•                  
دوشنبه , ۱۵ آذر , ۱۴۰۰
دوشنبه, دسامبر 6

بازداشت دو نوکیش مسیحی در شهرهای کرج و مشهد توسط نیروهای امنیتی

0
424

 دو نوکیش مسیحی در شهرهای کرج و مشهد توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شدند.

 به گزارش  حقوق بشر در ایران،  دو نوکیش مسیحی به مامهای بهنام ارسالی ساکن کرج  که برای سفر به مشهد رفته بود روز جمعه ۲۵ آبان ۱۳۹۷ در منزل یکی از دوستان خود توسط ماموران امنیتی بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شده است. لازم به ذکر است ماموران شش لباس شخصی بودند که یکی از آنها زن بود و وقتی وارد منزل شدند با گذاشتن اسلحه روی سر بهنام او را به همراه فرد دیگری که در آنجا حضور داشت با خود بردند، اما نفر دوم ساعاتی بعد آزاد شد.  نوکیش مسیحی «بهنام ارسالی» از اعضای سابق کلیسای جماعت ربانی تهران بوده و چند سال قبل نیز به خاطر ایمان مسیحی خود یکبار از محل کار خود اخراج شده بود. همزمان «داوود رسولی» که به «دیوید» شهرت دارد روز جمعه مورخ ۲۵ آبان ماه ۱۳۹۷ ساعت شش صبح در مقابل درب منزل خود در کرج توسط دو لباس شخصی بازداشت و به مکانی نامعلوم منتقل شد.بنقل از  یک منبع مطلع در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران، ماموران دو ساعت بعد به همراه او دوباره به منزل بازگشتند و شروع به تفتیش و بازرسی خانه کردند که ماموران برخی کتب و وسایل شخصی وی را با خود بردند.

این منبع مطلع در ادامه گفت, داوود رسولی در زمان بازداشت عازم سفر به مشهد بوده و به نظر می‎رسد ماموران امنیتی مکالمات آن‎ها را شنود و از پیش شناسایی کرده‌اند.

از زمان بازداشت این دو نوکیش مسیحی، این افراد تاکنون هیچ تماسی با خانواده و یا نزدیکانشان نداشته و هنوز هیچ اطلاعی از علت بازداشت و یا محل نگهداری‌شان در دسترس نیست.

لازم به توضیح است که در روزهای اخیر نهادهای امنیتی در ایران تعدادی از شهروندان که بازرمند به دیانت مسیحی هستند را در شهرهای شمالی کشور را احضار و بازداشت کردند.
هنوز جزییات دقیقی در این باره در دست نیست اما گفته شده از برخی از آن‌ها تعهد گرفته‌اند و آزاد شدند.

سرکوب شهروندان در ایران بر حسب باورمند بودن به یک دین یا عقیده نقض صریح مفاد استناد بین المللی از جمله ماده ۱۸ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۸ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی میباشد. 

حکومت جمهوری اسلامی در طی چهل سال که از حیات آن میگذرد به طروق مختلف به سرکوب شهروندان مسیحی و نوکیشان مسیحی پرداخته است. 

در حال حاضر بر اساس گزارش سازمان‌های مدافع حقوق بشر در ایران گفته می‌شود تعداد زیادی از مسیحیان شناخته‌شده تنها به جرم‌هایی نظیر اقدامات بشارتی و یا آموزش و پخش انجیل در زندان به سر می‌برند و یا دیگر شهروندان مسیحیی با عناوین جاسوسی محکوم میشوند و بسیاری از نوکیشان مسیحی تحت جفا قرارگرفته و با ضربات شلاق به جرم روزه‌خواری و شرب خمر در مراسم عشاء ربانی یا شکنجه و آزار در سلول خود در زندان‌های ایران مواجه شده و بعضاً حتی تحدید به مرگ شده‌اند. فشار دستگاه‌های امنیتی و قضایی بر کلیساها همچنان ادامه دارد و در ادامه‌ سلسله محدودیت‌های اعمال‌شده از سوی مسئولان امنیتی، کلیساهای تبشیری رسمی، کلیسای جماعت ربانی مرکز در تهران، کلیسای پروتستان عمانوئیل، کلیسای انجیلی پطرس واقع در تهران و … یا به‌اجبار تن به همکاری با نهادهای امنیتی و تن دادن به خواسته‌های آنان مبنی بر افشای فهرست اعضای این کلیساها به همراه سایر مشخصات ایشان من‌جمله شماره‌ ملی، بستن درهای خود را به روی ایمان‌داران و نوکیشان مسیحی فارسی‌زبان و عدم برگزاری مراسم به زبان فارسی داده‌اند. 

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: