اجباری اعتراض دارم>> و دومین اتهام آنها مشارکت در اعتراض مسالمت آمیز مدنی بوده است .

لازم به ذکر می باشد که بیان اینگونه موارد با عنوان اتهام از سوی ارگانهای امنیتی ایران در حالی بیان می شود که سرکوب آزادی بیان در ایران نقض صریح ماده ۱۹ از اعلامیه جهانی حقوق بشر می باشد  که در آن بر حق جستجو و دریافت و انتشار اطلاعات و افکار از طریق هر رسانه‌ای بدون ملاحظات مرزی تاکید شده است .

همچنین در اصل ۲۷ از قانون اساسی جمهوری اسلامی بر حق شهروندان برای برگزاری راهپیمائی مسالمت آمیز بدون حمل  سلاح تاکید شده است , ولی برخوردهای سلیقه ای حکومت جمهوری اسلامی با جامعه مدنی زمینه نارضایتی و گسترش آشوبها را در جامعه دلیل شده است .

این منبع مطلع در ادامه گفت که در خلال زمانی که در سالن انتظار نشسته بودند دکتر فرهاد میثمی را نیز در آن محل مشاهده نمودند که ظاهرا ایشان هم می بایست توسط بازپرس شاه محمدی در شعبه ۷  مورد بازجوئی قرار می گرفت .

لازم به ذکر است که صبح روز شنبه ۲۷ مردادماه نیروهای امنیتی وزارت اطلاعات با در دست داشتن حکم بازرسی از طرف شعبه ۷ دادسرای اوین بطور جداگانه به منزل ، محمدرضا (داوود) فرهادپور، ژیلا کرم‌زاده مکوندی و خواهر آقای خندان رفته و تمام قسمت‌های منزل را مورد تفتیش قرار دادند . لازم به ذکر است که نیروهای امنیتی در همان زمان به منزل آقای رضا خندان همسر فعال حقوق بشر نسرین ستوده که که در تاریخ ۲۳ خرداد ۱۳۹۷ در منزل شخصی‌اش بازداشت و به زندان اوین منتقل شد نیز مراجعه نموند و با ارائه حکم بازرسی اقدام به تفتیش منزل آقای رضا خندان نیز نمودند .

بنقل از آقای رضا خندان که در مصاحبه با حقوق بشر در ایران عنوان نمودند : نیروهای امنیتی وزارت اطلاعات بین ساعت ۸ الی ۱۰ صبح روز مورخ ۲۷ مردادماه ۹۷ با ورود به منزل ما تمامی قسمت‌های خانه را مورد بازرسی قرار دادند و بعد از آن به منزل آقای محمدرضا (داوود) فرهادپور رفته و منزل ایشان را نیز به طور کامل بازرسی کردند. همزمان در اقدامی عجیب نیروهای امنیتی به منزل خواهرم رفته و به شکل وحشیانه‌ای تمام قسمت‌های منزل را بازرسی کرده و حتی ورق‌های دفتر نت فرزند خواهرم را تک به تک جدا و بازرسی کرده‌اند و دوساعت بعد به منزل همسایه ما رفته و از آنها راجع به ما سوالاتی پرسیده‌اند. احتمال این می‌رود که ورود به منزل خواهر من صرفا به جهت فشار آوردن به خانواده ما بوده باشد چون دلیل دیگری ندارد. نیروهای امنیتی حکم دادسرای شعبه ۷ اوین را در دست داشتند”.
رضا خندان در ادامه افزود : “نیروهای امنیتی وزارت اطلاعات فقط به دنبال بج (پیکسل‌)هایی بودند که روی آنها جمله “من به حجاب اجباری اعتراض دارم” نوشته شده است. در حین بازرسی تعدادی از نامه‌های همسرم نسرین ستوده که از زندان نوشته بود را نیز با خود بردند”.

 

 

 

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: