•                  
شنبه , ۲۷ شهریور , ۱۴۰۰
شنبه, سپتامبر 18

بازداشت سه تن از دراویش ساکن شهرستان کوار برای اجرا حکم

0
242

دادگاهسه تن از دراویش گنابادی ساکن شهرستان کوار که در خرداد سال ۱۳۹۳ با اتهاماتی دایر بر “مشارکت در درگیری و ایراد ضرب و جرح” و “اخلال در نظم عمومی” با شکایت ۱۱۳ نفر از پرسنل بسیج و روحانیون استان فارس در شعبه اول دادگاه عمومی کوار به زندان محکوم شده بودند، توسط نیروهای امنیتی برای اجرای حکم بازداشت شدند.
به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از مجذوبان نور ، سه تن از دراویش ساکن شهرستان کوار از توابع استان فارس٬ که در خرداد سال ۱۳۹۳ با اتهاماتی دایر بر “مشارکت در درگیری و ایراد ضرب و جرح” و “اخلال در نظم عمومی” با شکایت ۱۱۳ نفر از پرسنل بسیج و روحانیون استان فارس در شعبه اول دادگاه عمومی کوار به زندان محکوم شده بودند، در نتیجه‌ی تأیید حکم زندانشان از سوی دادگاه تجدیدنظر فارس، روز گذشته توسط نیروهای امنیتی بازداشت شدند. ذبیح‌الله گردپور ۲ سال حبس، مهرداد کشاورز ۳ سال حبس و عبدالرضا آرایش ۲ سال حبس، هویت و مدت محکومیت این سه درویش بازداشت شده است. این دراویش در حالی توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده‌اند که دادگاه تجدیدنظر به هیچ‌یک از ایرادهای حقوقی موجود در پرونده‌ قضایی آنها پاسخ نداده است. دادگاه تجدیدنظر استان فارس حکم زندان این سه درویش را پس از هفت سال تأیید کرده و به اجرا گذاشته است. فعالان حقوق دراویش، بازداشت آنها را به وقایع گلستان هفتم در اسفندماه سال گذشته مرتبط می‌دانند و معتقدند که دستگیری آنها در راستای طرح سرکوب کلی درویشان گنابادی است .

به گفته این فعالان، تاکنون از سوی دادگاه تجدیدنظر استان فارس هیچ پاسخ مستدل و قانونی به ایرادهای حقوقی پرونده درویشان کوار داده نشده است و این شائبه تقویت می‌شود که بازداشت ناگهانی آنان بخشی از تلاش قوه قضاییه برای محکومیت درویشان گنابادی است.  حادثه‌ی کوار در سال ۱۳۹۰ به دنبال تحریک قشریون مذهبی توسط عده‌ای روحانی علیه درویشان گنابادی صورت گرفت و به بازداشت، زندان و تبعیدهای مادام‌العمر برای شماری از درویشان و همچنین کشته‌شدن درویشی به نام وحید بنانی در اثر شلیک مستقیم نیروهای امنیتی و انتظامی از فاصله ۵ متری منجر شد.

روحانیون مسبب این حادثه تنها به شش ماه حبس تعلیقی محکوم شدند اما پرونده وحید بنانی با وجود مشخص شدن ضارب او مسکوت ماند و هیچ پاسخی به شکایات و دادخواهی درویشان آسیب‌دیده داده نشد. دستگیری شتابزده‌ی این سه درویش گنابادی احتمال بازداشت و زندانی شدن شماری دیگر از درویشان کواری را تقویت می‌کند.

 

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: