•                    
  •                  
دوشنبه , ۰۴ مهر , ۱۴۰۱
دوشنبه, سپتامبر 26

بازداشت تعدادی از شهروندان در رابطه با برگزاری مراسم نوروز در شهرهای مختلف

0
370

بازداشت.PNGسه تن در شهرستان مریوان در رابطه با برپایی مراسم نوروز بازداشت شدند و دست‌کم پنج تن هم بعد از بازجویی آزاد شدند. در شهرهای سنندج، سلماس و کارزان نیز چهار تن در همین رابطه بازداشت شده‌اند.

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از مرکز دموکراسی و حقوق بشر کردستان، در روستای «نی» مریوان سه تن به نامهای «هیوا بشتام»، «کوسار ارژنگی» فرزند رفیق و «صلاح اُمیا» فرزند عثمان در پی برپایی مراسم نوروز در این روستا بازداشت شدند. نیروهای امنیتی در روزهای پایانی سال ۹۶ اهالی این روستا را از برگزاری مراسم نوروز بر حذر داشته بودند. همچنین دست‌کم پنج تن به نامهای «ﺯﺍﻧﮑﻮ ﺍﺭﮊﻧﮕﯽ»، «ﻣﺤﻤﺪ ﻣﺮﺍﺩﯼ»، «ﺣﻤﯿﺪ ﺗﻮﻓﯿﻘﯽ»، «ﺳﺎﻣﺎﻥ ﺍُﻣﯿﺎ» و «ﻣﺤﻤﻮﺩ ﮔﺮﺍﻣﯽ» بعد از بازجویی طی سه شب گذشته آزاد شده‌اند. از سوی دیگر در رابطه با استقبال شهروندان از مراسم نوروز در سنندج، روز ۲۹ اسفند «عرفان ساعدپناه» ٣١ ساله بازداشت شده است. آقای ساعدپناه دانشجوی کارشناسی ارشد علوم سیاسی دانشگاه خوارزمی تهران است.

همان روز در سلماس دو تن از فعالین مدنی به نامهای «محمود جباری» و «امین جداری» از سوی ارگانهای امنیتی جمهوری اسلامی بازداشت شدند. این افراد چند روز قبل از آن هم احضار و از برگزاری مراسمات نوروزی برحذر داشته شده بودند.

در همین مورد در شهرستان کارزان استان ایلام هم «ژیار وحیدی» بازداشت شده است.

شمار دیگری از افراد در شهرهای سنندج، کرمانشاه و سقز هم پس از چندین ساعت بازجویی آزاد شده‌اند.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.