•                  
دوشنبه , ۱۵ آذر , ۱۴۰۰
دوشنبه, دسامبر 6

بازداشت سپیده کشاورز, شهروند بهائی ساکن تهران توسط نیروهای امنیتی

0
268

صبح امروز یک شهروند بهایی ساکن تهران به نام “سپیده کشاورز (روحانی)” توسط نیروهای امنیتی در منزل شخصی بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شده است. مامورین هنگام بازداشت ضمن تفتیش منزل تعدادی از کتاب‌ها و وسایل شخصی ایشان را نیز ضبط کرده‌اند.

به گزارش حقوق بشر در ایران، صبح امروز سه‌شنبه ۲۹ آبان‌ماه ۹۷، سپیده کشاورز شهروند بهایی ساکن تهران توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شده است. بنقل از یک  منبع نزدیک به خانواده این شهروند بهائی در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران : “نیروهای امنیتی ساعت ۸ صبح امروز به منزل سپیده کشاورز رفته و پس از تفتیش منزل و ضبط تعدادی از وسایل شخصی وی از جمله کتاب‌ها و تلفن همراه، خودشان را نیز بردند”. سرکوب شهروندان بهائی ایران با شدت بیشتری صورت میگیرد و در روزهای اخیر موج جدیدی از بازداشت شهروندان بهایی در ایران آغاز شده است. طی روز شنبه و یکشنبه نیز حقوق بشر در ایران از بازداشت ۵ شهروند بهائی در شهر تبریز توسط نیروهای امنیتی خبرداده بود.

شهروندان بهائی در ایران از آزادی‌های مرتبط به باورهای دینی محروم هستند، این محرومیت سیستماتیک در حالی است که طبق ماده ۱۸ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۸ میثاق بین‌المللی حقوق مدنی و سیاسی هر شخصی حق دارد از آزادی دین و تغییر دین با اعتقاد و همچنین آزادی اظهار آن به طور فردی یا جمعی و به طور علنی یا در خفا برخوردار باشد.
بر اساس منابع غیررسمی در ایران بیش از سیصد هزار نفر بهایی وجود دارد اما قانون اساسی ایران فقط اسلام، مسیحیت، یهودیت و زرتشتی گری را به رسمیت شناخته و مذهب بهاییان را به رسمیت نمی‌شناسد. به همین دلیل طی سالیان گذشته همواره حقوق بهائیان در ایران به صورت سیستماتیک نقض شده است.

 

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: