•                    
  •                  
دوشنبه , ۱۴ آذر , ۱۴۰۱
دوشنبه, دسامبر 5

بازداشتهای گسترده نزدیک بە ٤٠ فعال مدنی و شهروند کورد از سوی نهادهای امنیتی در ایران/ اسامی افراد بازداشت شده

0
528

fhcnhaj 'sjvni.jpgدر اعتصابات سراسری روز گذشته در مناطق کورد نشین ایران شمار زیادی از شهروندان این مناطق یا با هجوم نیروهای امنیتی بازداشت شده اند و یا با حضار تلفنی و حضور در محل اداره اطلاعات بازداشت گردیده اند .

به گزارش حقوق بشر در ایران , روز چهارشنبە,٢١ شهریور ۱۳۹۷ , نزدیک بە ٤٠ فعال مدنی و شهروند کورد در شهرهای مختلف کوردستان از سوی نهادهای امنیتی بە اتهام اغتشاش و تلاش برای برگزاری اعتصاب عمومی از سوی نهادهای امنیتی حکومت ایران بازداشت شدند . همچنین چهارشنبه ۲۱ شهریور براساس گزارش های ارسالی و همچنین براساس انتشار عکس‌ها و ویدئوهایی در شبکه‌های اجتماعی، اعتصاب عمومی در برخی شهرهای کردنشین ایران، در اعتراض به اعدام سه زندانی سیاسی کُرد به نامهای ; زانیار مرادی، لقمان مرادی و رامین حسین پناهی و حمله موشکی سپاه پاسداران به احزاب کردی آغاز شد . گزارشهای دریافتی حاکی از آن است که شهرهای سنندج، بانه، سقر، پاوه، جوانرود، بوکان، مریوان، اشنویه، کرمانشاه و مهاباد به اعتصاب عمومی پیوسته‌اند. نیروهای امنیتی در مهاباد مغازه‌هایی را که به اعتصاب عمومی پیوسته‌اند علامت‌گذاری کرده‌اند. همچنین منابع خبری از کردستان گزارش داده اند که سه فعال مدنی بنامهای ; خالد حسینی , مختار زارعی , مظفر صالح روز گذشته به پس از تفهیم اتهام به زندان مرکزی سنندج منتقل شدند و ساعاتی پیش به قید وثیقه آزاد شدند .

حقوق بشر در ایران در گزارشاتی اخبار مربوط به بازداشت و انتقال این سه فعال کارگری به زندان سنندج و سپس آزادی آنها به قید وثیقه را جداگانه اطلاع رسانی کرده بود .

لازم به توضیح است که تاکنون هویت ٢٦ تن از بازداشت شدگان برای حقوق بشر در ایران احراز شدە است که اسامی آنها  بە شرح زیر می باشد؛

مریوان:

١ـ آرام فتحی ٢ـ سوران دانشور ٣ـ مسلم ابراهیمی ٤ دلیر روشن ٥ـ محمد ازکات ٦ـ احمد تبیرە ٧ـ نوشیروان خوش نظر ٨ـ احسن امانی ٩ـ آرمان امانی

سنە

١ـ خالد حسینی ٢ مختار زارعی ٣ـ مظفر صالح نیا

شنو

١ـ خالد گنجی ٢ـ رشید ناصرزادە ٣ـ خدر دولتی ٤ـ سیامند دولتی ٥ـ موسی آذری

روانسر

١ـ باقر صفری

سردشت

١ـ جعفر رسول پور ٢ـ بهمن دندانساز ٣ـ محمد لیلانەای ٤ـ محمد امینی ٥ـ وفا ٦ ـ محمد

بوکان

١ـ دیاکو باغبانی

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.