•                    
  •                  
جمعه , ۰۷ بهمن , ۱۴۰۱
جمعه, ژانویه 27

بازداشت بهنام ابراهیم زاده فعال حقوق کودک و فعال کارگری و زندانی سیاسی سابق توسط اطلاعات سپاه در کرمانشاه

0
438
بهنام ابراهیم زاده.jpg

بهنام ابراهیم زاده فعال حقوق کودک و فعال کارگری توسط نیروهای امنیتی در کرمانشاه بازداشت شده است .
به گزارش حقوق بشر در ایران ، بهنام ابراهیم زاده زندانی سیاسی سابق و فعال حقوق کودک و فعال کارگری روز جمعه هفته گذشته مصادف با ۲۷ مرداد ماه توسط نیروهای امنیتی وزارت اطلاعات در کرمانشاه بازداشت شده است . بنقل از یک منبع مطلع بهنام ابراهیم زاده بعد از دستگیری به بازداشتگاه اداره اطلاعات در کرمانشاه جهت انجام بازجوئی منتقل شده است . لازم به ذکر است که خانواده بهنام ابراهیم زاده با رفتن به کرمانشاه در حال پیگیری وضعیت این فعال کارگری هستند .  هنوز از علت دقیق دستگیری بهنام ابراهیم زاده اطلاعی  کامل در دست نیست. لازم به توضیح است که بهنام ابراهیم زاده، متولد ۱۸ مرداد ۱۳۵۴ و ساکن تهران، کارگر و عضو «جمعیت دفاع از کار کودکان و خیابان» است که به دلیل فعالیت مسالمت‌آمیز در زمینه کارگری و مسائل مربوط به کودکان کار، از اردیبهشت ۱۳۸۹ در زندان‌های اوین و رجایی‌ شهر زندانی بوده است. قاضی ابوالقاسم صلواتی رئیس شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب در دی‌ماه ۱۳۸۹ بهنام ابراهیم زاده را در دادگاهی بدون حضور وکیل به ۲۰ سال زندان محکوم کرد که با اعتراض او در مرحله تجدید نظر به ۵ سال تبدیل شد. این فعال کارگری، در جریان حمله گارد امنیتی زندان به بند ۳۵۰ زندان اوین در ۲۸ اردیبهشت ۱۳۹۳ که در رسانه‌های ایرانی منتقد حکومت به «پنجشنبه سیاه» موسوم شد، مورد ضرب و شتم قرار گرفت و مصدوم شد و پس از اعتراض به مسئولین زندان، به عنوان تنبیه ۱۵ روز به سلول انفرادی بند ۲۴۰ اوین فرستاده شد.

این فعال کارگری با اتهام ارتباط با رسانه‌ها و اطلاع رسانی درباره وضعیت خود و همچنین نوشتن نامه به احمد شهید، گزارشگر ویژه سازمان ملل متحد در امور حقوق بشر ایران، در حالی که درون زندان بود به دادگاه احضار شد و پرونده جدیدی علیه وی گشوده شد. در اردیبهشت ۱۳۹۴ او برای بازجویی درباره اتهامات جدیدش به سلول های انفرادی بند ۲۰۹ اوین منتقل شد . او بیش از سه ماه از هر گونه ارتباط با خانواده و وکیل محروم بود و برای اعتراف به اتهام «اقدام علیه امنیت ملی از درون زندان تحت فشار قرار گرفت
این منبع همچنین گفت که بعضی مستندات و مدارک برای پرونده جدید علیه بهنام ابراهیم زاده را با تفتیش منزل به دست آوردند در حالی که بهنام از چهار سال پیش در زندان بود و وجود ماهواره و پاسپورت و لپ‌تاپ پسرش در خانه هیچ ارتباطی به او نمی توانست داشته باشد.

با پایان بازجویی‌ها در پرونده جدید، شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب و قاضی احمدزاده، در دی ماه ۱۳۹۳ و پس از دادگاهی کوتاه بدون حضور وکیل، او را به اتهام «تبلیغ علیه نظام»، «اجتماع و تبانی برای اقدام علیه امنیت ملی»، «استفاده از تجهیزات ماهواره» و «نگهداری پاسور» به ۹ سال و چهار ماه حبس تعزیری دیگر محکوم کرد. این حکم پس از اعتراض و در مرحله تجدید نظر به «۷ سال و ۱۰ ماه و ۱۵ روز حبس تعزیری و چهارصدوپنجاه هزار تومان جریمه» تبدیل شد .
بهنام ابراهیم زاده که در بهمن ماه ۱۳۹۳ به عنوان تنبیه از زندان اوین به زندان رجایی شهر در کرج منتقل شده بود، روز دوشنبه یازدهم اردیبهشت با ادغام شدن پرونده‌ها و پرداخت جریمه از این زندان آزاد شد.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.