•                    
  •                  
جمعه , ۰۷ بهمن , ۱۴۰۱
جمعه, ژانویه 27

بازداشت تعدادی از شهروندان سنی مذهب در سوسنگرد و روستاهای اطراف آن

0
409

1ae47be2f728f495090b37466d01e4f0طی روزهای ۲۴ و ۲۵ تیرماه تعدادی از شهروندان عرب سنی مذهب در شهر سوسنگرد توسط نیروهای امنیتی بازداشت شدند.

به گزارش حقوق بشر در ایران، طی روزهای یکشنبه و دوشنبه ۲۴ و ۲۵ تیرماه تعدادی از شهروندان عرب در شهر سوسنگرد و روستاهای ملکیه و حجیه توسط نیروهای امنیتی بازداشت شدند. عبدالله مرمضی فرزند جواد ساکن شهر سوسنگرد روز یکشنبه توسط ماموران لباس شخصی و یگان ویژه در منزل پدری خود بازداشت شد. وی در تماس تلفنی روز سه‌شنبه به خانواده خود اطلاع داد که اکنون در اداره اطلاعات اهواز نگهداری می‌شود. هم‌زمان در این روز نیروهای امنیتی به منازل شماری دیگر از این شهروندان در روستاهای مالکیه و حجیه از جمله منزل یک معلم به نام هادی مرمضی فرزند عوده حمله کردند. این معلم که در زمان هجوم ماموران در منزل حضور نداشته، روز دوشنبه جهت جویا شدن دلیل ورود و بازرسی منزلش به کلانتری مراجعه کرده بود، هنگام مراجعه بازداشت شده است. وی پس از بازداشت نیز به بازداشتگاه اداره اطلاعات اهواز منتقل شده است. لازم به ذکر است تمام بازداشت شدگان جوان و از اهل سنت هستند. منابع محلی تعداد بازداشت شدگان را بیش از این افراد برآورد می کنند.

بر اساس گزارشها در طول سال ۱۳۹۶، ۶۸۸۳ شهروند در ایران به علت عقیدتی یا سیاسی بازداشت شدند. از این میان ۱۲۸۱ شهروند در ایران به‌صورت انفرادی به دلایل عقیدتی، سیاسی یا امنیتی بازداشت شدند.

از جمله مهم‌ترین موارد بازداشت می‌توان به ۶۶ مورد از بازداشت فعالین رسانه‌ای، ۱۴ مورد از بازداشت فعالین محیط‌زیست، ۲۲۲ مورد از بازداشت اقلیت های مذهبی (به غیر از موضوع گلستان هفتم)، ۱۱۴ مورد از بازداشت زنان معترض و فعالین حقوق زنان، ۶۰ مورد از بازداشت کارگران و فعالین کارگری اشاره داشت.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.