•                  
دوشنبه , ۰۳ آبان , ۱۴۰۰
سه‌شنبه, اکتبر 26

بازداشت سه تن از شهروندان در سنندج همزمان با آزادی سه نفر دیگر در شهرهای مختلف

0
381

سه تن از شهروندان ساکن سنندج بنامهای; مجید رزم آرا, آرمین اسپرلوس و فردین کریمی توسط نیروهای امنیتی این شهر بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شده اند. همچنین سه تن از  شهروندان  بازداشت شده به نامهای جمال اسدی در سنندج، سامان بهفر (جرجیس) در کرمانشاه، ایرج رحیم زاده در مریوان با توجه به اتمام دوران بازجوئی ها با صدور قرار وثیقه و تودیع آن بطور موقت آزاد شدند.

به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از مرکز دموکراسی و حقوق بشر کردستان, روز دوشنبه ۲۹ بهمن‌ ۱۳۹۷، “فردین کریمی”  شهروند و فعال محیط زیست ساکن سنندج توسط نیروهای امنیتی در این شهر بازداشت شده است. از دلایل بازداشت و محل نگهداری این فعال محیط زیست تا لحظه تنظیم این خبر اطلاعی در دست نیست.  همچنین مورخ ۱ اسفند ۱۳۹۷ نیز “آرمین اسپرلوس” فعال محیط زیست  ساکن سنندج  توسط نیروهای امنیتی به دلایل نامشخصی بازداشت به محل نامعلومی منتقل شده است. همچنین در تاریخ ۱۱ اسفند ماه سالجاری مجید رزم آرا شهروند ساکن سنندج با اتهاماتی از قبیل ارتباط با احزاب کرد مخالف نظام توسط نیروهای امنیتی این شهر بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شده است.  در گزارشی دیگر جمال اسدی فعال مدنی ساکن سنندج که در تاریخ ۱۵ اسفند ماه سالجاری توسط نیروهای امنیتی در سنندج بازداشت شده بود  با توجه به اتمام بازجوئی ها توسط اداره اطلاعات سنندج با سپردن قرار وثیقه تا زمان احضار به دادگاه جهت محاکمه آزاد شده است. لازم به ذکر است, جمال اسدی فعال مدنی و عضو گروه کوهنوردی “چل‌چمه” روز سه‌شنبه ۱۴ اسفندماه پس از احضار به ستاد خبری اداره‌ی اطلاعات سنندج بازداشت شده بود.

این فعال مدنی پیشتر در تاریخ ۸ شهریور سالجاری و همچنین اسفندماه سال ۱۳۹۶ هم در آستانه‌ ۸ مارس که برابر با روز جهانی زن مباشد توسط نیروهای امنیتی بازداشت و هر دو بار پس از اتمام مراحل بازجوئی، به صورت موقت آزاد شده بود.

در خبری دیگر در مورخ  ١۴ اسفندماه سالجاری “سامان بهفر” معروف به جرجیس، فعال هنری و رپر کرمانشاهی پس از یک ماه و نیم بازداشت با تودیع وثیقە به صورت موقت آزاد شده است.

سامان بهفر که پس از زلزله کرمانشاه چند آهنگ انتقادی در مورد وضعیت مردم زلزله‌زده و عدم رسیدگی نهادهای مسئول جهت ساماندهی آنها خوانده و منتشر کرده بود، روز ۶ بهمن‌ماه سالجاری توسط نیروهای امنیتی به دلایل نامعلومی بازداشت شده بود.

“سنه‌دژ” یکی از معروف‌ترین آهنگ‌های اعتراضی این خواننده به زبان کردی است که مضمون آن ستم‌هایی است که بر کردها رفته است و “شرمنده‌ام” آهنگ دیگری است که در اعتراض به فقر و بیکاری و وضعیت کولبران در کردستان خوانده است.

همزمان از مریوان گزارش شده است که روز چهارشنبە ١۵ اسفند، “ایرج رحیم زادە” فعال محیط زیست بازداشت شده بود با تودیع وثیقه‌ی ٢٠٠ میلیون تومانی به صورت موقت آزاد شدە است.

این فعال محییط زیست در تاریخ ۲۸ بهمن ماه سالجاری به همراه شاهو فرجی، آرمان وفایی و ذکریا نقشبندی که جملگی اعضای انجمن جمعیت سبز کردستان هستند توسط ماموران اداره اطلاعات سنندج بازداشت شده بودند . از سرنوشت سه نفر دیگر تا لحظه تنظیم این گزارش اطلاع دقیقی در دست نیست.

سرکوب آزادی بیان و بازداشتهای بدون تفهیم اتهام ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, از جمله ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر که بر حق افراد بر این نکته که هر فردی در زمان بازداشت می بایست تفهیم اتهام بشود و از دلایل بازداشت خود مطلع باشد ولی در اغلب مواقع فعالان مدنی و دیگر شهروندان بدون تفهیم اتهام اتهام بازداشت و پس از انتقال به بازداشتگاه مورد بازجوئی های شدید توام باشکنجه قرار میگیرند که این مورد هم ناقض ماده ۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر میباشد که بر ممنوعیت رفتاری توهین آمیز بر افراد که بر ضد شان و مقام انسانی افراد باشد تاکید میکند.

سامان بهفر

سامان بهفر

ایرج رحیم زاده

ایرج رحیم زاده

جمال اسدی

جمال اسدی

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: