•                  
جمعه , ۱۵ اسفند , ۱۳۹۹
جمعه, مارس 5

بازداشت ثریا خدری , فعال حقوق کودک و مسلم سعیدپور , فعال مدنی در شهر سنه سنندج

0
362

fhvnhaj.jpgثریا خدری از فعالین حقوق کودک و فعال مدنی و همچنین مسلم سعیدپور دیگر فعال مدنی در سنندج بازداشت شدند .

به گزارش حقوق بشر در ایران , روز پنج شنبە (٢٢ شهریور ٩٧ / ١٣ سپتامبر ٢٠١٨)، ثریا خدری، از فعالین حوزە کودکان و فعال مدنی اهل سنە کە از اعضای موسسە خیریە (روجیار کوردستان) می باشد، از سوی نهادهای امنیتی شهر سنە بازداشت شدە است. از سوی دیگر، مسلم سعید پور از فعالین سرشناس شهر سنە، پس از احضار بە ادارە اطلاعات این شهر بازداشت شدە است . لازم به ذکر است که در اعتصابات سراسری روز گذشته شمار زیادی از شهروندان مناطق کردنشین بازداشت یا احضار شدند. سوران‌ دانشور، مسلم‌ بهرامی، آرام‌ فتحی، محمد ازکات، دلیر روشن، احمد تبیرە، نوشیروان‌ خوش‌نظر، احسن‌ پرتوی، نیشروان رضایی و آرام‌ امانی در شهر⁧ مریوان، دو فعال مدنی به نام‌های خالد گنجی و رشید ناصرزاده در ⁧اشنویه⁩، باقر صفری در روانسر و جعفر رسول پور در سردشت بازداشت و به مکان‌های نامعلومی منتقل شدند. در میان افراد ذکر شده، رشید ناصرزاده، فعال مدنی، خبرنگار، فعال محیط زیست شهر اشنویه پس از ساعاتی بازجویی با قرار کفالت آزاد شد. گفتنی است بنا به گزارش منابع محلی، نهادهای امنیتی با تعدادی از فعالان‌ کرد به قصد احضار تماس گرفته‌اند.

چهارشنبه ۲۱ شهریور۱۳۹۷ براساس گزارش های ارسالی و همچنین براساس انتشار عکس‌ها و ویدئوهایی در شبکه‌های اجتماعی، اعتصاب عمومی در برخی شهرهای کردنشین ایران، در اعتراض به اعدام سه زندانی سیاسی کُرد زانیار مرادی، لقمان مرادی و رامین حسین پناهی و حمله موشکی سپاه پاسداران به احزاب کردی آغاز شد.

برخی وب سایت‌های حقوق بشری از بازداشت‌ فعالان‌ مدنی در دیگر شهرهای کردنشین از سوی نیروهای امنیتی خبر داده‌اند.

شهرهای سنندج، بانه، سقر، پاوه، جوانرود، بوکان، مریوان، اشنویه، کرمانشاه و مهاباد به اعتصاب عمومی پیوسته‌اند. نیروهای امنیتی در مهاباد مغازه‌هایی را که به اعتصاب عمومی پیوسته‌اند علامت‌گذاری کرده‌اند.

برخی از شاهدان عینی از کاهش سرعت اینترنت و حضور پرتعداد نیروهای امنیتی در برخی شهرهای کُردنشین خبر داده‌ند و به گزارشگر کمپین گفتند: “سرعت اینترنت پس از اعتصابات و اعتراض مردم به حکومت به شدت پایین آمده و فضای شهرها کاملا نظامی شده است.”

اعتصاب روز چهارشنبه ۲۱ شهریور ۱۳۹۷ در مناطق کُردنشین پیشتر در شبکه های اجتماعی در اعتراض به حکم اعدام سه زندانی سیاسی به نام های رامین حسین پناهی، زانیار و لقمان مرادی و در محکومیت حمله موشکی سپاه پاسداران به مقر حزب دموکرات کردستان و حزب دموکرات کردستان ایران، فراخوان شده بود.

سحرگاه شنبه ۱۷ شهریور حکم اعدام زانیار مرادی، لقمان مرادی و رامین حسین پناهی در یکی از پایگاه‌های سپاه پاسداران در تهران به اجرا در آمد. در همان روز حمله موشکی سپاه پاسداران به مقر حزب دموکرات کردستان و حزب دموکرات کردستان ایران انجام شد که در این حمله دست کم ۱۶ تن کشته و تعداد زیادی نیز مجروح شدند.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: