•                  
جمعه , ۲۳ مهر , ۱۴۰۰
جمعه, اکتبر 15

بازداشت دو تن از شهروندان ساکن سقز توسط نیروهای امنیتی

0
261

دو تن از شهروندان ساکن سقز بنامهای آسو رمضان زاده و آراد بهرامی بدلایل نامعلومی توسط نیروهای امنیتی این شهر بازداشت و  جهت بازجوئی های بیشتر به بازداشتگاه اداره اطلاعات سنندج منتقل شده اند.

به گزارش حقوق بشر در ایران، آسو رمضان زاده و آراد بهرامی دوتن از شهروندان ساکن سقز به دلایل نامعلومی طی روزهای گذشته توسط نیروهای امنیتی این شهر بازداشت و به بازداشتگاه اداره اطلاعات سنندج منتقل شده است.  بر اساس اطلاعات دریافتی از منابع محلی، آرام بهرامی، در تاریخ ۲۴ بهمن‌ماه در محل کارش توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده است. همچنین یک منبع نزدیک به این خانواده آسو رمضان زاده در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران ضمن تائید خبر بازداشت این شهروند گفت؛  خانواده آسو رمضان زاده تا به امروز از محل نگهداری فرزندشان و به رغم تلاش و مراجه به ارگان امنیتی وزارت اطلاعات در سقز ناکام ماندەاند و شدیدا نگران سرنوشت پسرشان هستند. این منبع همچنین گفت که تنها جوابی که به خانواده وی دادەاند، گفتند که پسرشان به اداره اطلاعات سنندج منتقل شده و هر چند به رغم تلاش و مراجه دوباره به اداره اطلاعات سنندج، تاکنون این خانواده خبری از وضعیت فرزندشان دریافت نکردەاند. این منبع همچنین اضافه نمود که این فعال مدنی در زمان بازداشت، از سوی نیروهای لباس شخصی وزارت اطلاعات، پیش چشمان خانواده‌اش مورد ضرب و شتم و بی‌حرمتی قرار گرفته است.

حائز اهمیت است که علیرغم پیگیری‌های مکرر و مراجعات فراوان خانواده‌های این دو شهروند به مراکز امنیتی و قضایی شهرستان سقز، تا لحظه تنظیم این خبر هیچ اطلاع دقیقی از دلیل بازداشت، وضعیت و محل نگهداری آنها به دست نیامده است.

این دو شهروند سقزی،در سال ۱۳۹۴، به مدت چهل روز در اداره اطلاعات سقز و سنندج بازداشت و تحت بازجویی قرار گرفته و نهایتا با تودیع قرار وثیقه ۲۵۰ میلیون تومانی آزاد شده بودند. آسو رمضان‌زاده کمی بعد از بابت اتهام “تبلیغ علیه نظام” از سوی دادگاه انقلاب سقز به یک سال حبس تعزیری محکوم شده بود.

سرکوب آزادی بیان و همچنین عدم تفهیم اتهام افراد در زمان بازداشت از جمله موارد ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر از جمله ماده ۱۹ و ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی وسیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ میباشد.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: